داشتن ماسک و کلاه ایمنی و شلوار مناسب در حین جوشکاری الزامیست.
داشتن ماسک و کلاه ایمنی و شلوار مناسب در حین جوشکاری الزامیست.

درمان سوختگی با جوشکاری

 • Post category:سوختگی
 • Post last modified:۱۴۰۰-۰۵-۲۶

ایا تا به حال شنیده اید که نباید به نور جوشکاری به صورت خیره نگاه کرد؟

ایا تا به حال شنیده اید که برق جوشکاری چشمان کسی را زده است؟

خواندن این مقاله برای کسانی که به صورت جدی با جوشکاری و موارد مشابه ان سر و کاردارند توصیه می شود.

درمان سوختگی ناشی از جوشکاری ، مانند درمان انواع دیگر سوختگی ها ، با کرم های سوختگی ، تمیز کردن منظم و پانسمان آن برای جلوگیری از عفونت لازم و ضروری است.

ابزارهای مختلف جوشکاری می توانند سوختگی های مختلفی مانند جوشکاری ناشی از قوس الکتریکی برجای بگذارند. مهم است که بدانید چه نوع پیشگیری در محل کار برای شما وجود دارد. پیشگیری به هر نوع وسیله و محافظی گفته می شود که برای محافظت از خود در برابر سوختگی جوشکاری استفاده می کنید ، یا در نزدیکی خود دارید.

بهترین پیشگیری و مراقبت های بعدی از جوش سوختگی

لیست عناوین مقاله

درمان سوختگی با یخ

 

بهترین جلوگیری از سوختگی جوشکاری همان جلوگیری از سوختگی های دیگر است. شما همیشه باید از محیط اطراف خود آگاه باشید ، اعم از مشعل ، چیزهایی که تازه جوش داده اید ، جوشکارهای اطراف خود و هر گونه جرقه بزرگ.

همراه با هوشیاری و حواس جمع بودن در محل کار ، پوشیدن تمام وسایل خود و بررسی منظم آن برای پارگی لباس بسیار مهم است

اگر لباس شما خیلی قدیمی یا فرسوده باشد حتی بهترین و بی خطر ترین ابزار نزدیک شما نیز از شما محافظت نخواند کرو و ممکن است به شما اسیب برسانند.

مراقبت های بعد از سوختگی های جوشکاری بر اساس شدت آن متفاوت است. اگر نگران سوختگی خود هستید، باید همیشه به بیمارستان بروید تا توسط پزشک ویزیت شوید. اگر سوختگی شما زیاد نیست با کارشناسان ما تماس بگیرید یا می توانید با سوختگی های کوچکتر ابتدا از آب سرد ، اسپری سوختگی یا پماد استفاده کنید و یا آنها را بپوشانید.

سوختگی در بسیاری از زمینه ها خطرناک است ،اینها می توانند از شدیدترین سوختگی ها باشند و جای زخم های دائمی به جای بگذارند. نه تنها دانستن چگونگی جلوگیری از آنها بلکه همچنین نحوه درمان آنها در صورت بروز سانحه ضروری است.

 

سوختگی با جوشکاری چیست؟

سوختگی قرنیه ناشی از جوشکاری ، التهاب قرنیه است که در اثر جوشکاری اشعه ماورا بنفش ناشی از  قوس الکتریکی ایجاد می شود.

این علائم که یک یا جند ساعت پس از مواجهه ظاهر می شود، می تواند شامل درد خفیف تا شدید ، آبریزش چشم ، حساسیت به نور و احساس جسم خارجی در چشم باشد. به طور معمول ، قوس الکتریکی سوختگی چشم موقتی است ، اما قرار گرفتن در معرض مکرر یا طولانی مدت می تواند منجر به آسیب دائمی چشم شود.

اشعه ماورا بنفش همچنین می تواند بر روی پوست در معرض اثر بگذارد ، و باعث ایجاد “آفتاب سوختگی” شود ، مانند آفتاب سوختگی همراه با قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید.

درمان سوختگی با زغال

قرار گرفتن در معرض طولانی تر بدون محافظت در هنگام چوشکاری می تواند منجر به سوختگی درجه دو و حتی درجه سه شود.

اگر عزیزانی که کار جوشکاری می کنند و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند ، بیشتر سوختگی ها قابل اجتناب خواهد بود.

قبل از هرگونه مورد خاصی باید بدانید که سوختگی با جوشکاری در دسته سوختگی با تابش قرار می گیرد.

یک عدد ماسک مخصوص جوشکاری با شیشه مخصوص جهت جلوگیری از سوزش چشم و پوست
یک عدد ماسک مخصوص جوشکاری با شیشه مخصوص جهت جلوگیری از سوزش چشم و پوست

سوختگی تابشی درجه یک

پوست شما شامل 3 لایه است. سوختگی درجه یک سوختگی اولین یا بیرونی ترین لایه پوست است. سوختگی درجه یک طی 3 تا 7 روز بهبود می یابد. علائم سوختگی درجه یک شامل موارد زیر است:

 • پوستی قرمز ، خشک و لطیف
 • تورم
 • پوستی که هنگام لمس سفید می شود
 • پوستی که در لمس دردناک است

سوختگی تابشی درجه دو

 

سوختگی سطحی درجه دو ، سوختگی ضخامت جزئی نیز نامیده می شود. این نوع سوختگی زمانی ایجاد می شود که لایه اول و برخی از لایه دوم پوست شما سوخته باشد. در لایه های عمیق پوست و عرق یا غدد چربی شما هیچ آسیبی مشاهده نمی شود. سوختگی سطحی درجه دو طی 7 تا 21 روز بهبود می یابد. علائم شامل موارد زیر است:

 • تاول و لایه برداری پوست
 • پوستی که هنگام لمس سفید می شود
 • پوست قرمز و مرطوب
 • پوستی که در لمس بسیار دردناک است

اقدامات لازم هنگام سوختگی به طور کلی شامل چه چیزهایی است؟

کلیه لباس ها ، جواهرات و اشیا foreign خارجی از محل سوختگی خارج می شوند.

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما سوختگی شما را بررسی می کند و شدت آن را تعیین می کند.

درمان به نوع سوختگی شما بستگی دارد. ممکن است به چه مواردی نیاز داشته باشید؟

سوختگی ممکن است با آب یا گاز مرطوب خنک شود. این به کاهش درد و کاهش تورم کمک می کند. این همچنین می تواند به کاهش آسیب بافتی ناشی از سوختگی کمک کند.
ممکن است محل سوختگی با پاک کننده یا گاز پاک شود. بافت آسیب دیده نیز ممکن است برداشته شود.
یک کرم یا پماد به کاهش درد یا جلوگیری از عفونت کمک می کند. سوختگی با باند پوشانده خواهد شد. پماد ممکن است روی پوست شما قرار گیرد یا بخشی از باند شما باشد.
ممکن است داروی ضد درد تجویز شود. نحوه مصرف بی خطر این دارو را بپرسید.
در صورت سوختن پوست مفصل ، ممکن است فیزیوتراپی توصیه شود. یک فیزیوتراپیست به شما تمریناتی را برای کمک به بهبود حرکت و قدرت و کاهش درد به شما می آموزد.

درمان زخم و سوختگی با فیزیوتراپی
یک عدد ماسک مخصوص جوشکاری با شیشه مخصوص جهت جلوگیری از سوزش چشم و پوست
یک عدد ماسک مخصوص جوشکاری با شیشه مخصوص جهت جلوگیری از سوزش چشم و پوست

چگونه می توانم از سوختگی تابشی در خانه مراقبت کنم؟

شاید لازم باشد حداقل روزی یک بار باند و یا پانسمان خود را عوض کنید. دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را برای مراقبت از سوختگی خود دنبال کنید.

او ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

 1. دستان خود را با آب و صابون بشویید و باندهای قدیمی را بردارید.ممکن است لازم باشد قبل از برداشتن باند ، آن را در آب خیس کنید تا به زخم شما نچسبد.
 2. ناحیه سوخته را به آرامی و با آب تمیز کرده و روزانه خشک کنید. به دنبال هرگونه تورم یا قرمزی در اطراف سوختگی باشید. تاول های ایجاد شده را اقدام به برداشتن نکنید، زیرا این باعث افزایش عفونت می شود. در صورت پاره شدن تاول، همانند باقی مانده سوختگی، محل را تمیز کنید.
 3. با سواب پنبه کرم یا پماد را روی محل سوختگی قرار دهید. روی محل سوختگی خود یک گاز وازلینه یا باند نچسب قرار دهید.
  یک لایه باند نخی را  را دور گازهای روی محل سوختگی  بپیچید تا ثابت بماند.
 4. بانداژ باید محکم باشد اما سفت نباشد. اطمینان حاصل کنید که می توانید یک تا دو انگشت را بین باند و پوست خود قرار دهید. اگر احساس سوزن سوزن شدن یا از دست دادن حس در آن ناحیه کنید ، بانداژ خیلی تنگ و سفت است. در صورت بروز خونریزی برای چند دقیقه فشار ملایم ایجاد کنید.
 5. برای جلوگیری از ورم ،بازو یا پای سوخته خود را هرچه بیشتر از سطح قلب خود بالا ببرید. این به کاهش تورم و درد کمک می کند. دست یا پای خود را روی بالش یا پتو بگذارید تا راحت بلند شود.

چه موقع باید به دنبال مراقبت فوری باشم؟

 

 • حتی پس از مصرف داروی درد ، درد شدیدی دارید.
 • شما ضربان قلب سریع دارید یا تند تند نفس می کشید.
 • خیلی کم ادرار می کنید یا اصلاً ادرار نمی کنید.
 • خون از طریق باند شما به بیرون ترشح می کند و بانداژ خیس می شود.
درمان سوختگی با آب جوش

چه زمانی باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرم؟

 1. تو تب داری.
 2. ادرار شما قهوه ای تیره است.
 3. شما دچار قرمزی ، بی حسی یا تورم در ناحیه سوختگی شده اید.
 4. زخم یا بانداژ شما چرک ترشح می کند و بوی بد می دهد.
 5. شما در مورد وضعیت یا مراقبت خود سوال یا نگرانی دارید.

توافق نامه مراقبت

شما حق کمک به برنامه ریزی مراقبت خود را دارید. در مورد وضعیت سلامتی و نحوه درمان آن بیاموزید. گزینه های درمان را با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید تا تصمیم بگیرید که می خواهید از چه درمانی مراقبت کنید. شما همیشه حق رد درمان را دارید. اطلاعات فوق تنها یک کمک آموزشی است. این به عنوان توصیه پزشکی برای شرایط فردی یا درمان در نظر گرفته نشده است. قبل از انجام هرگونه رژیم پزشکی با پزشک ، پرستار یا داروساز خود صحبت کنید تا ببینید آیا این دارو برای شما ایمن ترو موثرتر است.

شرایط لازم برای لباس جوشکاری و کلاه جوشکاری چیست؟

کلاه ایمنی جوشکاری احتمالاً مهمترین قطعه PPE است که یک جوشکار از آن استفاده می کند. کلاه ایمنی مناسب دارای یک منطقه دید است که از اشعه ماورا بنفش محافظت می کند و برای محافظت در برابر جرقه و پاشش ، کل صورت را می پوشاند.
یک کلاه ایمنی جوشکاری باید دارای لنزهای فیلتر با تعداد سایه باشد که سطح محافظت مناسبی را ایجاد کند. عدد سایه لنز (10 روشن تر ، 13 تاریک تر) شدت تابش نور را نشان می دهد که از طریق یک لنز فیلتر به چشم منتقل می شود. بنابراین ، هرچه عدد سایه بیشتر باشد ، فیلتر تاریکتر و تابش نور کمتری از لنز عبور می کند.

در هنگام جوشکاری لباس مناسب بپوشید.جرقه های جوشکاری امکان دارد به پوست شما آسیب برساند.
در هنگام جوشکاری لباس مناسب بپوشید.جرقه های جوشکاری امکان دارد به پوست شما آسیب برساند.

عدد سایه ی لنز فقط میزان تاریکی ارائه شده توسط آن لنز خاص را نشان می دهد و با میزان محافظت از چشم مطابقت ندارد. تمام لنزهای جوشکاری با کیفیت ، 100 درصد از اشعه های مضر UV و مادون قرمز (IR) را برای محافظت از چشم فیلتر می کنند.
بهترین محافظت در برابرنور ناشی از جوشکاری ، کلاه ایمنی تیره کننده اتوماتیک ، چه ثابت و چه با کنترل متغیر است که از طریق دو تا چهار حسگر کار می کند. با وقوع فلاش ، کلاه ایمنی خودکار با روشنایی فلاش سازگار می شود و تقریباً به هر سایه سایه ای که از قبل انتخاب شده باشد در میلی ثانیه تیره می شود.
با کلاه های تیره کننده خودکار ، جوشکارها می توانند به وضوح ببینند در حالی که کاپوت از قبل در وضعیت رو به پایین قرار دارد ، بنابراین تنظیم برای جوشکاری می تواند با کاپوت در موقعیت انجام شود.

درمان سوختگی با سیگار

برای محافظت از دست و مچ در برابر اشعه ماورا بنفش و پاشش و جرقه های ساطع شده هنگام جوشکاری ، همیشه باید دستکش های سنگین و مقاوم در برابر شعله استفاده شود. پس از جوشکاری ، دستکش ها باید روشن نگه داشته شوند تا جوشکار با استفاده از قطعات و تجهیزات فلزی داغ در محل کار ، کار را انجام دهد. برای جوشکاری دستکش تعداد زیادی از مواد (به طور معمول چرم) و ضخامت وجود دارد.
لباس جوشکاری برای محافظت ازفرد جوشکار در برابر جرقه و پاشش و گرمای زیاد در نظر گرفته شده است. برای تهیه لیاس جوشکاری ، از پارچه های مصنوعی خودداری کنید زیرا هرگونه جرقه ای که در آن فرو می رود آتش می گیرد و پوست را به سرعت می سوزاند. لباس پشمی به دلیل دوام و مقاومت در برابر آتش بیش از مواد مصنوعی پیشنهاد می شود. به همین ترتیب ، لباس های نخی گزینه دیگری است.
آستین های جوشکاری از بازوهای جوشکار از زیر بغل تا مچ محافظت می کنند و اغلب می توانند به دستکش های جوشکاری متصل شوند. اینها محافظت کافی در جوشکاری با حجم کم را ایجاد می کنند. پارچه آستین جوشکاری باید از پنبه ، چرم یا کولار مقاوم در برابر شعله باشد.
چکمه های چرمی سنگین با ساق پای بلند، پا را ایمن نگه می دارند. برای جلوگیری از افتادن جرقه در چکمه ، باید شلوار را بیرون چکمه ها قرار دهید، داخل ان فرو نکنید. محافظ توری کفش حتی برای محافظت در برابر جرقه موجود است.

کلاه های جوشکاری یا کلاه هایی که سر ، گوش و گردن را می پوشانند نیز از گرما و جرقه های شدید محافظت می کنند.افتادن جرقه در مجرای گوش همیشه یک احتمال مشخص است ، به خصوص هنگامی که جوشکار در زاویه عجیب کار می کند. شاخه های گوش مقاوم در برابر شعله گزینه ای برای این شرایط هستند. آنها علاوه بر محافظت از جوشکار در برابر سوختگی داخل و نزدیک گوش، از صدا در برابر آسیاب و تجهیزات دیگر نیز محافظت می کنند.

اگزودا زخم چیست؟

چگونه می توان با سوختگی ناشی از تابش جوشکاری مقابله کرد؟

بسیاری از سوختگی های جوشکاری به دلیل مواد اولیه گرم یا لمس پوست ایجاد می شود ، اما در مواردی که فرآیندی به نام جوشکاری قوس الکتریکی انجام می شود ، کمی متفاوت است. این به این دلیل است که جوشکاری با قوس از منبع حرارتی استفاده می کند که اشعه ماورا بنفش را ساطع می کند و سوختگی شما را بیشتر از سوختگی معمولی و شبیه آفتاب سوختگی می کند.

 1. جعبه کمک های اولیه در کارگاه.
 2. باید از محیط گرم بیرون بیایید. این به معنای دور شدن از محل کار و بیرون آمدن از دستگاه های ایجاد کننده گرما است.
 3. همچنین می توانید سوختگی خود را بررسی کرده و مراقبت های بعدی را شروع کنید. اگر متوجه تاول شدید ، باید همانطور که در سایر سوختگی ها درجه 2 را در بالا مطالعه کردید اقدامات اولیه را پشت سر گذاشته به پزشک یا کارشناسان ما مراجعه کنید.
 4. سوختگی خود را زیر آب روان نگه دارید ، زیرا به دلیل تمیزتر بودن یا در آب بودن ، مطلوب است. اگر می خواهید سوختگی خود را در آب بگذارید ، مطمئن شوید که قبل از آن، آن را کاملا تمیز کنید. اگر سوختگی شما تاول نزده است و نمی توانید به پزشک مراجعه کنید، می توانید آن را در خانه درمان کنید.
 5. اساساً ، این یک آفتاب سوختگی بد است و باید به همان روش درمان شود. برای تسکین و التیام آنها از کرم های درمانی مخصوص آفتاب سوختگی یا سوختگی استفاده کنید. اگر دو بار در پانسمان  می شود ، باید از زخم خود محافظت کنید. مسکن ها را مصرف کنید و در صورت لزوم از کرم یا قرص ضد درد استفاده کنید.

سوختگی ناشی از تابش جوشکاری چه مدت طول می کشد؟

حال که دانستیم جوشکاری باعث سوختگی می شود ، این سوختگی چه مدت طول می کشد؟ سوختگی های جوشکاری قوس را به دلیل سرعت بهبود آنها ” سوختگی جوشکاری” می نامند. فقط بین یک تا دو روز طول می کشد ، مگر اینکه مانند آفتاب سوختگی شدید باشد.

سوختگی درجه سه 3

دلیل آن این است که سوختگی های جوشکاری قوس از نظر سوزاندن نور ماورا بنفش مانند اشعه خورشید است. با سوختگی شدید در اثر آفتاب سوختگی یا سوختگی ناشی از جوشکاری قوس ، ممکن است تاول بزنید و نیاز به مراجعه به بیمارستان داشته باشید. با این حال ، در اکثر موارد ، سوختگی های ناشی از آفتاب یا جوش قوس الکتریکی به سرعت بهبود می یابند.

حتما در حین جوشکاری ماسک را نزدیک صورت خود نگاه دارید.
حتما در حین جوشکاری ماسک را نزدیک صورت خود نگاه دارید.

بهترین اقدام برای سوختگی جوشکاری قوس ، مگر اینکه در خارج از بدن علائم بدتر از درجه دوم یا سوختگی بدتر را نشان دهد یا آلوده شود ، انتظار ساده آن است. سوختگی ناشی از جوشکاری قوس الکتریکی معمولاً طولی نمی کشد یا حداقل بهبود می یابد ، بنابراین زیاد نگران نباشید.

تنها چیزی که باید مراقب آن باشد عفونت است. با این حال ، باید با تمیز کردن منظم از این امر جلوگیری کند. حداقل هر روز باید زخم خود را تمیز کنید.

بهترین پیشگیری برای جلوگیری از سوختگی ناشی از جوشکاری چیست؟

از روش های مختلف می توان از سوختگی جوشکاری جلوگیری کرد. برای ایمن نگه داشتن خود و کارکنان ضروری است که از هر یک کاملاً به نفع خود استفاده کنید. متصدی وظیفه دارد تیم خود را زیر نظر بگیرد و اطمینان حاصل کند که آنها برای جلوگیری از ایمنی ، پیشگیری می کنند.

تجهیزات دفاعی که روزانه پوشیده می شوند باید از حد استاندارد خاصی برخوردار باشند. این بدان معناست که هیچ سوراخ ، هیچ ترک و هیچ شکافی وجود ندارد ، در غیر این صورت ممکن است کسی صدمه ببیند. اگر وسایلی که استفاده می کنید متناسب نیست ، خدمه شما خیلی راحت آسیب می بینند.
همچنین مواردی وجود دارد که برای جلوگیری از سوختگی جوشکاری باید از آنها اجتناب کنید. این موارد شامل فندک ، کبریت یا هر چیز دیگر ، قابل احتراق است. همچنین مواردی وجود دارد که باید از آنها در رابطه با لباس خود آگاه باشید و از آنها اجتناب کنید.
سرانجام ، شما باید همه چیز را به یاد داشته باشید. این ممکن است دشوار باشد ، به خصوص برای افراد تازه وارد. به همین دلیل این امر برای متولیان امر بسیار حیاتی است و افراد مسن و با تجربه تر خدمه باید به آنها محکم در مورد عادات مناسب پیشگیری از سوختگی آموزش دهند.

درمان سوختگی با اگزوز

 

برای جلوگیری از سوختگی های جوشکاری چه لباسی باید پوشید؟

چند مورد خاص وجود دارد که می خواهید هر زمان که جوشکاری می کنید همراه داشته باشید. این وسیله ها  از بدن شما محافظت می کنند.

همیشه از کلاه ایمنی مصوب استفاده کنید. از کلاه ایمنی شکسته یا نا ایمن استفاده نکنید ، زیرا بیش از حد ایمن نیست. همچنین شما نباید فقط و تنها و فقط از کلاه ایمنی استفاده کنید. و هرگز و هرگز بدون برخی از پوشش ها جوشکاری نکنید.

کلاه ایمنی که از نظر استانداردهای ایمنی درجه بندی نشده و تأیید نشده باشد ، ایمن نیست. کلاه ایمنی تایید نشده کلاه ایمنی ارزان تری است. با این حال ، ارزان تر به عنوان کلاه ایمنی گران تر از شما محافظت نمی کند. کمی هزینه اضافی را صرف این آرامش خاطر کنید.

اگر از کلاه ایمنی استفاده نمی کنید ، برای محافظت از صورت ، گردن و گوش ها و همچنین مواردی که از سر محافظت می کنید ، از محافظ های دستی مناسب استفاده کنید. اگر از کلاه ایمنی استفاده نمی کنید ، همچنان باید از همان ویژگی های اصلی که کلاه ایمنی محافظت می کند ، محافظت کنید.

صورت ، گردن و گوش های شما بیشتر در معرض سوختگی شدید هستند. اینها نقاطی هستند که به دلیل ظریف بودن نیاز به مراجعه به بیمارستان دارند. پوست روی آنها نرم و نازک است ، در مقایسه با پینه های سفت و سخت دست و یا پوست خشن بازو.

همیشه از دستکش های عایق خشک و بدون سوراخ استفاده کنید. این بدان معناست که شما باید مرتباً آنها را از نظر وجود سوراخ هایی بررسی کنید که شاید در یک نگاه دیده نشوند. نادیده گرفتن یک سوراخ کوچک خیلی آسان است تا اینکه یک سوراخ بزرگ باشد که باعث سوختگی قابل توجهی شود.

دستکش های عایق رطوبت از شما محافظت نمی کند. آب ، نفوذ گرما از طریق عایق و داخل دست شما را آسان می کند. اگر دستکش هایتان مرطوب است ، از مشعل جوشکاری خود دور باشید زیرا قادر به لمس چیز گرم نیستید.

پماد فنی تویین | کرم فنی توئین | درمان زخم

لباس های محافظ مانند پیراهن های سنگین ، شلوارهای بدون دکمه و کفش های بادوام بپوشید. پیراهن شما باید بتواند چند جرقه را که به آن ضربه می زند تحمل کند ، بدون اینکه به سمت شما سوزانده شود ، مانند شلوار شما.

لباس های محافظ را حتی در گرما نیز به تن داشته باشید. حتی وقتی احساس می کنید که دارید از حرارت اسیب می بینید ، باید دستکش های سنگین ، شلوار و پیراهن را روی بدن خود نگه دارید. با پوشیدن شلوارک خود را به خطر نیندازید ، زیرا پاهای خود را در برابر جرقه های گرم یا فلز افتاده آسیب پذیر می کنید.

برای جلوگیری از سوختگی جوشکاری چه چیزی را باید از خود دور نگه دارید؟

 

موارد خاصی وجود دارد که برای حفظ امنیت خود باید مراقب آنها باشید. این موارد قابل اشتعال هستند یا خطرات غیر ضروری هستند که بهتر است از آنها اجتناب کنید.در اینجا لیستی از برخی از آنها وجود دارد:

هر نوع وسیله قابل احتراق ، مانند فندک ، کبریت ، وسایل آتش بازی و غیره. شما در حال کار با جرقه های پرتابی هستید که هرکدام می تواند باعث ایجاد اتش قابل اشتعال شود. این فقط با احتراق مانند فندک خطرناک تر می شود که در صورت برخورد با جرقه گرم ممکن است منفجر شود.
هر نوع ماده ای از جنس نفت ، سوخت یا مواد قابل احتراق. اگر تازه مخزن بنزین خود را پر کرده اید ، نباید این منبع را در محل کار جوشکاری قرار دهید. هر چیز قابل اشتعالی که می تواند به داخل یا اطراف منبع شما نفوذ کند ، باید سریعا دور شده تا از آتش سوزی جلوگیری شود.

 

مواردی که باید از ایجاد سوختگی در هنگام جوشکاری جلوگیری کرد؟

 

صدها قطعه وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از سوختگی ناشی از جوشکاری خریداری کنید ، اما موارد دیگری نیز وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

سوختگی با سیر چیست؟ | درمان آن

مراقب چیزی باشید که لمس می کنید. چیزهای زیادی در سایت شغلی داغ هستند ، خواه به آن فکر کنید یا نکنید. قبل از تماس با این موارد را در نظر داشته باشید:

 • نگهدارنده های الکترود
 • نکات اسلحه
 • نازل

در آب و هوای سرد از لباس های سنگین مراقبت کنید. این می تواند خطر قابل توجه تری را به همراه داشته باشد ، زیرا لباس های حجیم ، برخورد با وسایل گرم را برای شما راحت تر می کند. بنابراین مواظب خدمه خود و وسایل حرارتی و گرم اطراف ان ها باشید و این مورد مهم را با دقت زیر نظر داشته باشید.
در صورت لزوم از صفحه های فلزی استفاده کنید. سعی نکنید “مردانه” یا “سخت” باشید. همیشه در هنگام کار با استفاده از هرگونه اقدامات احتیاطی ایمنی مطمئن باشید که هنگام کار ایمن هستید.

از آنچه در اطراف شما می گذرد آگاه باشید. این مورد پازل مهم جلوگیری از سوختگی جوشکاری است. اطمینان حاصل کنید که همه چیزهایی را که در اطرافتات اتفاق می افتد را زیر نظر دارید.

بهترین مراقبت های بعدی ازسوختگی جوشکاری چیست؟

مراقبت های بعدی از سوختگی های جوشکاری چیزی است که هر جوشکار ، صرف نظر از درجه ، باید آن را بداند. اگر این کار را نکند ، نه تنها خودش بلکه همه خدمه خود را در معرض خطر قرار می دهد ، زیرا نمی تواند به خودش یا آنها کمک کند. این امر به ویژه برای هر متصدی یا رهبر یک خدمه یا گروه بسیار حیاتی است.

همه متصدیان باید بدانند که چگونه از سوختگی ناشی از جوشکاری مراقبت کنند و به خدمه خود در مورد نحوه کنترل آن دستور دهند. مراقبت های اساسی پس از جوشکاری سوختگی ساده است ، زیرا شما با آن خیلی متفاوت از سوختگی معمولی رفتار نمی کنید. کل فرآیند در زیر به طور کامل پوشش داده شده است.

درمان زخم و سوختگی با فیزیوتراپی

همانطور که متصدیان امور باید نحوه کنترل سوختگی را بلد باشند ، باید بدانند که چه زمانی عضو خدمه خود را به بیمارستان بفرستند. سوختگی می تواند به مرور زمان بدتر شود ، بنابراین یک متصدی کار باید بداند که چه وقت عضو خدمه خود را به بیمارستان بفرستد و آنها را مجبور به ماندن در مواقع بسیار شدید نکند.

سرانجام ، یک متولی باید درک کند که سوختگی بهبود می یابد. وی باید تشخیص دهد که چه زمانی عضو خدمه آن را بیش از حد تحت فشار قرار داده است و باید پس از ضربه اولیه به بیمارستان برود. همه اینها در بخش های زیر ذکر شده است.

درمان سوختگی جوشکاری

در دوره ای از حرفه خود به عنوان جوشکار ، شما یا شخصی که می دانید دچار سوختگی شدید در جوشکاری می شوید. در حالی که کارهای زیادی وجود دارد که می توانیم برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهیم ، همانطور که در زیر به آنها اشاره می کنیم ، شما همچنین باید برای بدترین شرایط آماده باشید. در اینجا لیستی وجود دارد که باید هنگام وقوع از آن استفاده کنید:

 1. بلافاصله پوست سوخته را زیر آب روان و خنک قرار دهید. اگر مدتی صبر کنید یا آن را زیر آب سرد قرار ندهید ، سلول های پوست همچنان از حرارت باقی مانده سوزانده می شوند و سوختگی شما بدتر می شود. حداقل بیست دقیقه آن را در آنجا نگه دارید.
 2. سوختگی را ارزیابی کنید. مهم است که بدانید چه زمانی باید به بیمارستان بروید و چه زمانی این کار را نکنید. بخش زیر را بخوانید و برخی از نشانه های زمان سوختگی را به اندازه کافی شدید می داند که مستلزم مراجعه به بیمارستان است.
 3. اگر به اندازه کافی شدید سوختید به بیمارستان بروید! این یکی از مهمترین مواردی است که باید بدانید – اگر سوختگی شما به اندازه کافی شدید است ، نباید سعی کنید آن را سخت کنید. سوختگی های جدی می تواند منجر به آسیب بیشتر در صورت عدم درمان زخم شود.
 4. اگر سوختگی شما به حدی نیست که بیمارستان را ضروری کند، زخم را تمیز کنید. هنگامی که مطمئن شدید مهم نیست ، زخم خود را زیر آب سرد با صابون ضد باکتری یا شامپو بچه بشویید. ممکن است بسوزاند ، اما باید اطمینان حاصل کنید که زخم تمیز است تا خطر عفونت را کاهش دهد.
 5. بسته های سرد را برای درد و عدم اطمینان از آسیب بیشتر استفاده کنید. به احتمال زیاد ، سوختگی شما برای مدتی در اثر لمس احساس گرما می کند. اطمینان حاصل کنید که هر بسته سرد را در یک پتو یا حوله نازک بپیچید تا کمپرس سرد اجازه دهد به پوست شما برسد ، در غیر این صورت ممکن است خیلی سرد شود.از قرار دادن مستقیم یخ بر روی ناحیه سوخته خودداری کنید.
 6. با کرم های سوختگی ، تمیز کردن های متعدد و پانسمان های روزانه درمان خود را انجام دهید. شما باید از خطر ابتلا به عفونت در زخم خود جلوگیری کنید ، به این معنی که باید حداقل دو بار در روز آنرا تمیز کنید و پانسمان را عوض کنید و همچنین یک کرم تسکین دهنده درد استفاده کنید.
درمان سوختگی با زغال

چه زمانی باید برای جوش سوختگی به بیمارستان مراجعه کنید؟

 • سوختگی در صورت شدید باشد
 • صورت تاول بزند
 • سوختگی درجه سه باشد
 • درد شدید در ناحیه صورت و چشمان داشته باشید.

اما از کجا می دانید که باید به بیمارستان بروید یا خیر؟

تشخیص اولیه سوختگی به سختی انجام می شود ، به خصوص اگر حرفه ای نیستید. اگر سوختگی سریع است ، نباید از مراجعه به بیمارستان دریغ کنید.

 • بزرگتر از 3-4 اینچ
 • به صورت ، دست ها ، پاها ، چشم ها ، نواحی دستگاه تناسلی یا گوش ها
 • تاول زدن در هر نقطه (مانند سوختگی های درجه 2)
 • دیدن رنگ سفید یا زرد در زخم (مانند سوختگی های درجه 3 و 4)

اکثر سوختگی هایی که اتفاق می افتد سوختگی جدی نیستند که به فرآیندهای بهبودی شدید نیاز داشته باشند. با این حال ، همیشه یک حادثه عجیب و غریب وجود دارد که شما باید برای آن آماده باشید. اگر هر یک از اعضای خدمه شما به شدت سوخته است ، باید تلاش کنید که با یک آمبولانس تماس بگیرید.

پس ازسانحه اولیه ، سوختگی شما می تواند علائم بدتر شدن را نشان دهد. گرمای ناشی از سوختگی نه تنها می تواند سلولهای پوست را از بین ببرد و باعث سوختگی در سوختگی شود ، بلکه زخم نیز می تواند آلوده شود.

اگر متوجه شدید:

 • تاول در حال وقوع است
 • شدت درد دارد زیاد می شود
 • بعد از 3-4 روز هیچ علائم قابل مشاهده ای از بهبودی وجود ندارد

علائم عفونت ، از جمله:

 • افزایش درد
 • سرخی
 • تورم
 • تب
 • ترشح مایعات از زخم یا بوی بد
 • لمس اطراف پوست گرمتر از قبل احساس می شود

مطمئناً اگر در مورد آسیب دیدگی خود نگرانی دارید ، یا باید بلافاصله با پزشک خود ملاقات کنید یا به مراقبت های فوری یا اورژانس مراجعه کنید. به خصوص اگر نگران خطر عفونت هستید ، باید عجله کنید و آن را توسط یک متخصص کنترل کنید.

درمان سوختگی با یخ

چه نوع پرتوهایی با جوشکاری ارتباط دارد؟

قوس های جوشکاری تابش را در طیف وسیعی از طول موج ها – از 200 نانومتر (نانومتر) تا 1400 نانومتر (یا 0.2 تا 1.4 میکرومتر) می دهند. این دامنه ها شامل اشعه ماورا بنفش (UV) (200 تا 400 نانومتر) ، نور مرئی (400 تا 700 نانومتر) و اشعه مادون قرمز (IR) (700 تا 1400 نانومتر) است.
انواع تابش که با جوشکاری همراه است

اشعه ماورا بنفش به سه محدود ه تقسیم می شود:

 • UV-A (315 تا 400 نانومتر)
 • UV-B (280 تا 315 نانومتر)
 • (100 تا 280 نانومتر) UV-C تقسیم می شود.
 • در قرنیه چشم جذب می شود. UV-B وتقریباً تمام UV-C
 • UV-A از طریق قرنیه عبور کرده و در عدسی چشم جذب می شود.
 • برخی از اشعه ماورا بنفش ، نور مرئی و اشعه IR می توانند به شبکیه چشم برسند.

علائم “سوختگی چشم ناشی از قوس جوشکاری چیست؟

انواع خاصی از اشعه ماورا بنفش می تواند باعث آسیب به سطح و غشای مخاطی (ملتحمه) چشم شود که “سوختگی ناشی از قوس” ، “چشم جوشکار” یا “فلش قوس” نامیده می شود. این نام ها نام های معمول “التهاب ملتحمه” هستند – التهاب غشای مخاطی جلوی چشم.

علائم شامل:

 • درد – از احساس خفیف فشار در چشم گرفته تا درد شدید در موارد شدید
 • پارگی و قرمزی چشم و غشاهای اطراف چشم (خونریزی)
 • احساس “شن و ماسه در چشم”
 • حساسیت غیر طبیعی به نور
 • ناتوانی در نگاه کردن به منابع نور (فتوفوبیا)

مدت زمان لازم برای ایجاد این اثرات به عوامل مختلفی از جمله شدت تابش ، فاصله از قوس جوشکاری ، زاویه ورود تابش به چشم و نوع محافظت از چشم که جوشکار یا تماشاچی از آن استفاده می کند ، بستگی دارد. . با این حال ، قرار گرفتن در معرض تنها چند ثانیه نور شدید UV می تواند باعث قوس چشم شود. این علائم ممکن است تا چند ساعت پس از مواجهه احساس نشوند.

درمان سوختگی با آب جوش

آیا اثرات احتمالی دیگری بر روی چشم وجود دارد؟

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور ماورا بنفش می تواند در برخی از افراد آب مروارید ایجاد کند. قرار گرفتن در معرض نور مادون قرمز می تواند لنز چشم را گرم کرده و در طولانی مدت آب مروارید ایجاد کند.

نور مرئی حاصل از فرآیندهای جوشکاری بسیار روشن است و می تواند توانایی عنبیه چشم را به اندازه کافی و سریع بسته کند تا روشنایی نوری که به شبکیه می رسد را محدود کند. نتیجه این است که نور به طور موقت برای چشم کور و خسته کننده است.

خطرات پوستی ناشی از جوشکاری و اشعه چیست؟

قوس و شعله های جوشکاری تابش شدید مرئی ، فرابنفش و مادون قرمز را منتشر می کند.

اشعه ماورا بنفش در قوس جوشکاری ، پوست محافظت نشده را درست مانند تابش اشعه ماورا بنفش در نور خورشید می سوزاند. این خطر برای قرار گرفتن در معرض مستقیم اشعه ماورا بنفش و همچنین تابشی که از سطح فلزات ، دیوارها و سقف ها منعکس می شود ، صادق است.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماورا بنفش می تواند باعث سرطان پوست شود.
تابش مادون قرمز و نور مرئی به طور معمول تأثیر بسیار کمی بر روی پوست دارند.

محمدحسین شهرابادی – محقق و پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی

منابع:

https://www.ishn.com/articles/111976-welding-burns-to-the-eyes-and-skin

https://www.ccohs.ca/oshanswers/safety_haz/welding/eyes.html

https://archelmets.com/how-to-treat-and-prevent-welding-burns-on-the-skin/

https://www.drugs.com/cg/flash-burn-of-skin.html

https://weldingtroop.com/can-welding-cause-sunburn/

 

چند میدی به ما؟
5 2 رای ها
امتیاز نوشته

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
تازه‌ترین قدیمی ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
دیدن همه نظرات

سلام من صورتم در اثر دود جوشکاری سوخته چه درمان خانگی سراغ دارید

سلام علیرضا عزیز
امیدواریم که سوختگی شما جدی نباشه
بهتر هستش قبل از اینکه بریم سوراغ درمان های خانگی یه شرح حالی از خودتون بدید همچون:
سنتون؟
بیماری ها و داروهای که مصرف می کنید؟
سوختگی درجه چندی دارید؟
چند روز از زمان سوختگی میگذرد؟
اما برای درمان سوختگی خانگی لینک زیز را بخونید
https://www.eltiyam.com/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA%DA%AF%DB%8C/