۹ درمان سوختگی در خانه که هر کسی باید بداند

این مقاله را برای دوستانت بفرست

مدت زمان تقریبی مطالعه 5 دقیقه

ایا همه سوختگی ها نیاز به مراجعه به بیمارستان دارند؟

ایا می توان سوختگی ها را در خانه درمان کرد؟

چه سوختگی هایی را میتوان در خانه درمان کرد؟

از چه وسایلی در خانه می توان جهت درمان سوختگی استفاده کرد؟

برای پی بردن به سوالات خود با ما همراه باشید.

شدت سوختگی با مایعات داغ یا جسم داغ نشان می دهد که آیا فرد باید به دنبال معالجه اضطراری باشد یا خیر.

همه سوختگی ها نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند و بعضی اوقات ، فرد می تواند در خانه سوختگی ها را درمان کند.

در حالی که سوختگی ممکن است بسیار دردناک باشد ، افراد می توانند در تسکین درد ، کاهش آسیب ناشی از سوختگی و کاهش خطر ابتلا به سوختگی درجه یک و سوختگی درجه دوم با استفاده از وسایلی که قبلاً در خانه هستند ، در کمد مواد غذایی ، محدود کنند. یا در قفسه یک فروشگاه محلی

همچنین انواع مختلف درمانی وجود دارد که مردم نباید از آنها استفاده کنند. بسیاری از این موارد به طور مؤثر کار نمی کنند و حتی ممکن است احتمال عفونت را افزایش دهند.

پزشکان سوختگی را در مقیاس از درجه اول تا چهارم اندازه گیری می کنند. افراد معمولاً می توانند سوختگی درجه یک و  سوختگی درجه دوم را در خانه درمان کنند. اما شخصی که دچار سوختگی درجه سه و چهارم است باید در اسرع وقت به دنبال معالجه پزشکی باشد.

در این مقاله ، ما توضیح می دهیم که چه داروهای خانگی مناسب هستند و کدام ها نیست. ما همچنین راهنمایی در مورد چگونگی تشخیص زمانی که سوختگی به درمان پزشکی نیاز دارد ، ارائه می دهیم.

سوختگی دست

۹ داروی خانگی برای سوختگی

بسیاری از درمان های خانگی سریع و مؤثر برای سوختگی وجود دارد.

طیف وسیعی از داروهای خانگی برای سوختگی وجود دارد که افراد می توانند امتحان کنند.

داروهای خانگی زیر می تواند به فرد با خیال راحت و مؤثر در سوختگی درجه یک و درجه دوم کمک کند.

۱-سوختگی را زیر آب قرار دهید.

جاری شدن آب خنک بر روی سوختگی درجه یک یا درجه دوم به مدت ۲۰ دقیقه می تواند پوست را خنک کند ، سوختگی را تسکین دهد و از صدمات بیشتر جلوگیری کند.

این روش درمانی دو اثر مفید دارد. این درد را کاهش می دهد یا متوقف می کند و همچنین از بدتر شدن سوختگی و آسیب رساندن به لایه های عمیق تر پوست جلوگیری می کند.

۲-سوختگی را تمیز کنید

پس از اجرای سوختگی در زیر آب خنک ، تمیز کردن سوختگی کاملاً ضروری است. افراد باید از صابون ضد باکتری خفیف استفاده کنند و از شستن آن خودداری کنند.

تمیز کردن سوختگی به آرامی به جلوگیری از عفونت کمک خواهد کرد اگر عفونت در سوختگی ایجاد شود ، ممکن است روند بهبود را به خطر بیاندازد. اگر سوختگی به درستی انجام نشود ، ممکن است فرد به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

سوختگی صورت

۳-پمادهای آنتی بیوتیکی

پمادها و کرمهای آنتی بیوتیکی به جلوگیری از عفونت کمک می کنند. پماد ضد باکتریایی مانند باسیتراسین یا نئوسپورین را روی سوزش و پوشاندن آن با فیلم چسبناک یا پانسمان یا پارچه استریل ، بدون کرک بمالید.

۴-الوئه ورا

مطالعات آلوئه ورا اغلب به عنوان “گیاه سوختگی” مورد توجه قرار می گیرد. مطالعات نشان می دهد که آلوئه ورا در بهبود سوختگی درجه یک تا دوم مؤثر است. آلوئه ورا ضد التهاب است ، گردش خون را تقویت می کند و رشد باکتری ها را مهار می کند.

یک لایه از ژل آلوئه ورا خالص گرفته شده از برگ گیاه گیاه آلوئه ورا را مستقیماً در قسمت آسیب دیده بمالید. اگر آلوئه ورا را در فروشگاه خریداری می کنید ، حتماً حاوی درصد بالایی آلوئه ورا بوده و از محصولاتی که مواد افزودنی دارند ، به خصوص رنگ های افزودنی و عطرها خودداری کنید.

۵-عسل

جدا از طعم خوشمزه آن ، عسل ممکن است در اثر استفاده موضعی از سوختگی جزئی کمک کند. عسل یک ضد التهاب و به طور طبیعی ضد باکتری و ضد قارچ است.

۶-کاهش قرار گرفتن در معرض آفتاب

تمام تلاش خود را کنید تا از قرار گرفتن در معرض سوختگی در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. پوست سوخته به نور خورشید بسیار حساس خواهد بود. آن را با لباس پوشانده نگه دارید.

اگر با پوست سوخته در برابر افتاب قرار بگیرید ان ناحیه در اینده حتما سیاه خواهد ماند وبا لکه همراه خواهد بود.

۷-تاول های خود را نترکانید

هرچه وسوسه انگیز باشد ، تاول های خود را به حال خود رها کنید. ترکیدن تاول به خودی خود می تواند منجر به عفونت شود. اگر نگران تاول هایی هستید که به دلیل سوختگی شما ایجاد شده است ، به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید.

۸-یک مسکن بخورید

اگر درد دارید، از داروهای ضد درد OTC مانند ایبوپروفن، یا ناپروکسن استفاده کنید. حتماً برچسب را برای دوز صحیح بخوانید.

راه حل برای دوری از داروهای عجیب و غریب خانگی زیادی وجو دادرد که بیماران به محض ورود به کلینیک برای ما بازگو می کنند.حکایت های همسایگان و دوستان و اشنایان و خاله و عمه برای معالجه سوختگی بسیار گسترده است ، اما همه چیزهایی که ان ها به شما می گوید انجام دهید برای شما خوب نیست.

از داروهای معمول سوختگی خانگی زیر باید اجتناب شود.

۱-استفاده از کره

در سوختگی ها به هیچ عنوان از کره استفاده نکنید. مدارکی در مورد اثربخشی کره به عنوان داروی سوختگی وجود ندارد. علاوه بر این ، در واقع ممکن است سوختگی شما را بدتر کند. کره گرما را حفظ می کند و همچنین ممکن است دارای باکتری های مضر باشد که می توانند پوست سوخته را آلوده کنند. کره خود را برای نان و صبحانه خود ذخیره کنید.

سوختگی با قوس الکتریکی

۲-روغن های نباتی و مایع

برخلاف تصور عامه ، روغن نارگیل همه چیز را بهبود نمی بخشد. به همین دلیلی که نباید کره را بر روی سوختگی های خود بمالید ، روغن هایی مانند روغن نارگیل ، روغن زیتون و روغن های پخت و پز ، گرما را در خود نگه داشته و حتی می تواند باعث ادامه سوختگی پوست شود.

گزارش شده است که روغن اسطوخودوس برای بهبودی سوزش سوختگی موثر است ، اما شواهد منتشر شده ابرای تأیید این ادعا در دست نیست. به عنوان مثال SourceTrusted Source که در موش صحرایی انجام شده است ، هیچ فایده ای از استفاده از روغن اسطوخودوس برای بهبود سوختگی ندارد.

۳-سفیده تخم مرغ

یک قصه عامیانه دیگر ، سفیده تخم مرغ پخته نشده خطر عفونت باکتریایی را دارد و نباید در معرض سوختگی قرار گیرد. تخم ها همچنین می توانند یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

۴-خمیر دندان

هرگز خمیردندان را روی سوختگی قرار ندهید. این داستان عامیانه دیگری است که هیچ مدرکی برای درست بودن از آن در سوختگی وجود ندارد. خمیردندان می تواند سوختگی را تحریک کرده و محیط مساعدتری برای عفونت ایجاد کند. خمیر دندان استریل نیست.

۵-یخ

یخ و آب بسیار سرد می تواند منطقه سوختگی شما را بیشتر تحریک کند. اگر به طور نادرست استفاده شود ، یخ ممکن است باعث سوختگی شود.

سوختگی درجه دو سطحی و در بعضی نواحی عمقی با آب جوش

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

تشخیص اینکه چه زمان سوختگی در خانه قابل درمان است و چه زمانی باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید ، مهم است. اگر:

  1. سوختگی در یک منطقه گسترده بیش از ۵سانتی متر قطر دارد
  2. سوختگی شامل صورت ، دست ، باسن یا ناحیه کشاله ران است
  3. زخم دردناک یا بد بو شود
  4. شما درجه حرارت بالایی در بدن خود اساس کنید.
  5. فکر می کنید دچار سوختگی درجه سوم هستید
  6. اگر آخرین واکسن کزاز شما بیش از ۵ سال پیش بود

سوختگی درجه سوم هرگز نباید در خانه درمان شود. آنها خطر عوارض جدی از جمله عفونت ، ریزش خون و شوک را به همراه دارند. سوختگی درجه سه که اغلب به عنوان “سوختگی با ضخامت کامل” شناخته می شود ، به بافت های زیرین می رسد و حتی می تواند به اعصاب آسیب برساند.

علائم سوختگی درجه سوم شامل موارد زیر است:

  1. مومی ، پوستی به رنگ سفید
  2. رنگ قهوه ای تیره
  3. بافت بلند و چرمی

سوختگی ناشی از شوک الکتریکی نیز برای معالجه در خانه بسیار خطرناک است. این سوختگی ها اغلب به لایه های زیر پوست می رسند و حتی می توانند باعث آسیب به بافت های داخلی شوند. ممکن است خسارت داخلی بدتر از آنچه انتظار دارید باشد. حتما در سوختگی با برق به پزشک مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و برای درمان در منزل اعم از انواع زخم سوختگی زخم بستر از بین بردن جای زخم با لیزر و دیگر خدمات پرستاری همچون تزریقات سرم تراپی با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۴۰۵۲۰۷

شهرابادی

 

منابع

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-burns

https://www.thehealthy.com/first-aid/burns/home-remedies-for-burns/

https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/home-remedies-take-these-steps-to-treat-a-minor-burn/

https://www.verywellhealth.com/burn-remedies-89945

https://www.nhs.uk/conditions/burns-and-scalds/

(Visited 1 times, 1 visits today)

این مقاله را برای دوستانت بفرست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با کارشناس زخم تماس یگیرید