پماد سیلور

سوختگی جسم داغ
سوختگی با جسم داغ
خرداد ۲۱, ۱۳۹۸
سوختگی و تاثیرات ان بر بدن
خرداد ۲۶, ۱۳۹۸

همه چیز درباره پماد سیلور

آنچه که باید درباره پماد سیلور بدانیم.

پماد سیلور سولفادیازین در کنار درمان های دیگر جهت پیشگیری و درمان زخم های عفونی در بیماران مبتلا به سوختگی های جدی درجه دو وسه استفاده میگردد.پماد سیلور سولفادیازین بامتوقف کردن رشد باکتری ها که ممکن است زخم را الوده کنند عمل میکند.این پماد کمک می کند تا خطر سرایت باکتری ها را به پوست اطراف و یا داخل خونی که ممکن است به یه یک عفونت جدی منجر شود را کاهش دهد.پماد سیلور در رده درمانی سولفانامیدها قرار می گیرد.

به طور معمول این پماد اولین خط درمان پانسمان سوختگی در اورژانس های سوختگی است.

  • موارد مصرف سیلور سولفادیازین-موضعی

سولفادیازین نقره برای پیشگیری و درمان عفونت زخم‌های سوختگی به کار می‌رود. به علاوه به عنوان داروی کمکی برای درمان کوتاه مدت عفونت زخم‌های پا، پیشگیری از عفونت محل برداشت پوست در پیوند پوست و سائیدگی وسیع پوست و درمان زخم‌های سرانگشت نیز مصرف می‌شود.

  • مکانیسم اثر سیلور سولفادیازین-موضعی

این دارو بر بسیاری از ارگانیسم‌های گرم منفی و گرم مثبت دارای اثر باکتریسیدی می‌باشد. از نظر مکانیسم متفاوت از سدیم سولفادیازین یانیترات نقره بوده و فقط بر غشاء و دیواره سلول اثر می‌کند. به علاوه، در برابر مخمرها و کاندیدا آلبیکانس نیز فعال است.

  • فارماکوکینتیک سیلور سولفادیازین-موضعی

جذب سولفادیازین نقره متفاوت بوده و به درصد سطح بدن که دارو روی آن قرار گرفته و شدت صدمه بافت وابسته است

  • منع مصرف سیلور سولفادیازین-موضعی

مصرف این دارو در سه ماهه سوم بارداری ممنوع است و مادرانی که شیر میدهند باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

  • عوارض جانبی سیلور سولفادیازین-موضعی

بامصرف دارو واکنش‌های آلرژیک شامل سوزش، خارش و بثورات جلدی مشاهده شده است. متعاقب مصرف طولانی مدت دارو بدرنگ شدن پوست و مخاط ناشی از نقره گزارش شده است. به علاوه با مصرف دارو لوکوپنی نیز ممکن است بروز نماید که باید کنترل شود

  • تداخلات دارویی سیلور سولفادیازین-موضعی

مصرف همزمان دارو با سایمتیدین ممکن است خطر بروز لکوپنی(کاهش گلبول های سفید خون) را افزایش دهد. صرف همزمان دارو با آنزیم‌های پروتئولیتیک از قبیل کلاژناز به دلیل اثر غیر فعال‌کنندگی فلزات سنگین بر آنها توصیه نمی‌شود.

  • هشدار های سیلور سولفادیازین-موضعی

در صورت وجود نقص عملکرد کبدی وکلیوی مصرف دارو ممنوع است.

در صورت بروز واکنش‌های آلرژیک، مصرف دارو باید قطع گردد

احتمال بروز حساسیت متقاطع با سولفونامیدها فوروسماید، مدرهای تیازیدی، سولفونیل اوره‌ها یا مهارکننده‌های کربنیک انیدراز بایددر نظر گرفته شود.
مصرف دارو در نوزادان تا سن یک ماهگی به دلیل خطر برور کرنیکتروس(رسوب غیر مستقیم بیلی روبین در قسمت هایی از مغز) توصیه نمی‌شود. به علاوه، جذب سولفونامیدها نزد مادران باردار و شیرده ممکن است باعث آزاد شدن بیلی‌روبین از پروتئین‌های پلاسمای نوزاد شده و خطر بروز کرنیکتروس را افزایش دهد
درمان سطوح وسیع پوست با دارو ممکن است منجر به کسب غلظت‌های درمانی دارو در پلاسما و احتمال بروز عوارض جانبی یا تداخلات دارویی با سولفونامیدها گردد

  • توصیه های دارویی سیلور سولفادیازین-موضعی

دوره درمان با این دارو باید کامل گردد تا سوختگی بهبود یافته یا بیمار برای پیوند پوست آماده شود
چنانچه استعمال یک نوبت دارو فراموش گردید، به محض به یاد آوردن استعمال گردد، مگر آن که تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد.

پماد سیلور

توجه داشته باشید که استفاده از این دارو در صورت و دست ها به طور طولانی ممکن است منجر به سیاه شدن پوست شود.

نحوه استفاده:

ابتدا زخم سوختگی را خوب با اب سرد بشورید.سپس با استفاده از یک دستکش حتی المقدور استریل مقدار  ۱٫۵ میلی متر از پماد را روی محل سوخته بمالید سپس روی ان گاز استریل گذاشته و با باند ببندید.دقت داشته باشید به دلیل اینکه نیم عمر پماد سیلور کم است روزانه حداقل یک تا دوبار روی زخم را با پماد پانسمان نمایید.دقت داشته باشید برای سهولت و راحتی خودتان موضع سوخته را با پانسمان بپوشانید تا هم پماد اثر گذاری خود را داشته باشد و هم اینکه پماد مصرف شده در محل موضع بماند و به جایی مالیده نشود.
سوختگی با جسم داغ
سوختگی های حرارتی

سوختگی با اگزوز موتور سیکلت

Please follow and like us:
error

بازدیدها: 14