تاول سوختگی افراد دیابتیک و سالمندان

پماد زینک
پماد زینک اکساید
تیر ۱۰, ۱۳۹۸

تاول در سوختگی و افراد  دیابتیک و سالمندان

 

چه تفاوت هایی بین تاول سوختگی و تاول افراد دیابتیک و افراد سالمند وجود دارد؟

ایا درمان تاول های سوختگی با تاول های افراد دیابتیک و افراد سالمند مشابه است؟

برخورد اول با تاول در سوختگی و دیابتیک و یک فرد سالمند به چه شکل است؟

ایا همه تاول ها باید باید ترکانده شوند؟

چه عواملی باعث ایجاد تاول می شوند؟

دلایل ایجاد تاول در سالمندان در نواحی تحت فشار چیست؟

با کارشناسان زخم و سوختگی کلینیک التیام همراه باشید تا به جواب تمامی سوال های خود دست پیدا کنید؟

تاول چیست؟

ابتدا قبل از درمان تاول سوختگی بیایید مواردی که باعث ایجاد تاول می شوند را بشناسیم.

تاول یک واکنش موضعی پوست است، نسبت به برخورد یا تماس با مایعات داغ،سوختگی با موادی مانند الکل و بنزین و بعضا در سوختگی با شعله اتش.ما در یخ زدگی نیز تاول داریم

توجه:

ما در سوختگی با برق و سوختگی با مواد شیمیایی تاول نداریم.

هنگامی که پوست می سوزد لایه اپیدرم از درم جدا می شود و اب میان بافتی در زیر اپیدرم جمع می شود که ما شاهد تجمع اب به صورت دایره هایی که تاول نامیده می شوند خواهیم بود.

تاول ها اندازه های متفاوتی دارند.و رنگ اب درون تاول ها نیز از رنگ شفاف تا رنگ ارغوانی که به سیاهی می زند متفاوت است.هر کدام از رنگ این تاول ها برای ما نمایانگر یک نوع اسیب مخضوص در لایه های پوست است.

چه موقع بدن ما تاول می زند؟

هنگام تماس پوست با منبع حرارت، پوست دچار التهاب می شود.اولین نکته در برخورد با سوختگی شست وشوی فراوان اب بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه با اب سرد است.به یاد داشته باشیم که به هیچ عنوان از یخ بر روی پوست سوخته،استفاده نکنیم.

اگر ما بتوانیم التهاب پوست بلافاصله بعد از سوختگی با منبع حرارتی را کنترل کنیم تاول به هیچ عنوان نمایان نمی شود.

معمولا تاول ها بعد از ۱ تا ۳۶ ساعت پس از سوختگی خود را نشان می دهند.

با ما همراه باشید تا برخورد درست با تاول را به شما اموزش دهیم.

به طور کلی ما تاول های کمتر از ۲ سانتی متر را پاره نمی کنیم.تاول های بزرگ تر از ۲ سانتی متر را با توجه به وسعت درگیر کردن پوست و این که در کجای بدن واقع است،را اقدام به ترکاندن ان می کنیم.

توجه :به هیچ عنوان اقدام به برداشتن کل تاول از سطح پوست نکنید.

با این کار شما اپیدرم مرده از سطح زخم را بر می دارید وکمک در جهت بزرگ کردن سطح زخم می کنید.

چگونه تاول را بترکانیم؟

تاول

برای ترکاندن تاول شما نیاز به سر سوزن استریل(نیدل) و دستکش یکبار مصرف تمیز،دارید.ابتدا موضع زخم را به ارامی شست و شو دهید.سپس با یک نیدل به ارامی به قسمتی از تاول ضربه بزنیو و اجازه دهید اب ان تخلیه شود.سپس با قرار دادن یک گاز استریل بر روی ان به ارامی فشار دهید تا اب ان خالی شود.به هیچ عنوان از کشیدن گاز استریل بر روی تاول خودداری نمایید. ازدودن بافت های مرده تاول روی زخم خودداری کنید.

پوست مرده تاول بهترین پانسمان برای زخم سوختگی شما است.

بله.پوست مرده تاول بهترین پانسمان در جهان برای زخم شماست.چرا که از جنس خود بدن شماست و می تواند به عنوان بهترین پوشش برای زخم شما عمل کند.بعد از اینکه تاول را ترکاندید یک گاز وازلینه استریل بر روی تاول قرار دهید و باب باند انر را در محل زخم ثابت نمایید و به کلینیک سوختگی مراجعه نمایید.

از رفتن به درمانگاه ها و مکان هایی که برخورد با زخم سوختگی را اموزش ندیده اند خودداری نمایید.

به هیچ عنوان از قرار دادن مواد غیر بهداشتی مانند سفیده تخم مرغ،ارد و…. بر روی زخم خود داری نمایید.

خبر خوب برای کمسانی که پوستشان تاول زده است.

زخم شما به مدت ۲ هفته بدون کوچک ترین اسیب پوستی و باقی ماندن جای زخم التیام پیدا می کند.به شرط اینکه مراقبت های لازم از تاول را به نحو احسن انجام دهید.

مراقبت های لازم از تاول بعد از ترکاندن ان چیست؟
  • از فشاردادن و دستکاری محل تاول خودداری نمایید.
  • از دبرید کردن و برداشتن تاول و پوست ان که به بزرگ کردن محل زخم منجر می شود خودداری نمایید.
  • در حمام از گرفتن فشار مستقیم و شدید بر روی سوختگی و تاول خودداری نمایید.
  • تاول را در حمام فقط با شامپو بچه بشورید.
  • از کشیدن لیف بر روی تاول خودداری نمایید.
  • برای خشک کردن محل سوختگی و تاول از قرار دادن گاز بر روی زخم و خشک کردن ان و به اصطلاح نم گیری،استفاده کنید.
  • از قرار دادن محل سوختگی و تاول برای خشک کردن ان در نور خورشید،جدا حودداری کنید.
  • این تفکر،که زخم را نبندیم تا خشک شود را به کل فراموش کنیم.
  • به هیچ عنوان از قرار دادن زخم در نور افتاب جهت خشک کردن زخم خودداری نمایید.

نکته بالینی:

این تفکر رایج اشتباه است که زخم ها را خشک کنیم تا زوتر خشک شوند.به یاد داشته باشیم تمامی مراحل التیام زخ مباید در محیط مرطوب اتفاق بیفتد

ایا تاول درجه زخم را به ما می گوید؟

تمامی تاول ها تا ترکانده نشوند و پوست زیرین اشکار نشود به هیچ عنوان نمی توان به درجه زخم پی برد.تاول ها عمدتا زخم با درجه دو سطحی یا عمقی ایجاد می کنند.تاول ها به ضمایم پوستی اسیب نمی زنند.دقت داشته باشید زخم هایی که عمیق ترند باعث از بین رفتن فولیکول های مو و از بین رفتن غدد چربی و غدد عرق می شوند.این ضمایم به هیچ عنوان قابلیت احیای مجدد را ندارند و پس از التیام زخم ما دیگر شاهد رویش مجدد مو نخواهیم بود.مساله دیگر این است چون غدد چربی نیز امکان احیا را ندارند ان قسمت از پوست تا اخر عمر همیشه خشک خواهد ماند و ما باید همیشه ان را چرب و مرطوب نگه داریم.

این سوختگی بالا در اثر اصطکاک با زمین بوده است.مددجو بعد از ۱۴ روز درمان شد.به دلیل عدم احیا فولیکول های مو امکان رویش مجدد مو وجود ندارد.

تاول

تاول در افراد دیابتی

بارها مشاهده شده است افرادی که دیابت هستند و به خصوص دچار نوروپاتی(بی حسی)در اندام ها تحتانی خود هستند به کرات دچار تاول در نواحی انگشتان خود می شوند. در زخم های دیابتی تاول در اثر فشار و حرارت و… اتفاق می افتد.تاول ها به نسبت کوچک تر و پوست تاول نیز ضخیم تر است.معمولا تاول در افراد دیابتی معمولا در اندام ها تحتانی و به خصوص در انگشتان پا و کف پا اتفاق می افتد.تاول ممکن است در اثر فشار،به هر نحو ممکن،عرق کردن پا در کفش های کوچک و نامناسب فراد دیابتیک،نپوشیدن جوراب در کفش و تماس مستقیم پوست با لایه های درونی کفش و حتی رفتن به سونا و جکوزی و همچنین ضربه اتفاق بیفتد.

مهم ترین نکته در درمان نوع تاول افراد دیابتیک،پرسش درباره نحوه ایجاد تاول است.درمان تاول در افراد دیابتیک بسته به نوع ایجاد کننده تاول متفاوتت است.به عنوان مثال درمان تاول یک فرد دیابتیک که با فشار ایجاد شده است به هیچ عنوان با درمان تاول با سوختگی حرارتی متفاوت نمی باشد.

در تاول های زخم دیابتی باید چه اقداماتی انجام داد؟

 

ابتدا محل تاول را با اب شست و شو می دهیم.سپس با استفاده از سر سوزن استریل یک حفره کوچک در زخم ایجاد می کنیم.پوست تاول در زخم سوختگی بسیار ضعیف و نازک و گسترده تر است..پوست تاول در زخم های دیابتی ضخیم تر و کوچک تر است و