پماد زینک اکساید

سوختگی و تاثیرات ان بر بدن
خرداد ۲۶, ۱۳۹۸
تاول
تاول سوختگی افراد دیابتیک و سالمندان
تیر ۱۵, ۱۳۹۸

مصارف دارویی

در پزشکی و بهداشت این ترکیب با نام زینک اکساید یا اکسیدوزنگ در پودر بچه، پمادهای پوستی، کرم ضد آفتاب، شامپو ضدشوره و… استفاده می‌شود. پماد زینک اکساید در درمان ضایعات پوستی مستعد عفونت مانند سوختگی، اگزما، سوختگی پای نوزادان، خراشیدگی و گزش حشرات، ضد التهاب خفیف پوستی و همچنین در ترکیب کالامین به عنوان ضد خارش کاربرد دارد.

اکسید روی دارای خواص مرطوب‌کننده،آنتی‌بیوتیکی و دئودورانت است. به دلیل آثار ضد سبوم (نوعی چربی پوست)و منعکس‌کننده اشعه UV در ترکیب کرم‌های ضد آفتاب نیز استفاده می‌شود.

مصارف آرایشی

اکسید روی مصارف فراوانی در صنایع آرایشی دارد. این ترکیب می‌تواند اشعه UV خورشید را جذب کرده و از پوست در مقابل آفتاب سوختگی و سایر خسارات اشعه UV محافظت نماید.

اکسید روی یکی از مهم‌ترین ترکیبات مواد آرایشی معدنی است. از آنجا اکسید روی توسط پوست قابل جذب نیست بنابراین باعث هیچ گونه حساسیت پوستی نمی‌شود و غیر حساسیت زا و غیر جوش زا می‌باشد.

همچنین در تولید دئودورانت‌ها و صابون‌ها کاربرد دارد. این ترکیب در حذف بوی بد بدن و جلوگیری از رویش باکتری‌ها کمک می‌کند و به خوبی موجب تسکین هر گونه حساسیت پوستی می‌شود.

زینک اکسید، کم ضررترین ماده در کرم های ضد آفتاب است که از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماورای بنفش محافظت می کند.

وقتی اشعه ماورای بنفش نور خورشید به پوست نفوذ می کند، بافت را تخریب می کند، سرعت پیرشدن پوست را افزایش می دهد و پوست را خشک می کند. همچنین خطر بروز سرطان پوست را افزایش می دهد.

کرم های ضدآفتابی که دارای زینک اکسید هستند، از نفوذ اشعه ماورای بنفش به پوست و تخریب سلولی آن جلوگیری می کنند

درمان آسیب های پوستی

زینک اکسید اثرات درمانی نیز روی پوست دارد و باعث بهبود زخم می شود. همچنین مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و خشکی پوست را کم می کند.
تحقیقات نشان داده است زخم های پوستی در کسانی که دچار کمبود روی هستند، دیرتر بهبود می یابند.

موارد استفاده پماد زینک

پماد زینک برای جلوگیری از ایجاد بثورات جلدی پوشک در کودکان و سالمندان و درمان این بثورات و نیز سایر ازردگی های پوست استفاده می شود.پماد زینک همانند یک سد برای جلوگیری از اسیب های پوستی و از دست دادن رطوبت نیزاستفاده می شود. شیاف زینک اکساید برای درمان خارش، سوزش، تحریک پذیری و سایر ناراحتی های مقعدی ناشی از هموروئید یا حرکات دردناک روده مورد استفاده قرار میگیرد.
پماد زینک چگونه استفاده می شود؟

این پماد فقط برای استفاده روی پوست استفاده میشود.از استعمال پماد در زخم های باز و چشم ها خودداری کنید.اگر این پماد وارد چشم شما شد بلافاصله با مقدار فراوانی از اب ان را شست و شو دهید.
اگر از اسپری زینک اکساید استفاده می کنید قبل از استفاده ان را به خوبی تکان دهید.
این پماد فقط در عرض ۱۲ ساعت روی پوست باقی می ماند و اثر میکند.اگر شرایط شما طوری است که نمی توانید هر دوازده ساعت از پماد استفاده کنید،حتما پزشک خود را در میان بگذارید.مقدار کافی از پماد را روی موضع اسیب دیده استفاده کنید.اگر بیشتر از مقدار لازم استفاده کنید و پماد روی پوست بماند،جذب نمی شود.

برای درمان پوست هایی که بریده است، زخم های سوختگی جزئی یا سایر سوزش های پوستی، داروها را اغلب به صورت مورد نیاز مصرف کنید. یک لایه نازکی را به قسمت آسیب دیده اعمال کنید و به آرامی مالش دهید.

برای درمان بثورات پوشک، هر بار که پوشک را تعویض می کنید، زینک اکساید استفاده کنید. مهم است که دارو را در هنگام خواب یا هر زمان که تعویض پوشک انجام می شود،.استفاده شود.

فواید پماد زینک اکسید

 1. حفاظت از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش (UV):زینک اکسید، کم ضررترین ماده در کرم های ضد آفتاب است که از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماورای بنفش محافظت می کند.
 2.  درمان آسیب های پوستی:اثرات درمانی نیز روی پوست دارد و باعث بهبود زخم می شود. همچنین مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و خشکی پوست را کم می کند.
 3. اثرات موثر روی پوست مانع تشکیل چربی اضافی روی پوست می شود. این پماد بعضی اوقات برای درمان آکنه(جوش) به کار می رود. ایجاد لکه های پوستی، التهاب پوست و تعداد و شدت آکنه را کاهش می دهد.
 4. بهبود التهابات پوستی:برای درمان ادرار سوختگی در کودکان (سوختگی پوست کودک در پوشک)، اگزما، بریدگی و سوختگی پوست مفید است.
  درصورت داشتن حساسیت نسبت به هر یک از موارد زیر نباید از پماد زینک اکساید استفاده کنید:
 • زینک (روی)
 • دایمتیکون
 • پماد لانولین
 • روغن جگر ماهی کاد
 • ژله پترولیوم
 • پارابن ها
 • روغن معدنی
 • موم

نکته بسیار مهم
پماد زینک اکساید قادر به درمان عفونت های قارچی یا باکتریایی نیست. درصورت داشتن علایم عفونت از جمله سرخی، گرمی و یا بیرون زدن ترشحات از محل آسیب دیدگی پوست به پزشک مراجعه کنید.
ملاسما یک اختلال پوستی بوده که توسط لکه های قهوه ای تیره بر روی پوست صورت تشخیص داده می شود. استفاده ی منظم کرم زینک تا حد زیادی به تسکین علائم ملاسما کمک می کند. این کرم می تواند برای درمان اگزما نیز استفاده شود که یک اثر آرام بخش بر التهاب و تحریک پوست دارد.و همان طور که می دانیمزینک اکساید، صدمات پوستی جزئی مانند بریدگی ها، سوختگی ها یا خراش ها نیز می تواند با زینک اکسید درمان گردد.
عوارض جانبی
اگر پزشک شما استفاده از این دارو را برای شما توصیه کرده است،حتما وی از اثرات مطلوب و سو ان بر پوست شما اگاه است.لطفا از تجویز خودسرانه ان به دیگران خودداری نمایید.
اگر عارضه جانبی دارو که سوزش پوست می باشد برای شما اتفاق افتاد،سریعا به پزشک خود بگویید.
واکنش الرژیک بسیار جدی و خطرناک در این دارو بسیار نادر است. اما اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله: قرمزی، خارش ،تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، تنگی تنفس،شدید،حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.
این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده است متوجه شدید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

احتیاط

قبل از استفاده از زینک اکساید، اگر به آن حساسیت یا الرژی دارید، به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
اگر بعد از ۷ روز استفاده،علایم اسیب پوستی برطرف نشد فورا پزشک خود را مطلع سازید.
اگر مشکل بهداشتی عفونت پوست در ناحیه آسیب دیده را دارید، قبل از استفاده از این محصول با پزشک یا داروساز مشورت کنید:
اگر قصد حاملگی دارید قبل از استفاده از این دارو باردار شوید.اقدام نمایید.
معلوم نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.
توجهات بالینی

تمام ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به طور مرتب نگه دارید.
برای کمک به جلوگیری از بثورات پوشک، نوزاد یا سالمند خود را اغلب بررسی کنید و پوشک را هر بار که مرطوب یا کثیف می شود، تعویض کنید.
به هیچ وجه این دارو را در سوختگی های شدید و زخم های عمیق استفاده نکنید.

نگه داری

به اطلاعات نحوه نگه داری دارو که داخل جعبه چاپ شده است،دقت کنید. اگر در مورد نگه داری دارو سوالی دارید، از داروساز خود بپرسید. تمام دارو ها و پماد ها را از کودکان و حیوانات خانگی خود، دور نگه دارید.پماد را از گرما و حرارت دور نگه دارید.هنگامی که از پماد استفاده نمی کنید درب ان را محکم ببندید.
اگر یکی از دوزهای مورد استفاده را فراموش کنیم،چه باید کرد؟

در اولین فرصتی که فراموش کردیم،استفاده کنیم،به یادمان امد،بلافاصله باید استفاده کرد. اگر نوبت دوز بعدی،نزدیک بود دیگر لازم به استفاده دوباره به عنوان دوز فراموشی نیست. از استفاده دو برابر دوز جهت جبران دوز فراموشی،اجتناب کنید.
با توجه به این که امروزه زینک اکساید به عنوان موثرترین و سالم‌ترین فیلتر استفاده شده در ضدآفتاب‌ها شناخته می‌شود،‌ بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای محافظت از پوست در برابر اشعه آفتاب می‌توان از پماد زینک اکساید استفاده کرد.

در این مقاله بررسی میکنیم آیا زینک اکساید موجود در پمادهای سوختگی می‌تواند همان اثر و کارایی زینک اکساید موجود در ضدآفتاب‌ها را داشته باشد؟ آیا پماد زینک اکساید می‌تواند از پوست در برابر آثار زیان‌بار اشعه UVA و UVB محافظت کند؟ در این مقاله با نگاهی به تفاوت‌های زینک اکساید موجود در پماد زینک و ضدآفتاب‌ها به این سوالات پاسخ می‌دهیم. ضدآفتاب‌ها محصولاتی تک منظوره هستند که برای محافظت از پوست در برابر اثرات مخرب اشعه فرابنفش طراحی و تولید می‌شوند.

برخلاف ضدآفتاب‌ها، پمادهای ضدالتهاب زینک اکساید محصولاتی چندمنظوره هستند که برای کاهش التهاب و قرمزی پوست در زمان سوختگی و التهاب،‌ درمان جوش و عفونت به دلیل خاصیت ضدمیکروبی، درمان آفتاب‌سوختگی‌، درمان اگزما ،‌بهبود خارش و تحریکات پوستی و درمان سوختگی ناشی از پوشک در نوزادان به کار می‌رود. هم‌چنین پمادهای ضدالتهاب علاوه بر زینک اکساید حاوی روغن‌های معدنی،‌ پترولاتوم، آلانتوئین و گاه روغن کبد ماهی نیز هستند.
آیا صرفا به این دلیل که هر دو محصول حاوی زینک اکساید هستند می‌‌توان آن‌ها را به جای هم استفاده کرد؟ یعنی از پماد زینک به جای ضدآفتاب و از ضدآفتاب به جای پماد سوختگی؟

برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا به این سوال اساسی پاسخ دهیم:

آیا زینک اکساید موجود در پمادهای ضدالتهاب با زینک اکساید موجود در ضدآفتاب‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مینرال یکسان است؟
پاسخ این سوال هم بله است و هم خیر.