سوختگی های حرارتی

سوختگی با الکل
سوختگی با الکل
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸
کیسه ب گرم معمولی
کیسه اب گرم چیست
خرداد ۶, ۱۳۹۸

سوختگی حرارتی

سوختگی های حرارتی در نتیجه انتقال گرما اتفاق می افتد به ویژه از طریق هدایت و تابش و انتقال گرما.
اسیب های هدایتی وقتی که یک شی در تماس مستقیم با منبع گرما قرار میگیرد اتفاق می افتد مثل لمس اجاق گاز داغ یا غوطه ور شدن در آب داغ.تابش شامل تبدیل انرژی جنبشی به انرژی الکترومغناطیسی می شود که پس از طی فضا به یک شی می رسد و سپس به انرژی جنبشی تبدیل می شود.مثال برای سوختگی با تابش کسانی که بر تخت های برنزه کردن می خوابند یا لامپ ها حرارتی.
انتقال گرما شامل حمل گرما توسط جریان هوا می باشد.برای مثال شعله انفجار.
دو عاملی که شدت سوختگی را تعیین میکنند: دمایی که بافت را می سوزاند و دیگری طول قرار گرفتن در معرض تشعشع که دما را افزایش می دهد.
سوختگی حرارتی
برای مثال اب 60 درجه ساتی گراد به مدت 3 ثانیه یک سوختگی با عمق تمام ضخامت در پوست ایجاد می کند.
اب 68 درجه به مدت 1 ثانیه همان سوختگی با عمق تمام ضخامت پوست را ایجاد خواهد کرد.برعکس اب مواد با درجه غلظت بالا مانند روغن داغ یا گریس که غلضت بیشتری نسبت به آب دارند به طور طبیعی زمان بیشتری با پوست تماس دارند و اسیب های عمیقیتری ایجاد خواهند کرد.
حرکت اضافی پیشرونده با غلظت بسیار بالا در طیفی از مواد با چسبناکی بالا مانند قیر یا موم شمع تماس بسیار بیشتری با پوست خواهند داشت و سوختگی هایی با عمق بسار زیاد ایجاد خواهند کرد.
یک حقیقت جالب در مورد قیر این است که قیر خودش اسیب زننده نیست و سلامتی را بعد از سرد شدن تهدید نمی کند.اغلب بیماران سوخته که به مراکز درمانی سوختگی می رسند قیر روی پوست سرد شده است وخود قیر سرد دیگر تهدیدی به حساب نمی اید.از بین ببردن قیر از روی پوست بسیار سخت و دردناک است و دبریدمان ان از روی پوست بلافاصله لازم نیست.حتی می توان تا چند روز بعد در محل باقی بماند.
بهترین کار برای زدون قیر چسبیده به پوست این است که روزانه با وازلین پانسمان شود.اگر قیر چسبیده به پوست قسمت زیادی از بدن را در برگرفته است جراح می تواند سریعا این قیر را از روی پوست در اتاق عمل جهت جلوگیری از تخریب بافت دبریدمان کند.در حالی که عمق سوختگی تا بعد از دبریدمان مشخص نیست و این تعیین عمق سوختگی بعد از دبریدمان امکان پذیر است

نکته کلیدی

شدت اسیب های سوختگی به دو عامل دما و طول مدت در معرض قرار گرفتن پوست با ماده سوزاننده تعیین میشود.سوختگی با مایعات چسبنده معمولا بدتر از سوختگی با اب می باشند چون بیشتر در معرض تماس با پوست هستند.

سوختگی با الکل
سوختگی با اگزوز

Please follow and like us:
error

بازدیدها: 17