درمان زخم پای دیابتی

دیابت و دیابت و دیابت.

هر روز این کلمه را می شنویم. اما این بیماری متاسفانه عوارض جدی زیادی را به دنبال دارد. همراهان خوب ما از ما تقاضای نوشتن مقالات جامع و کامل در زمینه دیابت و زخم های ناشی از ان را داشتند که ما نیز تصمیم گرفتیم که نوشتن این مقالات را شروع کنیم و در سایت خود سر فصل جدیدی از زخم را به نام زخم دیابتی شروع کنیم.

پینه یا کالوس در یک بیمار دیابتی
پینه یا کالوس در یک بیمار دیابتی

با ما همراه باشید.

زخم پای دیابتی چیست؟

شناسایی علائم و تشخیص زخم پای دیابتی چیست؟

علل درد و زخم های دیابتی در پا چیست؟

یک نکته بسیار مهم در بیماران دیابتی:

عوامل خطردر زخم پای دیابتی چیست؟

درمان زخم های پای دیابتی چگونه است؟

ایا زخم دیابتی را باز بگذاریم تا هوا بخورد خوب است؟

گزینه های جراحی:

از عفونت زخم پا می توان با موارد زیر جلوگیری کرد:

داروها در درمان زخم های دیابتی

درمان های بدون نسخه در درمان زخم های دیابتی

روشهای جراحی

جلوگیری از مشکلات پای دیابتی چگونه است؟

چه موقع به دکتر خود مراجعه کنیم؟

چشم اندازدر بیماران دیابتی:

منابع:

برای رسیدن به پاسخ سوالات خود با ما همراه باشید.

زخم دیابتی در اثر حرارت شوفاژ
زخم دیابتی در اثر حرارت شوفاژ

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی یک زخم بسته یا یک زخم باز است که تقریباً در 15 درصد بیماران دیابتی اتفاق می افتد و معمولاً در پایین پا قرار دارد. از کسانی که دچار زخم پا می شوند ، 6 درصد به دلیل عفونت یا عارضه دیگر مربوط به زخم در بیمارستان بستری می شوند.

دیابت علت اصلی قطع اندام تحتانی در ایالات متحده است و تقریباً 14-24 درصد بیماران دیابتی که به زخم پا مبتلا می شوند نیاز به قطع عضو دارند. زخم در پا دلیل 85 درصد قطع های مربوط دردیابت است.

تحقیقات نشان داده است که ایجاد زخم پا قابل پیشگیری است. زخم پا عارضه شایع دیابت کنترل نشده است، که در نتیجه تجزیه بافت پوست و قرار گرفتن در معرض لایه های زیر ایجاد می شود. آنها بیشتر در زیر انگشتان بزرگ و کف پای شما شایع هستند و می توانند روی پای شما تا استخوان تأثیر بگذارند.

درمان نیش و گزیدگی حشرات
سوراخ شدن پاشنه پا در اثر بی توجهی
سوراخ شدن پاشنه پا در اثر بی توجهی

همه افراد دیابتی می توانند به زخم پا و درد پا مبتلا شوند، اما مراقبت مناسب از پا می تواند از بروز آنها جلوگیری کند. درمان زخم پای دیابتی و درد پا بسته به علل آن متفاوت است. هرگونه درد یا ناراحتی پا را با پزشک در میان بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که این یک مشکل جدی نیست ، زیرا زخم های آلوده در صورت غفلت می توانند منجر به قطع عضو شوند.

شناسایی علائم و تشخیص زخم پای دیابتی چیست؟

هرکسی که دیابت داشته باشد می تواند به زخم پا مبتلا شود. بومیان آمریکا ، آفریقایی آمریکایی ها ، اسپانیایی تبارها و مردان مسن بیشتر در معرض زخم هستند. افرادی که از انسولین استفاده می کنند ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم پا قرار دارند، و همچنین بیماران مبتلا به دیابت کلیه ، چشم و بیماری های قلبی، اضافه وزن و استفاده از الکل و دخانیات نیز در ایجاد زخم پا نقش دارد.

زخم ها به دلیل ترکیبی از عواملی مانند کمبود احساس در پا ، گردش خون ضعیف ، تغییر شکل پا ، تحریک (مانند اصطکاک یا فشار) و ضربه و همچنین مدت زمان دیابت ایجاد می شوند.

زخم دیابتی در اثر ضربه
زخم دیابتی در اثر ضربه

بیمارانی که سالها دیابت دارند می توانند به نوروپاتی ، کمبود یا کمبود توانایی احساس درد در پا به دلیل آسیب عصبی ناشی از افزایش سطح گلوکز خون در طول زمان ، مبتلا شوند. آسیب عصبی اغلب می تواند بدون درد اتفاق بیفتد و حتی ممکن است فرد از این مسئله آگاهی نداشته باشد. پزشک متخصص پا می تواند با ابزاری ساده و بدون درد به نام مونوفیلامنت پا را از نظر نوروپاتی آزمایش کند.

بیماری عروقی می تواند زخم پا را پیچیده کند ، توانایی بدن را بهبود بخشد و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. افزایش گلوکز در خون می تواند توانایی بدن را برای مقابله با عفونت بالقوه و همچنین ترمیم کند کاهش دهد.

مدیاستینیت چیست؟ (التهاب میان‌ سینه)

یکی از اولین علائم زخم پا وجود ترشح در پا است که ممکن است جوراب های شما را لکه دار کند یا در کفش شما نشت کند. تورم غیرمعمول ، تحریک در پا ، قرمزی و بو از یک یا هر دو پا نیز از علائم اولیه زخم پا است.

سوختگی بیمار دیابتی در اثر ریختن آب جوش
سوختگی بیمار دیابتی در اثر ریختن آب جوش

مشهود ترین علامت زخم پا ، بافت سیاه (که اصطلاحاً eschar نامیده می شود) اطراف زخم است. این امر به دلیل عدم وجود جریان خون سالم در ناحیه اطراف زخم ایجاد می شود. گانگرن جزئی یا کامل ، که به مرگ بافتی به دلیل عفونت اشاره دارد ، می تواند در اطراف زخم ظاهر شود. در این حالت ترشحات بو ، درد و بی حسی می تواند ایجاد شود.

از آنجا که بسیاری از افرادی که به زخم پا مبتلا می شوند توانایی احساس درد را از دست داده اند ، درد یکی از علائم رایج نیست. در بسیاری از مواقع ، اولین چیزی که ممکن است متوجه شوید ،ترشح جوراب های شما است.

قرمزی و تورم نیز ممکن است با زخم همراه باشد و در صورت پیشرفت قابل توجه ، ممکن است بو وجود داشته باشد.

علائم زخم پا همیشه مشخص نیست. حتی تا زمانی که زخم آلوده نشود ، حتی علائم زخم ممکن است خود را نشان ندهد. در صورت مشاهده تغییر رنگ پوست به ویژه بافتی که سیاه شده است یا احساس درد در ناحیه ای که به نظر می رسد پینه بسته یا تحریک شده است ، با پزشک خود صحبت کنید.

ترکیدن تاول در انگشت پای دیابتی
ترکیدن تاول در انگشت پای دیابتی

پزشک شما احتمالاً میزان جدی زخم شما را در مقیاس 0 تا 3 با استفاده از معیارهای زیر تشخیص می دهد:

 

 • 0: بدون زخم اما پای در معرض خطر است
 • 1: زخم وجود دارد اما عفونت ندارد
 • 2: زخم عمیق ، در معرض مفاصل و تاندون ها
 • 3: زخم های گسترده یا آبسه های ناشی از عفونت
درمان اگزما چیست؟

 

علل درد و زخم های دیابتی در پا چیست؟

زخم های دیابتی بیشتر به دلیل موارد زیر ایجاد می شوند:

 

گردش خون ضعیف

گردش خون ضعیف نوعی بیماری عروقی است که در آن خون به طور موثر به پای شما جریان نمی یابد. گردش خون ضعیف نیز می تواند بهبود زخم را دشوارتر کند.

تاول در بک فرد مبتلا به دیابت در اثر حرارت
تاول در بک فرد مبتلا به دیابت در اثر حرارت

قند خون بالا (هیپرگلیسمی)

سطح بالای گلوکز می تواند روند بهبودی زخم پا را آلوده کند ، بنابراین مدیریت قند خون بسیار مهم است. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 معمولاً در مقابله با عفونت های ناشی از زخم سخت تر می شوند.

آسیب عصبی

آسیب عصبی یک اثر طولانی مدت است و حتی می تواند منجر به از دست دادن احساس در پاهای شما شود. اعصاب آسیب دیده در ابتدا می توانند احساس خستگی و درد کنند. آسیب عصبی حساسیت شما به درد پا را کاهش می دهد و منجر به زخم های بدون درد می شود که می تواند باعث زخم شود.

پاهای تحریک شده یا زخمی

زخم را می توان با تخلیه از ناحیه آسیب دیده و گاهی اوقات یک توده قابل توجه که همیشه دردناک نیست تشخیص داد.

سوختی انگشتان پا در یک بیمار دیابتی
سوختی انگشتان پا در یک بیمار دیابتی

یک نکته بسیار مهم در بیماران دیابتی:

خشکی پوست در دیابت شایع است. ممکن است پای شما بیشتر در معرض ترک خوردگی باشد. پینه ، میخچه و زخم های خونریزی دهنده ممکن است ایجاد شود.

عوامل خطر در زخم پای دیابتی چیست؟

همه افراد دیابتی در معرض خطر زخم پا هستند که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی از عوامل می توانند خطر زخم پا را افزایش دهند، از جمله:

 • کفش های ناسازگار یا بی کیفیت
 • بهداشت ضعیف (شستشو نکردن منظم یا کامل در پاها)
 • اصلاح نادرست ناخن های پا
 • مصرف الکل
 • بیماری های چشمی ناشی از دیابت
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • چاقی
 • مصرف دخانیات (مانع گردش خون می شود)

زخم پای دیابتی نیز در مردان مسن شایع است.

هر آنچه که  باید در مورد بهبود جای زخم با استفاده از لیزر درمانی بدانید
نکروز در انگشت های پای یک فرد دیابتی
نکروز در انگشت های پای یک فرد دیابتی

درمان زخم های پای دیابتی

هدف اصلی در درمان زخم پا ، دستیابی به درمان در اسرع وقت است. هرچه سریعتر بهبود یابد ، احتمال عفونت کمتر است.

چندین فاکتور اصلی در درمان مناسب زخم پای دیابتی وجود دارد:

 • پیشگیری از عفونت
 • کاهش فشار از منطقه ، به نام “آف لودینگ”
 • از بین بردن پوست و بافت های مرده ، “دبریدمان” نامیده می شود
 • استفاده از دارو یا پانسمان بر روی زخم
 • مدیریت گلوکز خون و سایر مشکلات سلامتی
کفش مناسب سازی شده جهت اف لودینگ در یک بیمار مبتلا به زخم دیابتی
کفش مناسب سازی شده جهت اف لودینگ در یک بیمار مبتلا به زخم دیابتی

همه زخم ها آلوده نیستند. با این حال ، اگر پزشک متخصص غدد پا عفونت را تشخیص دهد ، یک برنامه درمانی آنتی بیوتیک ، مراقبت از زخم و احتمالاً بستری در بیمارستان ضروری است.

برای جلوگیری از ابتلا به زخم ،موارد زیر بسیار مهم است:

 • سطح گلوکز خون را تحت کنترل دقیق نگه دارید.
 • زخم را تمیز و بانداژ کنید.
 • با استفاده از پانسمان یا پانسمان زخم ، روزانه زخم را تمیز کنید.
 • از پابرهنه راه رفتن بپرهیزید.
بافت نکروزه در انگشت پای دیابتی و کاندید امپوتاسیون
بافت نکروزه در انگشت پای دیابتی و کاندید امپوتاسیون

برای بهبود بهینه ، زخم ها ، به ویژه زخم های پایین پا ، باید “آف لودینگ ” شوند. ممکن است از شما خواسته شود که کفش مخصوص پا ، یا مهاربند ، اسپلینت تخصصی استفاده کنید یا از ویلچر یا عصا استفاده کنید. این دستگاه ها فشار و تحریک ناحیه همراه با زخم را کاهش می دهند و به تسریع روند بهبود کمک می کنند.

ایا زخم دیابتی را باز بگذاریم تا هوا بخورد خوب است؟

دانش مراقبت از زخم طی ده سال گذشته پیشرفت چشمگیری داشته است. تصور قدیمی “اجازه دهید هوا به آن برسد” اکنون شناخته شده است که برای بهبود آن مضر است. ما می دانیم که زخم ها و زخم ها اگر پوشیده و مرطوب بمانند ، سریعتر بهبود می یابند و خطر عفونت آنها کمتر است. استفاده از بتادین ، ​​پراکسید هیدروژن ، خیساندن با مقاومت کامل توصیه نمی شود ، زیرا این اقدامات می تواند منجر به عوارض بعدی شود.

ایسکمی چیست؟
برداشتن شست پای راست در یک بیمار دیابتی
برداشتن شست پای راست در یک بیمار دیابتی

مدیریت مناسب زخم شامل استفاده از پانسمان و داروهای موضعی است. محصولات از نرمال نمکی تا فاکتورهای رشد ، پانسمان زخم و جایگزین های پوستی وجود دارد که اثبات شده است در بهبود زخم های پا بسیار موثر هستند.

 

برای بهبود زخم ، باید گردش کافی در ناحیه زخم شده وجود داشته باشد. پزشک متخصص پا می تواند با آزمایشات غیرتهاجمی سطح گردش خون را تعیین کند.

 

کنترل دقیق گلوکز خون از اهمیت بالایی در طول درمان زخم پای دیابتی برخوردار است. همکاری نزدیک با یک پزشک پزشکی یا متخصص غدد درون ریز برای کنترل قند خون باعث بهبودی می شود و خطر عوارض را کاهش می دهد.

ایجاد بافت نکروز در پاشنه پای دیابتی در اثر ضربه
ایجاد بافت نکروز در پاشنه پای دیابتی در اثر ضربه

گزینه های غیر از جراحی 

اکثر زخم های غیر عفونی پا بدون جراحی درمان می شوند. با این حال ، اگر این روش درمانی ناموفق باشد ، ممکن است مدیریت جراحی مناسب باشد. نمونه هایی از مراقبت های جراحی برای از بین بردن فشار بر روی ناحیه آسیب دیده شامل تراشیدن یا برداشتن استخوان (استخوان) و اصلاح ناهنجاری های مختلف یا برجستگی های استخوانی است.

زمان بهبود به عوامل مختلفی از جمله اندازه و محل زخم ، فشار وارد شده بر روی زخم از راه رفتن یا ایستادن ، تورم ، گردش خون ، سطح گلوکز خون ، مراقبت از زخم و مواردی که بر روی زخم اعمال می شود بستگی دارد. بهبودی ممکن است طی چند هفته اتفاق بیفتد یا به چندین ماه زمان نیاز داشته باشد.

از دست دادن بند انگشت آخر در اثر دیابت
از دست دادن بند انگشت آخر در اثر دیابت

برای جلوگیری از درد و زخم ، از فشار اوردن و استفاده بیش از حد از پاها خودداری کنید. این حالت آف لودینگ یا برداشتن وزن از روی ناحیه زخم  نامیده می شود و برای انواع زخم های پای دیابتی مفید است. فشار ناشی از راه رفتن می تواند باعث بدتر شدن عفونت و گسترش زخم شود. برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند ، فشار اضافی ممکن است علت درد مداوم پا باشد.

درمان زخم و سوختگی با فیزیوتراپی

پزشک شما ممکن است استفاده از موارد خاصی را برای محافظت از پاهای شما توصیه کند:

 • کفش دیابتی
 • گچ گرفتن پا
 • استفاده از بریس های پا
 • بانداژهای فشاری
 • استفاده از کفی های مناسب  برای جلوگیری از میخچه و پینه

پزشکان می توانند زخم های پای دیابتی را با دبریدمان یا تمیز کردن زخم از بافت های مرده، برداشتن پوست مرده یا اجسام خارجی یا عفونت هایی که باعث ایجاد زخم شده اند زخم را درمان کنند.

امپوتاسیون از ناحیه مچ پا در یک بیمار دیابتی
امپوتاسیون از ناحیه مچ پا در یک بیمار دیابتی

عفونت از عوارض جدی زخم پا است و نیاز به درمان فوری دارد. همه عفونت ها به یک روش درمان نمی شوند. ممکن است بافت اطراف زخم به آزمایشگاه ارسال شود تا مشخص شود کدام آنتی بیوتیک کمک می کند. اگر پزشک شما به یک عفونت جدی مشکوک باشد ، ممکن است برای بررسی علائم عفونت استخوان ، اشعه ایکس تجویز کند.

از عفونت زخم پا می توان با موارد زیر جلوگیری کرد

داروها در درمان زخم های دیابتی

در صورت پیشرفت عفونت حتی پس از درمان های پیشگیرانه یا ضد فشار، پزشک ممکن است برای درمان زخم شما آنتی بیوتیک ، ضد پلاکت یا داروهای ضد لخته تجویز کند. بسیاری از این آنتی بیوتیک ها به استافیلوکوکوس اورئوس ، باکتری های معروف به علت عفونت های استاف ، یا استرپتوکوک ß-همولیتیک حمله می کنند، که به طور معمول در روده های شما یافت می شود.

پای دیابتی
پای دیابتی

با پزشک خود در مورد سایر شرایط سلامتی که ممکن است خطر ابتلا به عفونت توسط این باکتری های مضر ، از جمله HIV و مشکلات کبدی را افزایش دهد ، صحبت کنید.

درمان های بدون نسخه در درمان زخم های دیابتی

بسیاری از درمان های موضعی برای زخم پا در دسترس است ، از جمله:

 1. پانسمان حاوی کرم سولفادیازین نقره یا سیلور
 2. ژل یا محلول های پلی هگزاماتیلن بیگوانید (PHMB)
 3. ید (پوویدون یا کادکسومر)
 4. عسل درجه پزشکی به صورت پماد یا ژل
درمان زخم عروقی

روش های جراحی قطع عضو یا امپوتاسیون

پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند برای زخم های خود به دنبال جراحی باشید. یک جراح می تواند با تراشیدن استخوان یا از بین بردن ناهنجاری های پا، فشار اطراف زخم شما را کاهش دهد.

امپوتاسیون انگشت پای کوچک در اثر دیابت
امپوتاسیون انگشت پای کوچک در اثر دیابت

احتمالاً نیازی به جراحی زخم خود نخواهید داشت. با این حال ، اگر هیچ گزینه درمانی دیگری نتواند به بهبود زخم یا پیشرفت بیشتر در عفونت کمک کند ، جراحی می تواند از بدتر شدن زخم یا منجر به قطع شدن عضو اسیب دیده، جلوگیری کند.

 

جلوگیری از مشکلات پای دیابتی

بهترین راه برای درمان زخم پای دیابتی در وهله اول جلوگیری از پیشرفت آن است. رهنمودهای پیشنهادی شامل مراجعه مداوم به یک متخصص غدد مطب است. پزشک متخصص غدد می تواند تشخیص دهد که آیا در معرض خطر ابتلا به زخم پا هستید یا خیر یا راهکارهایی برای پیشگیری اجرا می کند.

ضربه به پا و زخم شدن آن و آسیب استخوانی در یک بیمار دیابتی
ضربه به پا و زخم شدن آن و آسیب استخوانی در یک بیمار دیابتی

اگر موارد زیر را داشته باشید یا انجام دهید در معرض خطر زیادی هستید:

 

 • نوروپاتی
 • گردش ضعیف
 • تغییر شکل پا (به عنوان مثال ، بانیون ، انگشت چکشی)
 • کفش نامناسب بپوشید
 • قند خون کنترل نشده
 • سابقه زخم پا در گذشته

کاهش عوامل خطر اضافی مانند سیگار کشیدن ، نوشیدن الکل ، کلسترول بالا و افزایش قند خون در پیشگیری و درمان زخم پای دیابتی مهم است. پوشیدن کفش و جوراب مناسب کمک زیادی به کاهش خطرات خواهد کرد. پزشک متخصص پا می تواند در انتخاب کفش مناسب راهنمایی کند.

یادگیری نحوه بررسی پاها بسیار مهم است تا بتوانید هرچه زودتر یک مشکل احتمالی پیدا کنید.

هر روز پاها را بازرسی کنید – به خصوص کف پا و بین انگشتان پا – از نظر بریدگی ، کبودی ، ترک ، تاول ، قرمزی ، زخم و هر گونه نشانه غیرطبیعی. هر بار که به یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه می کنید ، کفش ها و جوراب های خود را بردارید تا پاهای شما معاینه شود.

نورو ایسکمی چیست؟
ترک پا در یک بیمار دیابتی
ترک پا در یک بیمار دیابتی

هر مشکلی که کشف شود باید در اسرع وقت به پزشک متخصص غدد پا گزارش شود. مهم نیست که چقدر ساده به نظر می رسند.

کلید موفقیت در ترمیم زخم مراقبت های پزشکی منظم اطفال برای اطمینان از “استاندارد طلای” زیر در مراقبت است:

 • کاهش قند خون
 • ریزش مناسب زخم ها
 • درمان هرگونه عفونت
 • کاهش اصطکاک و فشار
 • بازگرداندن جریان خون کافی
تاول در بیمار دیابتی بر اثر فشار زیاد
تاول در بیمار دیابتی بر اثر فشار زیاد

طبق انجمن پزشکی پزشکی اطفال آمریکا ، 14 تا 24 درصد آمریکایی های مبتلا به زخم پای دیابتی قطع عضو می شوند. مراقبت های پیشگیرانه بسیار مهم است. به طور دقیق گلوکز خون خود را مدیریت کنید ، زیرا در صورت ثابت بودن قند خون ، احتمال عوارض دیابت در شما پایین می ماند. با استفاده از موارد زیر می توانید به جلوگیری از مشکلات پای دیابتی کمک کنید.

 • هر روز پاهای خود را بشویید
 • ناخن های پا را به اندازه کافی کوتاه کنید ، اما خیلی کوتاه نباشد
 • پاها را خشک و مرطوب نگه دارید
 • جوراب های خود را مرتبا عوض کنید
 • مراجعه به پزشک متخصص غدد به صورت دوره ای
 • پوشیدن کفش مناسب

زخم های پا می توانند پس از درمان دوباره برگردند. در صورت تشدید دوباره ناحیه ، ممکن است بافت اسکار آلوده شود ، بنابراین ممکن است پزشک برای جلوگیری از بازگشت زخم ، استفاده از کفش دیابتی را به شما توصیه کند.

امپوتاسیون انگشت پا در یک بیمار زخم دیابتی
امپوتاسیون انگشت پا در یک بیمار زخم دیابتی

چه موقع به دکتر خود مراجعه کنیم؟

اگر پوست سیاه شده در پاهای خود دیدید و یا در ان ناحیه احساس بی حسی می کنید ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا درمان زخم پا را انجام دهد. در صورت عدم درمان ، زخم می تواند باعث ایجاد آبسه شود و به مناطق دیگر روی پاها و یا زیر پاهای شما گسترش یابد. در این مرحله ، زخم ها اغلب فقط با جراحی ، قطع عضو یا جایگزینی پوست از دست رفته توسط جایگزین های مصنوعی پوست قابل درمان هستند.

تفاوت بین زخم شریانی با زخم وریدی

آینده ی بیماران دیابتی

هنگامی که زود متوجه زخم شدن پاهای خود شدید، زخم های پا قابل درمان هستند. در صورت ایجاد زخم در پا ، فوراً به پزشک مراجعه کنید، زیرا احتمال عفونت هرچه بیشتر منتظر بمانید ، افزایش می یابد. عفونت های غیر قابل درمان ممکن است به قطع عضو نیاز داشته باشند.

در حالی که زخم های شما بهبود می یابند ، از استفاده زیاد از پاهای خود اجتناب کنید و برنامه درمانی خود را دنبال کنید. بهبود زخم های پای دیابتی ممکن است چندین هفته طول بکشد. اگر قند خون شما بالا باشد و فشار مداوم به زخم وارد شود ، زخم ها ممکن است طولانی تر شوند. ماندن در رژیم غذایی سخت و جلوگیری از فشار اوردن زیاد به پاها موثرترین راه برای بهبود زخم های پا است. هنگامی که زخم بهبود یافت، مراقبت های پیشگیرانه مداوم به شما کمک می کند تا از بازگشت زخم جلوگیری کنید.

 

محمدحسین شهرابادی کارشناس زخم سوختگی دیابت

کلینیک زخم و دیابت و سوختگی التیام با بهره گیری از کادر مجرب با به روز ترین امکانات در خدمت شماست. کافی است عکس زخم خود را برای ما واتس اپ کنید تا مسیر درست درمان را به شما نشان دهیم.

منابع:

https://www.healthline.com/health/diabetic-foot-pain-and-ulcers-causes-treatments#outlook

https://www.healthline.com/health/diabetes/diabetes-and-wound-healing#what-leads-to-slow-healing

https://www.apma.org/diabeticwoundcare

https://www.webmd.com/diabetes/diabetes-sores-ulcers-care

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

دیدگاهتان را بنویسید