زخم عروقی

درمان زخم عروقی

مدت زمانی است که به دلایل متفاوتی که در ادامه با هم به بحث و بررسی ان می پردازیم زخم هایی با عنوان زخم عروقی در بیماران ما زیاد شده است.

چنان چه زخمی در امندام های تحتانی خود دارید حتما این مقاله را بخوانید.

خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا بدانید تا با چه چیزی روبرو هستید.

پس از خواندن این مقاله حتما با کارشناسان زخم ما در ارتباط باشید.

زخم عروقی چیست؟

زخم های وریدی با مشکلات وریدهای شما همراه است و معمولاً در قسمت پایین ساق پا و مچ پا ظاهر می شود. گاهی اوقات استاز یا زخم واریسی نیز نامیده می شوند. حدود 80 درصد زخم های پا زخم های وریدی است.

زخم های شریانی یا ایسکمیک به دلیل مشکلات شریان هایی است که خون رسانی به پاها را محدود می کنند. این مسائل ممکن است انسداد چربی در عروق ، دیابت و یا عفونت های خاص باشد.

زخم عروقی روی ساق پا...به ظاهر خشک زخم و لبه های منظم زخم توجه داشته باشید
زخم عروقی روی ساق پا…به ظاهر خشک زخم و لبه های منظم زخم توجه داشته باشید

چرا زخم های عروقی برای ما مهم هستند؟

زخم عروقی بخصوص زخم هایی که در اندام های تحتانی قرار دارند نیازمند درمان مناسب و به موقع هستند چرا که سهل انگاری در درمان این زخم ها می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد در پی داشته باشد.

زخم عروقی در اندام های تحتانی به ویژه پاها در اثر بروز اختلال در عروق بدن رخ می دهد.اختلال در مراحل رفت و برگشت خون در اندام ها موجب بروز زخم در اندام های تحتانی می شود.

خون روشن حاوی اکسیژن و مواد غذایی از قلب توسط شریان ها به اندام ها رفته و خون تیره که اکسیژن کمتری دارد بوسیله وریدها از اندام ها به قلب بازمی گردد.

زخم عروقی در ناحیه اندام های تحتانی به عنوان زخم های مزمن شناخته شده و نیازمند اقدامات درمانی مناسب در کمترین زمان ممکن برای جلوگیری از بروز عفونت و سایر عوارض ناشی از درمان مناسب زخم هستند.

انواع زخم چیست؟ زخم باز و بسته - زخم عفونی
زخم بیکفتیتی وریدی به دلیل ایستادن زیاد سرپا به دلیل شغل توجه کنید.به تغییر رنگ پوست در اطراف زخم توجه کنید.
زخم بیکفتیتی وریدی به دلیل ایستادن زیاد سرپا به دلیل شغل توجه کنید. به تغییر رنگ پوست در اطراف زخم توجه کنید.

زخم های عروقی از جمله مشکلات شایع در بیماران مبتلا به دیابت هستند که می توانند سبب بروز مشکلات جدی و حتی قطع عضو شوند.

زخم پای دیابتی شایع ترین نوع زخم عروقی است که در بیماران دیابتی رخ می دهد.

بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی باید بطور منظم خدمات درمانی و پرستاری در منزل را برای جلوگیری از تشدید و گسترش زخم دریافت کنند تا این عارضه هرچه سریع تر درمان شود و احتمال بروز عوارض جدی تر به حداقل برسد.

عوامل خطر بروز زخم عروقی

 • افزایش سن (این زخم ها افراد سالمند را بیش از سایر افراد درگیر می کنند)
 • اضافه وزن
 • آسیب اندام ها به خصوص اندام تحتانی
 • آسیب های عروقی
 • اختلالات گردش خون
 • ابتلا به دیابت
 • ایستادن به مدت طولانی

زخم های عروقی نقص مزمن یا طولانی مدت در پوست است که ناشی از مشکلات سیستم عروقی است که به آن اختلال در سیستم گردش خون نیز گفته می شود.

زخم های عروقی احتمال خطرناک بودن را دارند. ممکن است به طور طبیعی خوب نشوند و منجر به افزایش خطر عفونت شوند. به دلیل مشکلات پزشکی مرتبط ، بیماران مبتلا به زخم های عروقی ممکن است در ناحیه زخم، حس کمی داشته باشند یا اصلا حس نداشته باشند. بنابراین، ممکن است تا زمانی که زخم عروقی تا حدی بزرگ شود و یا آلوده نشود ، متوجه آن نشوید.

 

انواع زخم های عروقی

دو نوع عمده زخم عروقی ،

 1. زخم وریدی
 2. زخم شریانی

است. هر دو نوع این زخم ها می توانند از زخم یا فشار مداوم نشأت بگیرند.

زخم شریانی خشک روی ساق پا
زخم شریانی خشک روی ساق پا

8 علامت زخم های عروقی چیست؟

اگر به دیابت ، نارسایی وریدی ، بیماری شریان محیطی (PAD) ، واریس و یا سایر عوامل خطر زخم عروقی مبتلا هستید ، مراقب علائم زیر باشید:

نشانه های زخم های وریدی

1- ظاهر ناموزون، نامنظم

اطراف زخم حاشیه منظم نداشته و زخم به صورت پراکنده است.

درمان زگیل تناسلی

زخمهای وریدی بندرت ظاهری یکنواخت و کاملاً دایره ای دارند. در عوض ، آنها معمولاً نامنظم هستند و عمق آنها در زخم متفاوت است.

2- بزرگ و عمیق است

اگرچه ممکن است این جراحات کوچک با اندازه ای بسیار کوچک شروع شود ، اما اندازه آنها به طور قابل توجهی رشد می کند ، به خصوص اگر درمان نشود. علاوه بر این ، بسیاری از زخمهای وریدی عمیق هستند و از طریق پوست و تا استخوان نفوذ می کنند.

3- اغلب در برجستگی های استخوانی یافت می شود

زخم های وریدی اغلب از برجستگی استخوانی یا ناحیه ای که استخوان نزدیک پوست است شروع می شود. به عنوان مثال مچ پا ، لگن و زانوها را در نظر بگیرید.

4- اگزوداتیویا ترشح کننده

اکثر زخمهای وریدی همان چیزی است که پزشکان آن را زخم ترشح کننده یا مترشحه می نامند. این به این معنی است که آنها مایعات تولید می کنند. ممکن است مایع چرکی باشد یا از نظر ظاهری شفاف یا قهوه ای مایل به قرمز باشد. مایع ممکن است بوی بدی داشته باشد.

5- دردناک است

زخمهای وریدی غالباً دردناک هستند. شما باید به یاد داشته باشید که بسیاری از بیماران مبتلا به زخم وریدی نیز در پاهای خود احساس ضعف دارند ، به این معنی که دانستن زخم در آنجا مشکل است مگر اینکه در یک منطقه قابل مشاهده باشد. بدون بررسی منظم با چشم، ممکن است بلافاصله متوجه زخم وریدی نشوید.

نشانه های زخم های شریانی

1 ظاهر “مشت شده” یا منظم

زخم های شریانی اغلب مانند “زخم کنده کاری شده ” که به پای شما وارد شده است ، ظاهری “منظم” دارند. این زخم ها از نظر زخم های وریدی از این نظر تفاوت دارند که مرزهای زخم شریانی معمولاً منظم ، صاف ، تیز و مشخص است.

2 قرمزی و براق بودن اطراف

پوست اطراف زخم شریانی ممکن است ظاهری قرمز داشته باشد. همچنین ممکن است در اثر لمس احساس خنکی کند و فاقد مقدار نرمال مو باشد. این پوست اغلب دارای ظاهری “براق” است.

سوختگی اصطکاکی | سوختگی با تردمیل

3 گانگرن

برخی از موارد زخم عروقی می تواند منجر به گانگرن، بافتی شود که به دلیل کمبود خونرسانی و سایر مواد مغذی از بین رفته است. گانگرن ممکن است به صورت پوستی خشک و پوسته پوسته از رنگ بنفش تا سیاه ظاهر شود. اگر گانگرن با عفونت همراه باشد ممکن است چرک وجود داشته باشد.

درمان زخم عروقی چگونه است؟

پانسمان زخم

پانسمان زخم به طور اصولی، بهداشتی و مناسب می تواند به درمان سریع تر زخم، جلوگیری از پیشرفت و عفونی شدن آن و پیشگیری از بروز عوارض جدی تا حد زیادی کمک کند.

کارشناسان پرستاری در منزل به شما در درمان زخم های عروقی کمک می کنند تا از عوارض آن ها در امان بمانید.

پانسمان زخم در منزل توسط متخصصان پرستاری در منزل سبب صرفه جویی در وقت و هزینه شده و روند بهبودی را سرعت می بخشد.

پانسمان
پانسمان

لیزر درمانی

لیزر درمانی از متدهای موثر در درمان زخم عروقی است که درد و التهاب ناشی از زخم را کاهش داده و سبب تحریک ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده در محل زخم می شود.

پلاسمای غنی از پلاکت

این روش که به اختصار پی آر پی نامیده می شود روند بهبودی و ترمیم زخم عروقی را سرعت می بخشد.

پلاسمای غنی پلاکت
پلاسمای غنی پلاکت prp

وکیوم تراپی

این روش درمانی از طریق اعمال فشار منفی در بافت آسیب دیده در محل زخم به درمان زخم های عروقی کمک می کند.

دستگاه وکیوم تراپی زخم
دستگاه وکیوم تراپی زخم

اوزون تراپی

این روش درمانی نوین با تزریق مخلوطی معین از گاز اوزون و اکسیژن به روند درمان این زخم ها کمک می کند.

اوزون تراپی
اوزون تراپی

اگر هنوز نمی دانید “زخم عروقی چیست؟” یا اگر علائم زخم شریانی یا وریدی را در یکی از علائم فوق دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. هرچه زودتر زخم خود را درمان کنید، خطر عفونت و سایر عوارض کاهش می یابد. عواقب زخم های عروقی درمان نشده می تواند وخیم باشد و شامل عفونت سیستمیک گسترده، از دست دادن انگشت یا پا و حتی قطع اندام باشد. همین امروز با ما تماس بگیرید.

درمان اگزما چیست؟

اکثر این زخم ها شاسد بیش از 95 درصد این زخم ها در پا ایجاد می شوند.

حالا با هم به زخم های پا بیشتر می پردازیم.

زخم پا چیست؟

زخم پا به سادگی یک شکستگی یا از بین رفتن تمامیت پوستی در پوست پا است، که به هوا و باکتری اجازه می دهد وارد بافت زیرین شوند. این معمولاً در اثر آسیب دیدگی ایجاد می شود، اغلب آسیب جزئی که باعث از هم گسستگی پوست می شود.

در بیشتر افراد، این آسیب در طی یک یا دو هفته بدون مشکل بهبود می یابد. با این حال، هنگامی که یک مشکل اساسی وجود دارد، پوست بهبود نمی یابد و منطقه تجزیه می تواند در اندازه افزایش یابد. این یک زخم مزمن پا است.

زخم ساق پا
زخم ساق پا

چه عواملی باعث زخم پا می شوند؟

شایعترین مشکل زمینه ساز ایجاد زخمهای مزمن پا ، بیماری رگهای پا است. بیماری وریدی دلیل اصلی بیش از دو سوم زخم های پا است.

 • بیماری وریدی (ناشی از کار نکردن وریدها) – حدود 80٪ زخم های پا
 • بیماری شریانی (ناشی از کار نکردن عروق) – حدود 15٪ از زخم های پا
 • دلایل دیگر (شامل دیابت و آرتریت روماتوئید و همچنین برخی موارد نادر) – حدود 5٪ زخم های پا

در بعضی موارد ممکن است همزمان دو یا چند شرایط باعث آسیب شود. پزشک شما را معاینه می کند و برخی آزمایشات را انجام می دهد تا بفهمد چه نوع زخمی دارید. توصیه های زیر در مورد زخم های وریدی کاربرد دارد و ممکن است برای انواع دیگر زخم ها مناسب نباشد.

زخم بستر عمیق در پاشنه پا
زخم بستر عمیق در پاشنه پا

چگونه بیماری وریدی باعث ایجاد زخم می شود؟

رگ های پای شما لوله هایی هستند که خون را از پا به سمت قلب شما برمی گردانند. رگهای پاهای شما دریچه های یک طرفه دارند که اطمینان حاصل می کنند خون از پا بالا می رود و به سمت عقب برنمی گردد.

وکیوم تراپی چیست؟ | درمان زخم با وکیوم | قیمت و طول درمان

در برخی از افراد ، این دریچه ها بسیار کارآمد نیستند و در اثر ترومبوز (لخته) در رگها آسیب می بینند. اگر دریچه ها آسیب ببیند ، خون می تواند به طور اشتباه از وریدها عبور کند ، که در نتیجه هنگام ایستادن فشار زیادی به وریدها وارد می شود. این فشار غیر عادی در وریدها به پوست آسیب می رساند و منجر به زخم می شود.

چگونه پای من که زخم وریدی دارد درمان می شود؟

درمان زخم وریدی پا به دو روش اتفاق می افتد:

 • کنترل فشار زیاد در رگهای پا
 • درمان زخم
 • مهمترین موارد درمان بالا رفتن پا، بانداژ فشاری یا مداخلات جوراب و رگ است.

ارتفاع پا

هرچه ارتفاع ساق پا بیشتر شود ، فشار در رگهای پا کاهش می یابد. اگر پا از سطح قلب بالاتر رفته باشد ، فشار پا به سطح طبیعی کاهش می یابد. پاهای خود را هر زمان که می توانید بالا ببرید و تا جایی که می توانید پاهای خود را بالا نگه دارید.

انتهای پایین تخت خود را بالا ببرید (6 اینچ یا تقریباً) به طوری که وقتی در رختخواب هستید پاهایتان کمی بالاتر از سرتان باشند. برای این کار می توانید از چند عدد بالشت استفاده کنید.

بانداژ فشاری یا جوراب ساق بلند

به منظور پایین نگه داشتن فشار در رگهای پا در مچ پا هنگام ایستادن ، با باند فشاری یا جوراب ساق بلند درمان می شوید. برای وارد آوردن فشار لازم برای کنترل رگ ها ممکن است چندین لایه باند لازم باشد.

پس از التیام زخم ، جوراب های فشاری معمولاً برای جلوگیری از بازگشت زخم ضروری هستند. این جوراب ها باید به طور خاص استفاده شوند و از “جوراب شلواری های پشتیبان” معمولی بسیار قویتر هستند. اگر در پوشیدن جوراب های خود مشکلی دارید ، می توانید یک جوراب ساق بلند بخرید.

مداخله در رگها

رگهای پا باید با اسکن دوبلکس بررسی شود تا عملکرد ان به خوبی مشخص شود. اگر بی کفایتی زیادی در وریدهای سطحی پا وجود داشته باشد (اجازه جریان در جهت غلط از پایین پا را می دهد)، شواهدی وجود دارد که درمان این وریدها می تواند به بهبود زخم کمک کرده و از عود آن جلوگیری کند.

چگونه جای زخم و سوختگی را از بین ببریم؟ ((اسکار))

پانسمان

بسته به نوع خود زخم ،کارشناس زخم از تعدادی پانسمان مختلف در زیر باند استفاده خواهد کرد. این پانسمان ها ممکن است با پیشرفت زخم تغییر کنند

بهبود زخم وریدی چقدر طول می کشد؟

بیشتر زخم ها در طی 3-4 ماه قابل بهبود هستند ، بعضی از آنها 6 ماه طول می کشد. ممکن است یک قسمت کوچک مقاومت کند و بهبود نیابد اما به طور کلی درمان های فوق معمولاً موفقیت آمیز است.

چنان چه مشکلات عروقی و زخم در پاهای خود دارید به ما اطلاع دهید تا مسیر درست درمان را به شما نشان دهیم.

لفا عکی زخم خود را برای ما بفرستید تا مسیر صححی و نقشه درمان زخم شما را برایتان مشخص کنیم.

منابع:

Bongiovanni, C.M. “WOUNDS: How to Distinguish Arterial, Venous and Other Ulcers.” NCVH 16th Annual Conference, 2015.

ii Collins, L., Seraj, S. “Diagnosis and Treatment of Venous Ulcers.” American Family Physician, 2010. 81(8):p. 989-996. http://www.aafp.org/afp/2010/0415/p989.html

iii Grey, J.E., Harding, K.G., Enoch, S. “Venous and arterial leg ulcers.” The BMJ, 2006. 332(7537):p. 347-350. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1363917/

iv Hess, C.T. “Arterial Ulcer Checklist.” Adv Skin Wound Care, 2010. 23(9):p. 432.
http://journals.lww.com/aswcjournal/Fulltext/2010/09000/Arterial_Ulcer_Checklist.11.aspx

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

این پست دارای 2 نظر است

 1. علیرضا جمشیدبیک

  سلام خسته نباشید پدر بنده چند تا زخم روی پاشون داشتند میخواستم باهاتون مشاوره بکنم فقط راه ارتباطی با شما را نمیدانم.

  1. امیرحسین مزینانی

   سلام آقای علیرضا جمشیدبیک
   روزتون بخیر
   ممنون که برای ما پیام گذاشتید
   لطفا برای ارتباط با پزشک ما آقای دکتر شهرابادی با این شماره تماس بگیرید
   09120405207

دیدگاهتان را بنویسید