ضایعات نخاعی
ضایعات نخاعی

ضایعات نخاعی چیست؟ | کمر و گردن

ضایعات نخاعی چیست؟

 از ضایعان نخاعی چه می دانید؟

کسانی که دچار ضایعات نخاعی می شوند باید جه اقداماتی انجام دهند؟

در ضایات نخاعی چه اتفاقاتی برای اندام های ما می افتد؟

ضایعات نخاعی چیست؟

آسیب دیدگی به هر قسمت از نخاع یا اعصاب در انتهای کانال نخاعی (cauda equina) – اغلب باعث ایجاد تغییرات دائمی در قدرت ، احساس و سایر عملکردهای بدن در زیر محل آسیب می شود.

اگر اخیراً آسیب نخاعی را تجربه کرده اید ، به نظر می رسد همه جنبه های زندگی شما تحت تأثیر قرار گرفته است. ممکن است اثرات آسیب دیدگی را از نظر روحی ، عاطفی و اجتماعی حس کنید.

بسیاری از دانشمندان خوشبین هستند که پیشرفت در تحقیقات ، روزی باعث می شود که آسیب های نخاعی ترمیم شود. مطالعات پژوهشی در سراسر جهان در حال انجام است. در این میان ، درمان ها و توانبخشی به بسیاری از مبتلایان به آسیب نخاعی این امکان را می دهد که زندگی پویا  و مستقلی داشته باشند.

علائم ضایعات نخاعی

 تصویری که ناحیه بدن را تحت تأثیر paraplegia و quadriplegia قرار می دهد

مراقبت از زخم

آسیب های نخاعی

توانایی شما در کنترل اندام شما پس از آسیب نخاعی به دو عامل بستگی دارد: محل آسیب در امتداد نخاع و شدت آسیب دیدگی به نخاع.

پایین ترین قسمت طبیعی نخاع شما به عنوان سطح عصبی آسیب شما گفته می شود.

شدت جراحت اغلب “کامل بودن” خوانده می شود و به عنوان یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود:

کامل. اگر تمام احساس (حسی) و تمام توانایی کنترل حرکت (عملکرد حرکتی) در زیر آسیب نخاعی از بین بروند ، آسیب شما کامل گفته می شود.
ناقص اگر شما برخی از عملکردهای حرکتی یا حسی در زیر منطقه آسیب دیده داشته باشید ، آسیب شما ناقص است. درجات مختلفی از صدمات ناقص وجود دارد.

علاوه بر این، فلج در آسیب نخاعی ممکن است به این شرح باشد

تتراپلژی همچنین به عنوان چهار سر ران شناخته می شود ، بدین معنی که بازوها، دست ها، تنه شما، ساق و اندام های لگنی، همگی تحت تأثیر آسیب نخاعی شما هستند.
پاراپلژی این فلج بر تمام یا قسمتی از تنه، پاها و اندامهای لگن اثر می گذارد.

تیم مراقبت های بهداشتی شما برای تعیین سطح عصبی و کامل بودن آسیب شما یک سری آزمایشات انجام می دهند.

آسیب های نخاعی از هر نوع ممکن است منجر به یک یا چند مورد از علائم و نشانه های زیر شود

 • از دست دادن حرکت
 • از دست دادن یا تغییر احساس ، از جمله توانایی احساس گرما، سرما و لمس است
 • از دست دادن کنترل روده یا مثانه
 • فعالیتهای رفلکس اغراق آمیز یا اسپاسم
 • تغییر در عملکرد جنسی ، حساسیت جنسی و باروری
 • درد یا احساس سوزش شدید ناشی از آسیب به الیاف عصبی در نخاع شما
 • مشکل در تنفس، سرفه یا پاک شدن ترشحات از ریه های شما

علائم و نشانه های اضطراری ضایعات نخاعی

علائم اضطراری و علائم آسیب نخاعی پس از تصادف ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کمر درد یا فشار شدید در گردن، سر یا پشت شما
 • ضعف، عدم هماهنگی یا فلج در هر قسمت از بدن شما
 • تهوع، سوزن سوزن شدن یا از بین رفتن احساس در دست، انگشتان دست، پا یا انگشتان پا
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • مشکل در تعادل ویا راه رفتن
 • تنفس مختل شده بعد از آسیب دیدگی
 • وضعیت اناتومیکی عجیب مثل گردن برگشته به عقب و یا کمر چرخیده به اطراف بیشتز از حد انتظار
انواع اسکار چیست؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

هرکسی که آسیب دیدگی قابل توجهی به سر و گردن خود وارد کند ، برای احتمال آسیب دیدگی نخاعی ، نیاز به ارزیابی فوری پزشکی دارد. در حقیقت ، فرض بر این است که قربانیان تروما دارای آسیب نخاعی هستند تا در غیر این صورت اثبات شود زیرا:

 • آسیب جدی نخاعی همیشه بلافاصله آشکار نیست. اگر به رسمیت شناخته نشود ، ممکن است یک صدمه شدیدتر رخ دهد.
 • خونریزی یا تورم ممکن است بلافاصله رخ دهد یا به تدریج روی دهد که خونریزی یا تورم در نخاع یا اطراف آن اتفاق می افتد.
 • زمان بین آسیب و درمان می تواند در تعیین میزان و شدت عوارض و میزان احتمالی بهبود مورد انتظار بسیار مهم باشد.

اگر گمان می کنید که فردی به ناحیه کمر یا گردن آسیب دیده است:

 1. مصدوم را جابجا نکنید – ممکن است فلج دائمی و سایر عوارض جدی ایجاد شود
 2. با شماره ۱۱۵ یا شماره پزشکی فوری خود تماس بگیرید
 3. شخص را همچنان حفظ کنید
 4. حوله های سنگین را در هر دو طرف گردن قرار دهید یا سر و گردن را نگه دارید تا از رسیدن آنها به موقع مراقبت های اضطراری جلوگیری شود
 5. کمکهای اولیه اولیه مانند متوقف کردن هرگونه خونریزی و راحت کردن فرد ، بدون حرکت دادن سر یا گردن ، انجام دهید.

علل ضایعات نخاعی

آناتومی سیستم عصبی مرکزی

سیستم عصبی مرکزی

آسیب های نخاعی ممکن است در اثر آسیب به مهره ها ، رباط ها یا دیسک های ستون فقرات یا به خود نخاع باشد.

آسیب دیدگی نخاع ممکن است در اثر ضربات ناگهانی و ضربه ای به ستون فقرات شما ایجاد شود که باعث شکستگی، دررفتگی، خرد شدن یا فشرده شدن یک یا بیشتر مهره های شما می شود. همچنین ممکن است ناشی از شلیک گلوله یا زخم چاقو باشد که به نخاع شما نفوذ کرده و قطع می کند.

ایا می شود در بستر بود و زخم بستر نگرفت؟

آسیب اضافی معمولاً به دلیل خونریزی، تورم، التهاب و تجمع مایع در نخاع و اطراف آن، طی روزها یا هفته ها رخ می دهد.

یک آسیب نخاعی نخاعی ممکن است در اثر آرتروز، سرطان، التهاب، عفونت یا تخریب دیسک ستون فقرات ایجاد شود.

مغز و سیستم عصبی مرکزی شما

سیستم عصبی مرکزی از مغز و نخاع تشکیل شده است. نخاع ، ساخته شده از بافت نرم و احاطه شده توسط استخوان ها (مهره ها) ، از پایه مغز شما به سمت پایین امتداد دارد و از سلول های عصبی و گروه هایی از اعصاب به نام تراکت تشکیل شده است که به قسمت های مختلف بدن شما می روند.

انتهای پایین نخاع شما کمی بالاتر از ناحیه کمر در منطقه متوقف می شود به نام مخروط مدولاریس. در زیر این منطقه گروهی از ریشه های عصبی به نام equuda cauda وجود دارد.

تراکم در نخاع شما پیامهایی بین مغز و بقیه بدن شما به همراه دارد. دستگاه های حرکتی سیگنال هایی را از مغز شما برای کنترل حرکت ماهیچه ها حمل می کنند. دستگاه های حسی سیگنال هایی را از قسمت های بدن به مغز شما منتقل می کنند که مربوط به گرما ، سرما ، فشار ، درد و موقعیت اندام شما است.

آسیب به الیاف عصبی

این علت چه آسیب زا باشد و چه غیر مغزی ، این آسیب بر روی الیاف عصبی که از ناحیه آسیب دیده عبور می کنند تأثیر می گذارد و ممکن است بخشی از یا تمام عضلات و اعصاب مربوطه را در زیر محل آسیب دیدگی مختل کند.

آسیب دیدگی قفسه سینه (قفسه سینه) یا کمر (کمر) می تواند روی تنه ، پاها ، روده و مثانه و عملکرد جنسی شما تأثیر بگذارد. یک آسیب به گردن (گردن رحم) علاوه بر تأثیرگذاری بر حرکات بازوها و احتمالاً توانایی تنفس شما در همان مناطق تأثیر می گذارد.
علل عمده آسیب های نخاعی

وکیوم تراپی چیست؟ | درمان زخم با وکیوم | قیمت و طول درمان

شایع ترین علل صدمات نخاعی

 

تصادفات وسایل نقلیه موتوری

تصادفات ماشین و موتور سیکلت عامل اصلی صدمات نخاعی است که تقریباً نیمی از صدمات جدید نخاع را هر ساله به خود اختصاص می دهد.

سقوط

آسیب نخاعی بعد از ۶۵ سالگی بیشتر در اثر سقوط ایجاد می شود. به طور کلی ، سقوط باعث ایجاد حدود ۳۱٪ صدمات نخاعی می شود.

اعمال خشونت

بیش از ۱۳٪ از صدمات نخاعی ناشی از برخوردهای خشونت آمیز است که معمولاً شامل زخمهای ناشی از گلوله است. زخم های چاقو نیز متداول است.

صدمات ورزشی و تفریحی

فعالیت های ورزشی ، مانند ورزش های ضربه ای و غواصی در آب های کم عمق ، باعث ایجاد حدود ۱۰٪ آسیب های نخاعی می شود.

الکل

مصرف الکل یک عاملی است که از هر ۴ آسیب نخاعی در حدود ۱ است.

 

 • سرطان،
 • آرتروز،
 • پوکی استخوان و
 • التهاب نخاع

نیز می تواند باعث صدمات نخاعی شود.

عوامل خطر ضایعات نخاعی

اگرچه آسیب نخاعی معمولاً نتیجه یک تصادف است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد ، ممکن است عوامل خاصی شما را در معرض خطر بیشتری برای حفظ آسیب نخاعی قرار دهد ، از جمله:

 1. مرد بودن. صدمات نخاعی بر تعداد نامتناسب مردان تأثیر می گذارد. در حقیقت ، زنان فقط در حدود ۲۰٪ صدمات آسیب نخاعی در ایالات متحده را تشکیل می دهند.
     
 2.  در سنین ۱۶ تا ۳۰ سالگی قرار دارید. اگر بین ۱۶ تا ۳۰ سال سن دارید به احتمال زیاد آسیب نخاعی خواهید دید. میانگین سن هنگام آسیب دیدگی ۴۳ سال است.
   
 3.  پیرتر از ۶۵ سالگی است. سقوط بیشترین صدمات در بزرگسالان مسن ایجاد می شود.
    
 4. درگیر شدن در رفتار مخاطره آمیز. غرق شدن در آب بیش از حد کم عمق یا ورزش کردن بدون پوشیدن وسایل ایمنی مناسب و یا اقدامات احتیاطی مناسب می تواند منجر به صدمات نخاعی شود. تصادفات وسایل نقلیه موتوری عامل اصلی صدمات نخاعی برای افراد زیر ۶۵ سال است.
     
 5.  داشتن یک اختلال استخوان یا مفصل. اگر اختلال دیگری داشته باشید که بر استخوان یا مفاصل شما مانند آرتریت یا پوکی استخوان تأثیر بگذارد ، آسیب نسبتاً جزئی می تواند باعث آسیب نخاعی شود.
درمان زخم سرطانی چیست؟

عوارض ضایعات نخاعی

در ابتدا ، تغییراتی در نحوه عملکرد بدن شما بیش از حد ممکن است. با این حال ، تیم توانبخشی شما علاوه بر توصیه به تجهیزات و منابع برای ارتقاء کیفیت زندگی و استقلال ، به شما در توسعه وسایل مورد نیاز جهت رفع تغییرات ناشی از آسیب نخاع کمک می کند. مناطقی که اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند شامل موارد زیر است:

کنترل مثانه

مثانه شما همچنان ادرار را از کلیه های شما ذخیره می کند. با این وجود ممکن است مغز شما نتواند مثانه شما را کنترل کند زیرا حامل پیام (نخاع) آسیب دیده است.

تغییرات در کنترل مثانه خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهد. این تغییرات همچنین ممکن است باعث عفونت کلیه و سنگ کلیه یا مثانه شود. در طول توانبخشی ، تکنیک های جدیدی را برای کمک به خالی کردن مثانه خود یاد خواهید گرفت.
کنترل روده اگرچه معده و روده شما مانند قبل از آسیب دیدگی شما کار می کند ، کنترل حرکات روده شما اغلب تغییر می کند. رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است به تنظیم روده شما کمک کند ، و شما تکنیک هایی را برای بهینه سازی عملکرد روده خود در هنگام توانبخشی یاد خواهید گرفت.

ادراکات پوست

ممکن است در زیر سطح عصبی آسیب دیدگی ، بخشی از یا تمام احساسات پوستی را از دست داده باشید. بنابراین ، پوست شما نمی تواند هنگامی که در اثر برخی موارد مانند فشار طولانی مدت ، گرما یا سرما قرار دارد ، به مغز شما پیام ارسال کند.

این قضیه می تواند شما را مستعد ابتلا به زخم های فشاری کند ، اما تغییر موقعیت ها به طور مکرر – در صورت نیاز – با کمک ، می تواند به جلوگیری از این زخم ها کمک کند. شما می توانید مراقبت از پوست در هنگام توانبخشی را یاد بگیرید ، که می تواند در جلوگیری از بروز این مشکلات به شما کمک کند.

درمان زخم و سوختگی با فیزیوتراپی

 کنترل گردش خون

آسیب طناب نخاعی ممکن است باعث ایجاد مشکلات گردش خون از فشار خون پایین هنگام بالا آمدن (افت فشار خون) تا تورم اندام شما شود. این تغییرات گردش خون همچنین ممکن است خطر ابتلا به لخته شدن خون مانند ترومبوز ورید عمقی یا آمبول ریوی را افزایش دهد.

    یکی دیگر از مشکلات کنترل گردش خون ، افزایش فشار خون به طور بالقوه تهدیدآمیز برای زندگی (هایپر رفلکسی خودمختار) است. تیم توانبخشی شما به شما یاد می دهد که اگر در شما تأثیر داشته باشد چگونه این مشکلات را برطرف کنید.

 دستگاه تنفسی

در صورت آسیب دیدن عضلات شکم و قفسه سینه ، آسیب شما ممکن است تنفس و سرفه را دشوارتر کند. این موارد شامل دیافراگم و عضلات دیواره سینه و شکم شما است.

    میزان آسیب شناسی عصبی شما مشخص خواهد کرد که چه مشکلاتی در تنفس دارید. در صورت آسیب دیدگی نخاع و گردن رحم ، ممکن است خطر ابتلا به ذات الریه یا سایر مشکلات ریه افزایش یابد. داروها و درمان می تواند به پیشگیری و درمان این مشکلات کمک کند.
    تون عضلانی. برخی از افراد که دچار آسیب های نخاعی هستند یکی از دو نوع مشکلات مربوط به تون عضلانی را تجربه می کنند: سفت شدن یا حرکات کنترل نشده در عضلات (اسپاسم) یا عضلات نرم و اندام که فاقد لحن عضله هستند (ضعف).

تناسب اندام و سلامتی

کاهش وزن و آتروفی عضلات به زودی پس از آسیب نخاعی متداول است. تحرک محدود ممکن است به یک سبک زندگی بی تحرک منجر شود ، شما را در معرض چاقی ، بیماری های قلبی عروقی و دیابت قرار دهد.

    یک متخصص تغذیه می تواند به شما در خوردن یک رژیم غذایی مفید برای حفظ وزن کافی کمک کند. فیزیوتراپی و کاردرمانی می توانند به شما در ایجاد برنامه تناسب اندام و ورزش کمک کنند.
    

زخم بستر چیست؟

سلامت جنسی و نغوذ در مردان در افراد ضایعات نخاعی

رابطه جنسی ، باروری و عملکرد جنسی ممکن است تحت تأثیر آسیب نخاعی باشد. ممکن است مردان متوجه تغییر در نعوظ و انزال شوند. زنان ممکن است متوجه تغییرات روانکاری شوند. پزشکان متخصص ارولوژی یا باروری می توانند گزینه هایی برای عملکرد جنسی و باروری ارائه دهند.
درد برخی از افراد مانند استفاده بیش از حد از گروه های خاص عضلانی ، درد ، مانند درد عضلات یا مفاصل را تجربه می کنند. درد عصبی می تواند بعد از آسیب نخاعی بوجود آید ، خصوصاً در فردی که آسیب ناقص دارد.

 افسردگی و ضایعات نخاعی

مقابله با همه تغییراتی که یک آسیب نخاعی ایجاد می کند و زندگی با درد باعث می شود برخی از افراد افسردگی را تجربه کنند.

جلوگیری ضایعات نخاعی

 

پیروی از این توصیه ممکن است خطر آسیب نخاعی را کاهش دهد

 •     با خیال راحت رانندگی کنید تصادفات اتومبیل یکی از شایع ترین دلایل آسیب نخاع است. هر بار که رانندگی می کنید یا در اتومبیل سوار می شوید کمربند ایمنی را ببندید.
 •     اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان کمربند ایمنی دارند و یا از صندلی ایمنی کودک با سن و وزن استفاده می کنند. برای محافظت از آنها در برابر صدمات کیسه هوا ، کودکان زیر ۱۲ سال باید همیشه در صندلی عقب سوار شوند.
      قبل از غواصی، عمق آب را بررسی کنید. برای اطمینان از اینکه در آبهای کم عمق غوطه ور نیستید ، داخل استخر فرو نشوید مگر اینکه ۱۲ پا (حدود ۳٫۷ متر) یا عمیق تر باشد.
 • در هنگام ورزش، احتیاط کنید. همیشه تجهیزات ایمنی توصیه شده را بپوشید. از پیشروی یا سر خود در ورزش خودداری کنید. به عنوان مثال. برای حرکت جدید در ژیمناستیک از یک تشک مناسب استفاده کنید.

 

خوردن مشروب و الکل در رانندگی

هنگام مسمومیت یا تحت تأثیر داروها رانندگی نکنید. با راننده ای که مشروب خورده است سوار نشوید.

آیا زخم بستر کشنده است؟

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و برای درمان در منزل اعم از انواع زخم سوختگی زخم بستر از بین بردن جای زخم با لیزر و دیگر خدمات پرستاری همچون تزریقات سرم تراپی با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۴۰۵۲۰۷

شهرابادی

 

 

منابع:

https://www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Spinal-Cord-Injury

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/spinal-cord-injury/symptoms-causes/syc-20377890

http://www.spinalinjury101.org/details/levels-of-injury

https://www.shepherd.org/patient-programs/spinal-cord-injury/about

https://medical-dictionary.thefreedictionary.com/SCI

 

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

دیدگاهتان را بنویسید