bedsore
bedsore

زخم بستر چیست؟

قبل از خواندن این مقاله چنان چه بیمار مبتلا به زخم بستر دارید، ما قادریم زخم بستر سالمند شما را در منزل توسط خود شما درمان کنیم.

خواندن این مقاله به تمامی کسانی که سالمند دارند  توصیه می شود.

برای رسیدن به سوالات خود با ما همراه باشید.

سونامی زخم بستر چیست؟

زخم فشاری چیست؟

زخم بستر چیست؟

یکی از مهم ترین عوارض زخم بستر چیست؟

دلایل اصلی زخم فشاری چه چیز هایی میتواند باشد؟

چه مواردی می تواند خطر عوارض زخم بستر را افزایش دهد؟

سلولیت چیست؟

درجه های سه و چهار زخم بستر می توانند کشنده باشند؟

آمار پیش بینی از مرگ و میر زخم بستر در بین مردم به چه صورت است؟

ایامی توان از مرگ و میر و تهدیدات جانی در زخم بستر جلوگیری کرد؟

روش های جلوگیری از زخم بستر چیست؟

 

زخم بستر کوچک
زخم بستر کوچک

سونامی زخم بستر

متاسفانه ما با سونامی زخم بستر روبرو هستیم. زخم بستری که جان سالمندان و جامعه معلولان ما و کسانی که به صورت موقت در تخت هستند را تهدید می کند. تنها می توان با اموزش و پیشگیری از این مرحله عبور کرد.

نباید اجازه دهیم کار به مرحله درمان برسد زیرا درمان هم هزینه بر و هم سخت خواهد بود و زخم بستر علاوه بر جنبه های روانی،جنبه های درمانی را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.

لطا سلسله مقالات زخم بستر ما را دنبال کنید. تا با هم بتوانیم با بالا بردن دانش عمومی خود از این مرحله عبور کنیم.

زخم بستر درمان شده
زخم بستر درمان شده

زخم فشاری چیست؟

زخم فشاری جامع تر از زخم بستر است.

زخم فشاری تمامی زخم هایی را که در اثر محدودیت اعمال می شود را در بر می گیرد ولی زخم بستر مختص به کسانی است که در بستر دچار زخم می شوند.

مانند سالمندی که در بستر است یک سری نواحی خاص دچار زخم می شود ولی کسی که روی ویلچر است یا مثلا دچار شکستگی در دست و پای خود شده و گچ گرفته شده است ممکن است در ناحیه موردنظر به دلیل فشار امدن بیش از حد دچار زخم شود.

دبریدمان زخم و سوختگی چیست؟ اتولایتیک دبریدمان شارپ
زخم فشاری درجه چهار
زخم فشاری درجه چهار

نکته بسار مهم

زخم های فشاری بسیار جامع تر از زخم های بستر هستند و به هر زخمی که در اثر فشار ایجاد می شود نمی توان گفت زخم بستر.

زخم های فشاری یک مشکل پیچیده، چند عاملی و پرهزینه شایع بهداشتی جهانی در محیط های مراقبتی، درمانی هستند.

کمیسیون joint  تخمین می زند که هر ساله ۲٫۵ میلیون بیمار بخاطر زخم فشاری در بیمارستان های مراقبت حاد امریکا تحت درمان قرار گرفته اند و این عدد متناسب با افزایش عمر افزایش می یابد.

زخم فشاری درجه دو
زخم فشاری درجه دو

شیوع یعنی تعداد همه افراد با یک وضعیت در یک نقطه خاص از زمان می باشد، بنابراین شیوع شامل هر دو مورد قابلیت کسب و آنهایی که به خاطر آن وضعیت بستری شده اند میباشد.

در میان افراد مسن بستری شده از همه سنین، شیوع زخم فشاری ۱۵ درصد تخمین زده شده است. بخش های مراقبت ویژه با میزان شیوع زیادی حدود ۲۳ درصد، بطور خاص مورد توجه می باشند.

مراکز باز توانی توجه ویژه ای به ایجاد زخم فشاری دارند به خاطر اینکه بیماران این مراکز بدلیل مواردی همچون ضایعات نخاعی، صدمات تروما به سر، CVA ، سوختگی ها ، مولتیپل تروما یا بیماری های مزمن نورولوژیک دارای درجاتی از بی حرکتی هستند و میزان شیوع بین ۱۱ تا ۲۵ درصد گزارش شده است.

زخم فشاری درجه یک
زخم فشاری درجه یک

در میان بیماران با ضایعات نخاعی، میزان شیوع زخم فشاری به میزان ۴۰ درصد در دوره حاد بازتوانی، ۱۵ درصد در اولین بررسی سالیانه و ۲۹ تا ۳۲ درصد در طی ۲۰ سال بعد از ترخیص می باشد.

شیوع زخم های فشاری بازگشت پذیر در میان سابقه داران با ضایعات نخاعی بعد از سه سال ۳۹ درصد گزارش شده است که بیشترین زخم رخ داده در سطوح لگن (ساکروم، خاجی، تروکانترها) و با وخامت درجه ۴ (درگیری تمام ضخامت پوست، عضلات و استخوان).

افراد با ضایعات نخاعی در معرض بیشترین خطر بروز زخم فشاری با میزان بروز ۲۰ تا ۳۱ درصد در طول یک سال پس از ایجاد ضایعه نخاعی هستند.

مدیریت زخم چیست

زخم فشاری در رابطه با واژه های بیماریزایی و مرگ و میر مهم است.

زخم بستر درجه دو
زخم بستر درجه دو

زخم بستر چیست؟

زخم بستر آسیب هایی است که می تواند در مواقعی که سالمند ساکن خانه سالمندان یا بیمارستانی در مدت طولانی در همان وضعیت بماند ، ایجاد کند و فشار بر روی یک ناحیه از بدن به اندازه کافی طولانی باشد تا خونرسانی را قطع کرده و به بافت های پوست آسیب برساند.

با وجود ماهیت قابل پیشگیری زخم بستر سالانه در هزاران بیمار بیمارستانی و ساکنین خانه سالمندان رخ می دهد. متأسفانه ، همه قربانیان از زخم بستر زنده نمی مانند. زخم بستر اگر پیشرفت کافی داشته باشد منجر به عوارض شدید سلامتی مانند عفونت ، سلولیت یا سپسیس می شود.
میزان مرگ و میر در بستر
بیماران در حدود ۲۰٪ واحدهای مراقبتهای ویژه در ایالات متحده از زخم بستر رنج می برند. زخم بستر بطور کلی از نتایج مثبت بیمار شانس بالایی دارد ، اما فقط با مداخله و درمان زودرس.

زخم بستر عمیق
زخم بستر عمیق

هرچه بیمار بدون مراقبت بیشتر در یک وضعیت بماند، احتمال زخم ناشی از ماندن در رختخواب بیشتر می شود. یک زخم درمان نشده در تختخواب می تواند عفونت ایجاد کند و باعث عوارضی شود و منجر به زخم مزمن شود.

زخم های بستر سطوحی از صدمه موضعی بافت بوده که معمولا در جایی که بافت ها تحت فشار بین برجستگی استخوانی و سطوح خارجی برای مدت طولانی قرار گرفته اند بوجود می ایند.

بنابراین عموما آنها بیشتر در برجستگی های استخوانی که زیر فشار خارجی قرار دارند یافت می شوند. این موارد در زیر به صورت شکل نشان داده شده است.

زخم فساری باسن
زخم فساری باسن

یک زخم فشاری یک نشانه از نکروز (مردن) بافتی است.پوست ممکن است درگیر شده یا عضلات بزرگ و بافت چربی زیر پوست را تخریب کند.

مهم ترین عوارض زخم بستر

سپسیس از مهمترین عوارض زخم های فشاری می باشد. ۵/۳ مورد از زخم فشاری در هر ۱۰۰۰۰ مورد ترخیص با باکتریمی مرتبط می باشد.

چسب زخم بستر چیست؟

در این موارد زخم فشاری همراه با باکتریمی،احتمالا منبع نیمی از موارد باکتریمی زخم فشاری می باشد . وقتی زخم فشاری منبع باکتریمی باشد میزان مرگ و میر بیمارستانی تقریبا ۶۰ درصد است . درمانگران باید آگاه باشند باکتریمی گذرا بعد از دبریدمان زخم فشاری در حدود ۵۰ درصد بیماران رخ میدهد.

مرگ و میر بیمارستانی در موارد بستری زخم فشاری بیشتر است خصوصا در میان آن موارد بستری که زخم فشاری به عنوان تشخیص ثانویه آنهاست.

زخم بستر غیر قابل درجه بندی
زخم بستر غیر قابل درجه بندی

موارد مرگ بیمارستانی ۶/۱۱ درصد از موارد بستری با تشخیص ثانویه زخم فشاری رخ می دهد در مقایسه با ۲/۴ در صد در موارد بستری اولیه به خاطر زخم فشاری و ۶/۲ درصد موارد بستری به دلایل دیگر.

وجود زخم فشاری کسب شده در بیمارستان خطر مرگ در سال اول را افزایش می دهد به طوریکه در یک مطالعه گزارش شده ۵۹ درصد بیمارانی که زخم فشاری داشته اند در یک سال اول مرده اند در مقایسه با ۳۸ درصد مرگ در بیمارانی که زخم فشاری نگرفته اند.هر ساله ۶۰ هزار نفر به علت عوارض زخم فشاری می میرند.

زخم فشاری همچنین توجه مراجع قضایی را به خود داشته است. مواردی که در زیر ذکر می شوند مربوط به کشور امریکاست.

درمان قطعی زخم بستر
درمان قطعی زخم بستر

سازمانهای درمانی به غفلت در رابطه با مراقبت از ایجاد زخم فشاری مورد پیگرد قضایی قرار گرفته اند. یک گزارش ۵۴ مورد دادخواست از خانه های پرستاری در رابطه با زخم فشاری را از سپتامبر ۱۹۹۹ تا آوریل ۲۰۰۲ مرور کرده است.

میانگین جبران مالی بیش از ۵/۱۳ میلیون دلار بوده است و شامل حکم تا ۳۱۲ میلیون دلار در یک مورد وقتی تعیین شده توسط هیئت منصفه

بازگشایی یک پرونده زخم بستر

یک فرد مراقب در منزل بود که به عنوان قتل فرد مقیم در رابطه با مراقبت نامناسب زخم فشاری مقصر شناخته شد.

در موردی درنیومکزیکو دادگاه ۳/۱۰ میلیون دلار غرامت به فردی که از مرکز درمانی بعد از ابتلا به زخم فشاری استفاده کرده بود،در مجموع ۵۹۵ هزار دلار به عنوان غرامت نقص و ۷۵/۹ میلیون دلار به عنوان صدمه کیفری . بیمار یک هفته در بیمارستان بعد از جراحی مفصل هیپ بسر برده بود، سپس یک هفته در خانه پرستاری بسر برده قبل از بازگشت به بیمارستان برای ۲ هفته بیشتر. او یک زخم فشاری جدی در پاشنه به خاطر غفلت بیمارستان در پیگیری در پیشگیری از زخم فشاری گرفته بود.

پانسمان هیدروکلوئید (کامفیل) چیست؟

زخم های فشاری یک مشکل پر هزینه در مراکز درمانی هستند.

زخم بستر دبریدمان
زخم بستر دبریدمان

زخم های فشاری به چه درجاتی تقسیم می شوند؟

 • زخم فشاری درجه یک
 • زخم فشاری درجه دو
 • زخم فشاری درجه سه و چهار

درجاتی زخم فشاری

 

زخم فشاری درجه یک

اگر فشار تسکین نیابد، صدمه به سمت مرحله یک طبقه بندی پیش می رود، با افزایش حرارت، تغییر رنگ در ساختار بافت دیده می شود.

همانطور که بافت بیشتر آزرده می شود،

 • دما ممکن است کاهش یابد، که نشانگر صدمه به بافت زیرین می باشد.
 • قرمزی غیر سفید شونده به سمتی پیش میرود که تغییر رنگ پوست خیلی زیاد شده، از قرمز تیره تا بنفش یا سیانوتیک در هر دو بیماران با پوست روشن و تیره پیش خواهد رفت.
 • در افراد با پوست تیره بسته به رنگ طبیعی پوست ممکن است بنفش، آبی یا خاکستری رنگ دیده شود.
 • در بیماران با پوست روشن اریتم غیر سفید شونده بوسیله تست بازگشت مویرگی بافت تشخیص داده می شود.
زخم بستر گسترده
زخم بستر گسترده

نکته بسیار مهم: افزایش صدمه به بافت با عدم توانایی بافت در سفید شدن نشان داده می شود.

به اضافه، تغییرات در ساختار پوست به این صورت است که پوست سفت و سخت حس شده و در مشاهده ممکن است برجستگی پوست یا ظاهر پوست پرتقالی نشان دهد.

این مرحله از صدمه بافتی برگشت پذیر است، اگر چه بافت ها ممکن است یک تا سه هفته برای برگشت به وضعیت نرمال زمان نیاز داشته باشند .

علاوه بر آن بیمار ممکن است درد در محل را گزارش کند.

زخم بستر پشت
زخم بستر پشت

زخم فشاری درجه دو

زخم های فشاری مرحله دو زخم های سطحی هستند که اغلب نتیجه نیروی مکانیکی سایش روی اپیدرم است .زخم های درجه دو صدمه ای است که اپیدرم و بخشی از درم را درگیر می کند، آن  ضایعه به صورت ضخامت نسبی هستند.

 • زخم سطحی، با لبه های نا مشخص و یک پایه صورتی قرمز درخشان است.
 • این معمولا با اریتم سفید شونده یا غیر سفید شونده احاطه شده است.
 • اگر به شدت عمل نشود زخم های درجه دو می توانند به سمت بافتهای عمیق تر پیش روند .
 • ولی اگر به درستی درمان شود، وضعیت بین ۲ تا ۴ هفته می تواند بهبود یابد.
آیا زخم بستر کشنده است؟
زخم بستر سطحی
زخم بستر سطحی

زخم فشاری درجه سه و چهار

در حالیکه زخم های سطحی با ضخامت نسبی از انواع زخم های درجه دو از سطح پوست شروع شده و به لایه های عمیق تر پیشرفت می کنند.

زخم های عمیق در تمام ضخامت پوست در محل تلاقی برجستگی استخوانی و بافت نرم در لایه بافت عضلانی شروع شده و منتشر می شود تا ساختارهای پوست را درگیر کند.

 • زخم مزمن عمیق معمولا یک پایه زخم تیره داشته و به سادگی خونریزی نمی کند
 • این زخم با اریتم سفید شونده یا غیر سفید شونده احاطه می شود و یا ممکن است بسته به تون طبیعی پوست، سفتی، احتمال ادم، تغییر دمای پوست در مقایسه با بافت های سالم داشته باشد.
زخم بستر نسبتا عمیق
زخم بستر نسبتا عمیق

زخم فشاری غیر قابل درجه بندی

 

 • زخم های فشاری که با بافت نکروتیک غیر زنده پوشیده شده به عنوان زخم های غیر قابل درجه بندی طبقه بندی می شوند به خاطر اینکه عمق تخریب بافتی آشکار نیست.
 • بافت نکروتیک ممکن است اسلافی یا اسکار باشد. اسکار از یک منطقه نکروز فاقد سلول فشرده و دهیدراته معمولا با یک اریتم سفید شونده یا غیر سفید شونده که لایه خارجی آن را احاطه می کند شکل گرفته است .
 • شکل گیری اسکار نشانگر فقدان تمام لایه های پوست بوده و ممکن است نتیجه هر دو نیروهای فشار و برشی باشد.
 • اسلاف بافت غیر زنده حاوی محتوای آب بیشتری از اسکار می باشد. اسلاف به صورت ماده زرد یا برنزی رنگ ظاهر می شود که به شدت به بافت پایه زخم می چسبد.
 • اسلاف نیز نشانگر صدمه بافتی تمام لایه های پوست می باشد.
زخم بستر حفره ای
زخم بستر حفره ای

طبقه بندی زخم فشاری هیات مشورتی ملی زخم فشاری امریکا  بر چه اساسی است؟

درجه یک

 • پوست سالم با قرمزی غیر سفید شونده یک منطقه موضعی معمولا روی یک برجستگی استخوانی.
 • پوست با پیگمان های تیره ممکن است به وضوح سفید نشود.
 • رنگ آن ممکن است با سطوح اطراف تفاوت داشته باشد.
درمان زخم بستر چیست؟
توضیح بیشتر

منطقه ممکن است در مقایسه با بافتهای مجاور دردناک بوده، سفت، نرم، گرم تر یا سردتر باشد. مرحله یک ممکن است در افراد با رنگ پوست تیره  به سختی تشخیص داده شود وممکن است نشانه افراد در معرض خطر باشد (یک نشانه از وقوع خطر)

درجه دو

فقدان نسبی پوست در حضور یک زخم باز کم عمق با بستر زخم صورتی بدون اسلاف. همچنین ممکن است یک تاول باز شده یا پر از سرم وجود داشته باشد.

زخم بستر استیجه سه
زخم بستر استیجه سه
توضیح بیشتر

وجود یک زخم کم عمق خشک یا براق بدون اسلاف یا کبودی

درجه سه

فقدان تمام ضخامت پوست. چربی زیر پوست ممکن است قابل رویت باشد اما استخوان تاندون یا عضله قابل رویت نیست. اسلاف ممکن است وجود داشته باشد اما عمق فقدان بافت مخفی نیست.

توضیح بیشتر

عمق زخم فشاری درجه سه بسته به محل آناتومیکی متفاوت است.

متخصص زخم بستر

تیغه بینی، گوش، پس سر و قوزک بافت زیر جلدی نداشته و زخم درجه سه می تواند کم عمق باشد. بر خلاف آن، در نواحی دارای چاقی واضح، زخم فشاری درجه سه  میتواند خیلی عمیق باشد. در زخم فشاری درجه سه استخوان و تاندون آشکار و قابل لمس نیست.

درجه چهار

فقدان تمام لایه های پوست همراه آشکار شدن استخوان، تاندون یا عضله. اسلاف یا اسکار ممکن است در برخی قسمت های بستر زخم وجود داشته باشد. اغلب شامل تونل یا نقب می باشد.

توضیح بیشتر

عمق یک زخم فشاری درجه چهار بسته به محل آناتومیکی متغیر است. تیغه بینی، گوش، پس سر و قوزک بافت زیر جلدی نداشته و زخم درجه سه میتواند کم عمق باشد. زخم های درجه چهار می تواند به عضله و یا ساختارهای حمایت کننده گسترش یافته (فاشیا ، تاندون یا کپسول فصلی …) و ایجاد استئومیلیت نماید.

استخوان / تاندون آشکار بوده و یا مستقیما قابل لمس است.

زخم بستر پا
زخم بستر پا

غیر قابل درجه بندی

فقدان تمام لایه های بافت بطوریکه پایه زخم با اسلاف (زرد، برنزی، خاکستری، سبز یا قهوهای ) و یا اسکار (برنزی، قهوه ای، یا سیاه ) در بستر زخم پوشیده شده باشد.

9 اشتباه رایج در درمان زخم

تا زمان برداشتن کافی اسلاف یا اسکار و آشکار شدن پایه زخم، عمق حقیقی و همچنین درجه زخم مشخص نمیشود. اسکار پایدار (خشک، چسبنده، یکدست بدون اریتم یا تغییر ) روی پاشنه ها بعنوان پوشش بیولوژی طبیعی بدن عمل کرده و نباید برداشته شود.

زخم بستر ابتدایی
زخم بستر ابتدایی

دلایل اصلی زخم فشاری چه چیز هایی میتواند باشد؟

چهار فرضیه برای پاتو فیز یولوژی زخم فشاری وجود دارد

 1.  ایسکمی در اثر انسداد مویرگی
 2.  اختلال در جریان لنف با افزایش محصولات باقیمانده از متابولیسم
 3.  صدمه ناشی از رپرفیوژن(صدمه که در اثر التهاب رخ می دهد وقتی جریان خون در بافتهای ایسکمیک باقی می ماند)
 4.  دفرمیتی سلولهای بافت

احتمالا هر کدام از این فرضیه ها در ایجاد زخم فشاری نقش بازی می کنند. فشار (استرس) و دفرمیتی (کشش) در هر چهار فرضیه ایجاد زخم فشاری در گیر هستند.

فشار، نیروی عمودی یا بار اعمال شده روی یک سطح خاص می باشد که باعث ایسکمی و هیپوکسی بافت می شود.

زخم بستر پخش
زخم بستر پخش

فشار جاذبه روی اسکلت ، باعث بار و دفرمیتی بافت نرم بین برجستگی های استخوانی و سطح خارجی حمایت کننده می شود.

سطوح با فشار بالا در وضعیت خوابیده به پشت ،پس سر ،ساکروم و پاشنه ها هستند.

در وضعیت نشسته برجستگی های نشیمن گاه بیشترین فشار را تحمل می کنند و در پوزیشن به پهلو تروکانتر ها تحت تاثیر قرار می گیرند.

نیروهای مکانیکی، فیزیکی، برشی که نیرو را در یک سطح اعمال می کنند زمانی که بیمار حرکت داده یا کشیده می شود در یک جهت مخالف اما موازی نیروی اعمال شده بر بافت و عروق خونی نیرو وارد می شود و منجر به دفرمیتی سلولها می شود و از عوامل کلیدی در ایجاد زخم فشاری هستند.

زخم بستر درجه سه
زخم بستر درجه سه

نیروهای اصلی در صدمه سطحی در برجستگی های استخوانی شامل موارد زیر است.

 • سایش که مقاومت در برابر حرکت یا سائیدن یک چیز روی سطحی در برابر سطح دیگر در جهت موازی است.
 • رطوبت که بافت را خیس کرده و باعث افزایش ضریب تاثیر سایش بین سطوح است.
مراقبت از زخم
زخم بستر درجه چهار
زخم بستر درجه چهار

چه مواردی می تواند خطر عوارض زخم بستر را افزایش دهد؟

عفونت در صورت آلوده شدن با باکتری ها ، یک سالمند رختخواب می تواند آلوده شود

زخم های بستر روی افراد مسن بی حس مستعد ابتلا به زخم بستر هستند. عفونت های زخم بستر می توانند در روند بهبودی زخم تداخل داشته باشند و به توانایی بهبودی بافت ها آسیب می رسانند. عفونت می تواند به یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام سپسیس بدتر شود.

 

سپسیس چیست؟

از هر ده نفر سالمند حداقل شش نفر با سپسیس به بیمارستان مراجعه می کنند.

سپسیس یکی از دلایل عمده مرگ ناشی از زخم بستر است.

این یک بیماری جدی است که ناشی از واکنش ایمنی طبیعی بدن در برابر عفونت است. ترشح مواد شیمیایی به داخل خون می تواند منجر به عدم تعادل شود که باعث آسیب های متعدد ارگان ها شود. سپسیس اغلب در بیماران سالخورده کشنده است

سلولیت چیست؟

سلولیت یک عفونت باکتریایی پوست است که اغلب دردناک است. عوارض سلولیت می تواند شامل مرگ بافت و عفونت باشد که به خون ، غدد لنفاوی ، قلب یا سیستم عصبی گسترش می یابد. عفونت ناشی از سلولیت می تواند برای بیمار زخم بستر کشنده باشد.

بیمارانی که به این عارضه مبتلا هستند ممکن است بیشتر از سایرین در معرض خطر جراحات زخم بستر خود باشند. زخم بستر می تواند در صورت عدم درمان مراحل اولیه به زخم های خطرناک مرحله بعد منتقل شود ، یا اگر درمان نتواند از تخریب بیشتر بافت های پوستی جلوگیری کند باعث مرگ می شود.

زخم بستر درجه یک
زخم بستر درجه یک

درجه های سه و چهار زخم بستر می توانند کشنده باشند؟

اگر مراقب علائم اولیه زخم بستر را از نادیده بگیرد، زخم می تواند به زخم سه یا چهار مرحله بدتر شود. زخم عمیق مرحله سه بستر ، زخم عمیقی است که می تواند بافتهای چربی زیرین بیمار را در معرض دید برای بینندگان به زخم قرار دهد. ممکن است مانند دهانه ای با بافت مرده به نظر برسد.

شستشوی زخم | شست و شوی زخم سوختگی

مرحله سه زخم به طور معمول برای بیماران کشنده نیست ، مگر اینکه درمان نشود. مرحله چهار زخم فشار ممکن است کشنده باشد ، زیرا با مرگ در بافت های بزرگ ، عضلات و تاندون ها باعث برهم خوردن تعادل مایعات و از دست دادن مایعات شده و محیط داخلی بدن را بر هم می زند و این می تواند کشنده و مرگبار شود.

زخم فشاری غیر قابل درجه بندی
زخم فشاری غیر قابل درجه بندی

آمار پیش بینی از مرگ و میر زخم بستر در بین مردم به چه صورت است؟

در ۷ تا ۸٪ از بیماران مبتلا به پاراپلژی ، آسیب های فشاری به عنوان عامل اصلی مرگ و میر ذکر شده است.

حتی یک سوم از بیماران بستری در بیمارستان که دارای صدمات فشاری هستند در طول بستری خود می میرند.

بیش از نیمی از کسانی که در بیمارستان دچار آسیب فشاری می شوند ، طی ۱۲ ماه آینده خواهند مرد.

به عنوان یک قاعده ، این بیماران به جای زخم فشار از روند بیماری اصلی خود می میرند ، اما آسیب دیدگی فشار ممکن است در برخی موارد عامل مؤثر در ایجاد مرگ باشد.

هر ساله ، تقریباً ۶۰،۰۰۰ نفر بر اثر عوارض ناشی از صدمات زخم های فشاری به خصوص کسانی که زخم درجه چهار دارند، می میرند

زخم بستر ابتدایی
زخم بستر ابتدایی

ایا می توان از مرگ و میر در زخم بستر جلوگیری کرد؟

 

اگر مراقبین بدانند چه مواردی را باید جستجو کنند ، مرگ و میر در اثر زخم بستر قابل پیشگیری است. شناخت دلایل ایجاد زخم در تختخواب می تواند به پرستاران در جلوگیری از ابتلا به آنها در بیماران و ساکنان خانه سالمندان کمک کند.

برای جلوگیری از وقوع زخم بستر در منزل یا خانه سالمندان تنها اموزش به مراقب و پرستار می تواند مفید و کمک کننده باشد.

در صورت بروز زخم در تختخواب، تشخیص زودرس و مداخله برای جلوگیری از عوارض خطرناک سلامتی مهم هستند.

اگزودا زخم چیست؟

روش های اولیه درمان می تواند قبل از اینکه کشنده شود ، یک زخم بستر را به سمت بهبودی سوق دهد.

زخم عفونی بستر
زخم عفونی بستر

روش های جلوگیری از زخم بستر چیست؟

 

 • چرخاندن بیماریا تغییر وضعیت مداوم بیمار به طور متوسط هر ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه به اطراف
 • جلوگیری از فشار اوردن به یک قسمت از بدن یا توزین فشار روی تمام نقاط بدن
 • بازیابی جریان خون با استفاده از ماشاژ و انجام حرکات اصلاحی
 • استفاده از آنتی بیوتیک در زخم ها
زخم بستر درجه سه
زخم بستر درجه سه

این نکته را بدانید که در کشور های اروپایی و امریکایی زخم بستر را به عنوان یک مرگ و میر ناشایسته در بستر می شناسند که در اثر بی مراقبتی و عدم مراقبت درست ایجاد می شود.

چنان چه سهل انگاری در ایجاد زخم بستر محرز شود پرسنل درمانی در مراجع قضایی محکوم هستند و باید خسارات وارد شده به سالمند را بپردازند و چنان چه سالمند به مرگ دچار شود این جریمه ها سخت گیرانه تر خواهد شد.

خاطرات یک بیمار که بر اثر زخم بستر پایش را از دست داد.

به عنوان مثال ، خانواده یک زن تگزاس که پس از بستری شدن در یک خانه سالمندان به دلیل یک پا شکسته درگذشت ، ادعا می کند که خانه سالمندان نتوانسته است زخم فشاری  را پیدا کند که ناشی از یک بیحرکتی بود که در حین بهبودی روی پایش بوجود امده بود.

زخم بستر شدید
زخم بستر شدید

تا زمانی که تاندون های قربانی در معرض دید قرار میگیرد و ، زخم فشار بی توجه و بدون درمان ماند و سرانجام پایش قطع شد.
با این حال ، حتی با این اقدام شدید ، خیلی دیر شده بود  تا اینکه بیمار درگذشت. خانواده به دلیل سهل انگاری از خانه سالمندان شکایت می کنند زیرا در نظارت بر زخم های فشارسهل انگاری کرده بودند.

متأسفانه، برای یک زخم کوچک، مشهور به عنوان بستر یا زخم فشاری، بسیار آسان است که به سرعت به مرحله شدیدتری برسد .

مدیریت زخم چیست

به محض این اتفاق قربانی با یک زخم باز که از طریق آن باکتری ها می توانند وارد بدن او شوند و بسیار آسان قربانی می تواند بیماری به نام سپسیس بگیرد.

زخم بستر درجه دو
زخم بستر درجه دو

سپسیس عفونتی است که از طریق جریان خون قربانی انجام می شود. از آنجا که بدن قربانی سعی می کند با عفونت مقابله کند، اندام داخلی او هم می تواند ملتهب شود. التهاب و عفونت می تواند ترکیب شود تا در نهایت باعث نارسایی گسترده اندام و سپس مرگ شود.
کلید اصلی برای زنده ماندن از سپسیس تشخیص زودرس است – پس از شروع نارسایی اندام یا سایر علائم عفونت شدید، واحتمال بقا بطور قابل توجهی کاهش می یابد.
وجه غم انگیز مرگ و میرها که از این طریق اتفاق می افتد این است که زخم های فشار با توجه و مراقبت صحیح کاملاً قابل پیشگیری هستند.

متخصصان پزشکی مدتهاست که می دانند زخم های فشار برای هر کسی که از سلامتی خوبی برخوردار نیست و به استراحت نیاز دارد ، یک عامل خطر است. هرچه بیمار بی تحرک باشد ، در فواصل منظم نیاز به جبران مجدد بیشتری دارد. همچنین باید به طور منظم بررسی های پوستی انجام شود تا به دنبال علائمی باشید که زخم های فشار ایجاد می شوند.

زخم بستر آلوده
زخم بستر آلوده

حتی بیمارانی که نسبتاً متحرک هستند می توانند قربانی زخم های فشاری شوند.

کلینیک زخم و سوختگی التیام با دارا بودن کادری مجرب و به روز ترین امکانات در خدمت شما هموطنان گرامی است.

کلینیک التیام با تکیه بر درمانگران تخصصی زخم در زمینه سوختگی و دیابت و زخم بستر و هم چنین پزشکان متخصص در کنار شماست تا مسیر درست درمان را به شما نشان داده و با کم ترین زمان و کم ترین هینه زخم های شما التیام پیدا کند.

زخم بستر درجه چهارم
زخم بستر درجه چهارم

متاشفانه موارد زیادی دیده شده است که مسیر درست درمان صحیح نبوده و علاوه بر این که زخم درمان نشده است بلکه هزینه های گزافی به خانواده نیز تحمیل شده است.

چسب زخم بستر چیست؟

یادمان نرود که درمان زخم بستر، هنر کار تیمی بین کارشناسان زخم و خانواده است که منجر به درمان کامل زخم خواهد شد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و برای درمان در منزل اعم از انواع زخم سوختگی زخم بستر از بین بردن جای زخم با لیزر و دیگر خدمات پرستاری همچون تزریقات سرم تراپی با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۴۰۵۲۰۷

شهرابادی

منابع:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678520

https://jhu.pure.elsevier.com/en/publications/pressure-related-deep-tissue-injury-under-intact-skin-and-the-cur-3

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15714036

https://www.nursinghomelawcenter.org/can-bed-sores-be-fatal.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16160463?report=docsum

https://caretobedifferent.co.uk/pressure-sores-pressure-ulcers-and-bed-sores-and-the-interrelation-with-care-domains/

http://www.nursinghomeabuseguide.org/bedsores/deaths/

https://emedicine.medscape.com/article/190115-overview#a7

https://www.bjensenlaw.com/blog/2017/01/how-can-pressure-sores-lead-to-death/

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

دیدگاهتان را بنویسید