له شدگی انگشت دست
له شدگی انگشت دست

زخم تروما چیست؟

در این مقاله می خواهیم به زخم های ناشی از تروما یا زخم هایی که باعث اسیب به بدن می شوند بپردازیم.

زخم های ترومایی بسیار مهم هستند و باید در اسرع وقت رسیدگی شوند.حال با هم به توضیه هریک در حد اشنایی مختصر با ان ها می پردازیم.

در ادامه با ما همراه باشید.

زخم تروما یا زخم ناشی از اسیب و ضربه چیست؟

زخم ناشی از ترما یا ضربه ، یک شکستگی یا آسیب دیدگی شدید در بافت نرم پوست است. زخم های تروما ممکن است شامل خراش، پارگی، زخم له شدگی ، زخم های نفوذی و سوراخ شونده میشوند.

زخمهای ناشی از ضربه می توانند صدمات ناشی از تصادفات یا اعمال خشونت آمیز باشند و در صورت عدم درمان مناسب به سرعت بدتر شده و آلوده می شوند.

 

علل آسیب زخم

برخی از زخم های ضربه ای ممکن است در اثر آسیب تصادفی در محل کار یا خانه ایجاد شوند ، یا ممکن است در اثر یک حادثه رانندگی ایجاد شوند. زخم های دیگری که در این گروه قرار می گیرند می توانند توسط شخص دیگری ایجاد شوند یا ممکن است به خود وارد شوند.

انواع زخم های تروما

زخم های تروما به عناوین زیر می توانند دسته بندی شوند.

زخم ناشی از بریدگی پا
زخم ناشی از بریدگی پا

زخم خراش

آسیب های ناشی از چیزی که پوست را می مالد یا خراش می دهد. خراشیده شدن زانوی خود پس از سقوط از دوچرخه یا بازی فوتبال در زمین چمن مصنوعی نمونه ای از سایش است.

 

زخم ناشی پاره شدن پوست

زخم هایی که در اثر پارگی بافت بدن ایجاد می شوند. این نوع زخم می تواند پارگی دندانه دار ، پاره یا نامنظم باشد. شکستگی استخوان که باعث شکستگی پوست می شود می تواند به عنوان پارگی شناخته شود. پارگی غالباً با باکتریها یا بقایای حاصل از هرگونه بریدگی یا پارگی آلوده می شوند.

قطع عضو یا امپوتاسیون چیست؟
زخم ناشی از پاره گی
زخم ناشی از پاره گی

زخم های ناشی له شدگی

صدماتی که در صورت تحت فشار قرار گرفتن یک قسمت از بدن رخ می دهد. آسیب های له شدگی معمولاً در تصادفات رانندگی دیده می شود. آسیب های له شدگی می تواند به همین سادگی باشد که انگشتتان لای درب بماند و یا برای مدت طولانی تحت چیزی قرار بگیرد.

زخم له شدگی انگشت
زخم له شدگی انگشت

زخم های ناشی از اجسام تیز

به طور معمول توسط جسم نوک تیز مانند گیره یا سنجاق، دندان حیوانات یا میخ ایجاد می شود. زخم های ناشی از اجسام تیز مستعد ابتلا به عفونت هستند و باید سریع و مناسب درمان شوند. این نوع زخم معمولاً خونریزی زیادی ندارد و حتی می تواند به خودی خود بسته شود.

زخم ناشی از بریدگی
زخم بریدگی

زخم های نفوذی

این صدمات می تواند در اثر وارد شدن جسمی مانند چاقو یا گلوله به بدن باشد. زخم های نفوذی می توانند از سوراخ های سطحی در بالاترین لایه های پوست تا نفوذ عمیق سیستم های اصلی بدن متفاوت باشند. سرعت جسم نافذ بر اندازه و شدت زخم تأثیر می گذارد.

آسیب های ناشی از شیشه را می توان به عنوان زخم پارگی ، سوراخ شدن یا نفوذی طبقه بندی کرد. زخم های ناشی از شیشه می توانند بسیار جدی شوند ، به خصوص اگر شیشه در آن به صورت عمیق اسیب وارد کند.

زخم نفوذی پارگی شکم
زخم های نفوذی

علائم و نشانه های زخم تروما

با زخم های ناشی از ضربه ، خونریزی ممکن است خفیف یا شدید باشد. درد و تورم ممکن است با تغییر رنگ یا بدون تغییر ایجاد شود. علائم جدی تر ممکن است وضعیت تهدید کننده زندگی را نشان دهد. اگر شما یا کسی که با او هستید ، علائم زیر را دارید باید فوراً مراقبت های پزشکی را دنبال کنید:

  1. تغییر در سطح هوشیاری، مانند از دست دادن تکلم یا عدم پاسخگویی
  2. تنفس دشوار یا تنفس سخت
  3. خونریزی شدید و غیرقابل کنترل
  4. استفراغ
  5. نبض ضعیف یا پنهان
درمان میخچه چیست؟
زخم بریدگی
زخم بریدگی

چه کسی در معرض خطر زخم های تروما است؟

افرادی که رفتارهای خطرناکی مانند رانندگی در حالت مستی انجام می دهند، بسیار بیشتر مستعد تجربه تصادفاتی هستند که در نهایت باعث ایجاد زخم های ضربه ای می شوند. همچنین ، افرادی که اقدامات ایمنی خوبی را هنگام رانندگی ، کار با ماشین آلات یا سایر فعالیت ها انجام نمی دهند ، در معرض خطر بیشتری برای صدمات و زخم های آسیب زا هستند. طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، زخم ها و جراحات ناشی از تروما قاتل شماره یک آمریکایی های 1 تا 44 ساله است. افراد در این گروه سنی به دلیل آسیب دیدگی به دلیل اتومبیل یا تصادف با وسیله نقلیه دیگر ، سقوط ، احتمالاً می میرند.

زخم ناشی از لهیدگی
زخم ناشی از لهیدگی

گزینه های درمان زخم ضربه

گزینه های درمان پس از ایجاد زخم ضربه می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • توقف خونریزی
  • تمیز کردن زخم به طور کامل
  • پانسمان صحیح زخم برای جلوگیری از عفونت
  • اگر زخم (ها) توانایی عملکرد بدن را مختل کرده و شخص در معرض خطر مرگ باشد ، ممکن است به بیمارستان منتقل شود.

پیشگیری از زخم های تروما

بر اساس دستورالعمل های سازنده و دستورالعمل های ایمنی باید از اشیا و ماشین آلات تیز و برجسته استفاده شود. اسلحه و سایر مواد منفجره فقط باید توسط بزرگسالان با آموزش گسترده استفاده شود و باید در آنها در قفل کودکان باشد. افرادی که به ورزش ، بازی و فعالیتهای تفریحی می پردازند باید از تجهیزات محافظتی مناسب استفاده کنند و از تمام قوانین ایمنی پیروی کنند. با استفاده مداوم از کمربند ایمنی و قرار دادن کودکان در صندلی های اتومبیل با اندازه مناسب در صندلی عقب ، ممکن است خطر آسیب در اثر تصادفات رانندگی کاهش یابد.

زخم ناشی از عمل جراحی
زخم ناشی از عمل جراحی

زخمهای تروماتیک به طور معمول به صورت بریدگی ، پارگی یا زخم سوراخ شده یا نفوذی تعریف می شوند که باعث آسیب به پوست و بافتهای زیرین شده اند.

درمان زخم عروقی

زخم های حاد ، زخم های بریده شده و زخم های نفوذی سه دسته زخم های آسیب زا هستند.

زخم حاد هنگامی رخ می دهد که پوست پاره شده باشد و ظاهری دندانه دار داشته باشد. یک زخم حاد معمولاً شامل اجسام خارجی مانند شن ، شیشه ، فلز یا ماسه است. با وجود زخم های حاد ضربه ای ، غیر معمول نیست که لایه های بافت به راحتی در داخل قسمت برش دیده می شوند. زخم برش خورده نتیجه نفوذ تیز پوست و بافتهای زیرپوستی زیرین است. با این حال ، زخم های نفوذی عمیق ترین و شدیدترین زخم های آسیب زا محسوب می شوند ، زیرا این غالباً در اثر اصابت چاقو یا زخم گلوله ایجاد می شوند.

زخم جراحی پا
زخم جراحی پا

علل زخم های آسیب زا

زخمهای آسیب زا می توانند ناشی از موارد زیر باشند:

برش هایی که به طور کلی توسط چاقو ایجاد می شوند. بریدگی این نوع زخم ها معمولاً لبه تمیز است.

سایش ناشی ازخراشیده شدن پوست، که به طور کلی حاوی نوعی بقایا مانند شن ، شن ، فلز یا شیشه است.

زخم به دلیل اسیب ضربه ای.

این نوع زخم آسیب زا معمولاً با تصادفات وسایل نقلیه موتوری که در واقع قطعات بدن خرد می شود ، همراه است و پوست دچار پارگی های مختلف و زخم های بریده می شود.

زخم گلوله و گلوله ، که می تواند زخم ورودی و خروجی ایجاد کند.

گزش حیوانات ، که به پوست و بافت ها نفوذ می کند.

زخم عمل پشت
زخم عمل پشت

گزینه های درمان زخم های آسیب زا

به دلیل شدت زخم های آسیب زا و علل گسترده آنها ، درمان می تواند به سادگی تمیز کردن و پانسمان زخم باشد، یا اینکه گسترده تر باشد و برای بستن زخم و ایجاد ثبات در بیمار نیاز به مداخله جراحی داشته باشد.

درمان زخم های آسیب زا شامل بازسازی آسیب به ساختارهای بافتی اصلی بدن ، از بین بردن ذرات خارجی و تخلیه زخم ها است. همه این مراحل برای جلوگیری از احتمال عفونت و بهبودی ضروری است. فرآیندهای درمان عمومی برای زخم های ضربه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان زخم فشاری

له شدگی

زخم با استفاده از محلول نمکی استریل تمیز می شود و بقایای اسیب بافتی زخم استخراج می شود. برای جلوگیری از عفونت از ژل آنتی بیوتیک استفاده می شود و سپس از پانسمان استریل استفاده می شود تا زخم تمیز و محافظت شود.

زخم ناشی از له شدگی
زخم ناشی از له شدگی

زخم نفوذی

اغلب در اتاق عمل با بیهوشی عمومی ترمیم می شود. پس از ایجاد برشهای جراحی ، مواد خارجی از زخم خارج می شود در حالی که علائم حیاتی بیمار به طور مداوم در طول عمل کنترل می شود. سپس زخم با بخیه (بخیه) بسته می شود و با یک باند استریل پوشانده می شود. هنگامی که زخم آسیب دیده بهبود پیدا کرد ، با مداخله جراحی می توان به موارد پزشکی ثانویه دیگر رسیدگی کرد.

زخم ناشی از کنده شدگی
زخم ناشی از کنده شدگی

سایش

زخم را با یک گاز استریل آغشته به سرم شست و شو تمیز می کنید تا بقایای آن از بین برود. سپس زخم پانسمان شده و فرصت داده می شود تا با پانسمان های مکرر درمان شود. تقریباً در همه موارد زخم های ضربه ای ، برای کاهش خطر ابتلا به عفونت کزاز، به بیماران یک کزاز تزریق می شود.

زخم ناشی از سایش
زخم ناشی از سایش

بهبودی از زخم های آسیب زا

یکی از معجزات بدن انسان این است که به طور طبیعی پوست و بافت جدید را در صورت آسیب دیدگی بازسازی می کند. با این حال ، در موارد آسیب شدید ، روند بازسازی می تواند به طور چشمگیری کند شود. زخم هایی که بخیه زده شده اند ، هنوز هم به زمان بهبودی کافی نیاز دارند تا ساختارهای داخلی حتی پس از برداشتن بخیه ها بهبود یابد.

زخم جراحی
زخم جراحی

محمدحسین شهرابادی کارشناس زخم و سوختگی و استومی

منابع:

https://www.woundcarecenters.org/article/wound-types/traumatic-wounds

https://www.woundcarecenters.org/article/wound-basics/trauma-wound-basics

https://acucaregroup.com/wp-content/uploads/2016/05/Wound-Care-Documentation-041616-V1.pdf

 

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

دیدگاهتان را بنویسید