کالامین
کالامین

کالامین پماد کرم لوسیون – عوارض، موارد مصرف

می خواهیم در این مقاله راجع به پماد کالامین اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم.

توجه داشته باشید که اطلاعاتی که در اختیار شما گذاشته می شود صرفا جهت اشنایی بیشتر شما راجع به پماد کالامین در اختیار شما گذاشته می شود و هرگونه استفاده نابه جا و خودسرانه از این پماد بدون تجویز پزشک بر عهده خودتان است.

پماد کالامین چیست؟

نکته مهم قبل از مصرف کالامین

چگونه باید از کالامین استفاده کنم؟

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

هنگام استفاده از کالامین از چه چیزهایی باید خودداری کنم؟

عوارض جانبی کالامین

چه داروهای دیگری بر کالامین تأثیر می گذارد؟

اطلاعات بیشترراجع به پماد کالامین:

نحوه استفاده از لوسیون کالامین

موارد احتیاط

فعل و انفعالات دارویی کالامین

مصرف بیش از حد داروی کالامین

ذخیره سازی

کالامین و گیاهان سمی

کالامین و گزش حشرات

کالامین و آبله مرغان

کالامین و زونا

کالامین و خارش در شناگران

کالامین و گال

کالامین و نیش چیگر

نحوه استفاده از لوسیون کالامین

عوارض جانبی لوسیون کالامین

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

لوسیون کالامین از چه ساخته شده است؟

حالا با هم موارد زیر را بررسی می کنیم.

 

پماد کالامین چیست؟

کالامین دارویی ضد خارش است که با تبخیر شدن روی پوست باعث ایجاد احساس خنک شدن می شود. کالامین همچنین باعث خشک شدن ضایعات ناشی  از تحریک جزئی پوست می شود.

پماد موضعی کالامین (برای پوست) برای درمان خارش و تحریک پوستی ناشی از آبله مرغان ، گزش حشرات یا نیش ، سرخک ، اگزما ، آفتاب سوختگی ، پیچک سمی و سایر بیماری های پوستی جزئی استفاده می شود.

پماد موضعی کالامین ممکن است برای مواردی که در این راهنمای دارو ذکر نشده است نیز استفاده شود.

تمام دستورالعمل های روی برچسب و بسته دارویی خود را دنبال کنید. در مورد تمام شرایط پزشکی ، آلرژی ها و همه داروهایی که استفاده می کنید به هر یک از ارائه دهندگان خدمات بهداشتی خود بگویید.

پماد ویتامین آ د A D
پماد کالامین
پماد کالامین

نکته مهم قبل از مصرف کالامین

در صورت حساسیت به کالامین نباید از موضعی کالامین استفاده کنید.

در صورت داشتن سایر بیماری های پزشکی ، به ویژه هر نوع آلرژی ، از استفاده از کالامین برای شما بی خطر است از پزشک یا داروساز سوال کنید.

مشخص نیست که آیا موضعی کالامین به نوزاد متولد شده آسیب می رساند یا خیر. در صورت بارداری از این دارو بدون نظر پزشک استفاده نکنید.

مشخص نیست که آیا موضعی کالامین به شیر مادر منتقل می شود یا اینکه می تواند به کودک شیرخوار آسیب برساند. در صورت شیردهی به کودک ، از این دارو بدون نظر پزشک استفاده نکنید.

کرم کالامین
کرم کالامین

چگونه باید از کالامین استفاده کنم؟

دقیقاً همانطور که روی برچسب نوشته شده است یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. در مقادیر بیشتر یا کمتر یا بیشتر از حد توصیه شده استفاده نکنید.

قبل از استفاده موضعی کالامین ، پوست را با آب و صابون بشویید. اجازه دهید پوست کاملا خشک شود.

لوسیون کالامین را درست قبل از هر بار استفاده خوب تکان دهید.

پماد موضعی کالامین را مستقیماً روی پوست قرار دهید و به آرامی بمالید و اجازه دهید روی پوست شما خشک شود. همچنین می توانید از یک پنبه برای صاف کردن دارو بر روی پوست خود استفاده کنید.

لوسیون کالامین
لوسیون کالامین

پس از استفاده از دارو ، دستان خود را با آب و صابون بشویید.

 

لوسیون کالامین ممکن است با خشک شدن یک لایه نازک روی پوست باقی بگذارد. ناحیه تحت درمان را با لباس گشاد بپوشانید ، اما کالامین می تواند پارچه هایی را که در تماس است لکه دار کند.

اگر علائم شما پس از 7 روز از درمان بهبود نیافت ، یا اگر علائم شما برطرف شد و دوباره بازگشت ، با پزشک خود تماس بگیرید.

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. منجمد یا یخچال نکنید.

پماد جنتامایسین آنتی بیوتیک | کاربردها | عوارض جنتامایسین

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

از آنجا که کالامین در صورت نیاز استفاده می شود ، ممکن است شما در یک برنامه دوز مصرفی نباشید. اگر طبق برنامه هستید ، به محض یادآوری دوز فراموش شده را استفاده کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما است ، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده از داروی اضافی استفاده نکنید.

عکس پماد کالامین
عکس پماد کالامین

اگر بیش از حد مصرف کنم چه اتفاقی می افتد؟

انتظار نمی رود مصرف بیش از حد کالامین خطرناک باشد. اگر کسی به طور تصادفی دارو را بلعیده است ، به دنبال فوریت های پزشکی باشید.

 

هنگام استفاده از کالامین از چه چیزهایی باید خودداری کنم؟

پماد موضعی کالامین فقط برای استفاده در پوست است. اگر کالامین در چشم ، بینی ، دهان ، راست روده یا واژن شما قرار گرفت ، با آب بشویید.

از استفاده سایر داروها در مناطقی که با کالامین درمان می کنید خودداری کنید ، مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد.

کالامین
کالامین

عوارض جانبی کالامین

در صورت مشاهده هر یک از این علائم واکنش آلرژیک ، از کمک فوری پزشکی استفاده کنید: کهیر؛ تنفس دشوار، تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو

 

در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

قرمزی ، بثورات پوستی ، چرک یا سایر علائم عفونت.

 

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

چه داروهای دیگری بر کالامین تأثیر می گذارد؟

به احتمال زیاد داروهای دیگری که به صورت خوراکی مصرف می کنید یا تزریق می کنید بر روی کالامین موضعی استفاده نمی شود. اما خیلی داروها میتونن روی هم اثر بگذارن. در مورد همه داروهایی که استفاده می کنید از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی به هر یک از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید.

14 پماد و کرم ترمیم کننده جای زخم (اسکار)
کالامین سبحان
کالامین سبحان

اطلاعات بیشتر راجع به پماد کالامین

به یاد داشته باشید ، این و سایر داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید ، هرگز داروهای خود را با دیگران در میان نگذارید و این دارو را فقط برای موارد تجویز شده استفاده کنید.

 

همیشه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه در مورد شرایط شخصی شما صدق می کند.

گر هنگام مصرف موضعی کالامین ، هر یک از این علائم واکنش آلرژیک را دارید ، به کمک فوریت های پزشکی بروید: تنفس دشوار تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو

در صورت داشتن موارد زیر ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

قرمزی ، بثورات پوستی ، چرک یا سایر علائم عفونت.

این لیست کاملی از عوارض جانبی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

داروی کالامین
داروی کالامین

نحوه استفاده از کالامین

از این دارو فقط روی پوست استفاده کنید. تمام دستورالعمل های موجود در بسته بندی محصول را دنبال کنید یا طبق دستور پزشک استفاده کنید. قبل از استفاده بطری را به خوبی تکان دهید. دارو را با پد پنبه ای بمالید و اجازه دهید دارو روی پوست خشک شود. اگر در مورد هر یک از اطلاعات اطمینان ندارید ، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

از مصرف این دارو در چشم ، دهان ، بینی و نواحی دستگاه تناسلی / مقعد خودداری کنید. اگر در آن مناطق دارو دریافت کردید ، با آب فراوان بشویید.

اگر وضعیت شما ظرف 7 روز بدتر شد یا بهبود نیافت ، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر پزشک شما را به استفاده از این دارو راهنمایی کرده است ، به یاد داشته باشید که وی قضاوت کرده است که سود شما بیش از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

پماد نیتروفروزان چیست؟ | کرم نیتروفروزان | کاربردها فواید و عوارض
calamine
calamine

در صورت بروز این عارضه جانبی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: سوزش پوست.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، از جمله: بثورات پوستی ، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل تنفسی ، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارض ذکر شده در بالا ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد احتیاط

قبل از استفاده از کالامین ، اگر به آن یا آلرژی دارید ، به پزشک یا داروساز خود بگویید. یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد ، که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

فعل و انفعالات دارویی کالامین

اگر از این محصول تحت نظر پزشک خود استفاده می کنید ، پزشک یا داروساز شما ممکن است از قبل در مورد تداخلات دارویی احتمالی آگاه بوده و شما را برای آنها تحت نظر داشته باشد. قبل از اینکه ابتدا با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید ، دوز دارو را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

قبل از استفاده از این محصول ، در صورت استفاده از هر یک از محصولات زیر ، به پزشک یا داروساز خود بگویید: سایر محصولات پوستی که در ناحیه آسیب دیده استفاده می شود.

این مقاله حاوی همه فعل و انفعالات امکان پذیر نیست. بنابراین ، قبل از استفاده از این محصول ، تمام محصولات مورد استفاده خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید. لیستی از تمام داروهای خود را با خود نگه دارید و لیست را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

سیکالفیت چیست

مصرف بیش از حد داروی کالامین

این دارو ممکن است در صورت بلعیدن مضر باشد. اگر کسی بیش از حد مصرف کرده و علائم جدی مانند از دست دادن یا مشکل تنفس را دارد ، با شماره 115 تماس بگیرید. در غیر این صورت ، بلافاصله با یک مرکز کنترل سم تماس بگیرید

ذخیره سازی

به اطلاعات ذخیره سازی چاپ شده روی بسته مراجعه کنید. اگر در مورد نگهداری سوالی دارید ، از داروساز خود سوال کنید. تمام محصولات دارویی را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

 

حال با هم کمی بیشتر راجع به موارد استفاده از لوسیون های کالامین بپردازیم.

لوسیون کالامین دارویی بدون نسخه (OTC) است که برای درمان خارش خفیف استفاده می شود که خارش نیز نامیده می شود. همچنین می تواند به خشک شدن تحریکات پوستی کمک کند.

لوسیون کالامین
لوسیون کالامین

این لوسیون صورتی آرامبخش می تواند به تسکین شرایط پوستی زیر کمک کند:

واکنش به گیاهان سمی ، مانند بلوط سمی ، پیچک سمی و سماق سمی

 • نیش حشرات
 • آبله مرغان
 • زونا
 • خارش شناگر
 • گال
 • گازگرفتن
 • سوختگی جزئی

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لوسیون کالامین ، شرایط پوستی که می توان برای آن استفاده کرد و نحوه استفاده از آن ، به مطالعه ادامه دهید.

کالمین و گیاهان سمی

منبع معتمد سازمان غذا و دارو (FDA) توصیه می کند از داروهای موضعی OTC مانند کالامین برای تسکین خارش ناشی از گیاهان سمی مانند پیچک سمی ، سماق سمی و بلوط سمی استفاده کنید.

طبق کلینیک مایو ، لوسیون کالامین علاوه بر تسکین خارش و ناراحتی ناشی از این گیاهان ، می تواند به خشک شدن و خروج آن تحریکات پوستی کمک کند.

کالامین و گزش حشرات

برای رفع واکنشهای خفیف در برابر گزش ، مایو کلینیک پیشنهاد می کند روزانه چندین بار از لوسیون کالامین در ناحیه استفاده کنید. این کار را می توان تا زمانی که علائم گزش یا گزش از بین رفت ، انجام داد.

پماد مفناید چیست؟ موارد استفاده و عوارض

به عنوان گزینه های جایگزین لوسیون کالامین ، می توانید از خمیر جوش شیرین یا کرم هیدروکورتیزون 0.5 تا 1 درصد استفاده کنید. اگر درمان های موضعی موثر نیستند ، مصرف داروی آنتی هیستامین خوراکی مانند بنادریل را در نظر بگیرید.

لوسیون کالامین
لوسیون کالامین

کالامین و آبله مرغان

طبق منبع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، لوسیون کالامین می تواند به تسکین علائم آبله مرغان کمک کرده و از عفونت های پوستی پیشگیری کند.

برای کمک به تسکین خارش آبله مرغان ، CDC توصیه می کند که یک حمام خنک همراه با لوسیون کالامین استفاده کنید.

 

کالامین و زونا

داروهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر و فامسیکلوویر می توانند به کوتاه شدن طول و شدت زونا کمک کنند. همراه با این داروها ، CDC Trusted Source پیشنهاد می کند از لوسیون کالامین و سایر اقدامات خودمراقبتی برای کمک به درد و خارش استفاده کنید ، مانند:

 1. کمپرس مرطوب
 2. وان حمام
 3. مسکن ها

کالامین و خارش در شناگران

اگر در آبهایی که به انگلهای خاص آلوده شده اند شناور شوید یا شنا کنید ، می توانید بثورات پوستی به نام خارش شناگر ایجاد کنید. طبق NYC Health ، در صورت خاراندن خطر ابتلا به عفونت را دارید. بنابراین ، برای کمک به به حداقل رساندن خارش ، آنها توصیه می کنند:

 

 • لوسیون کالامین
 • کرم های کورتیکواستروئید
 • وان حمام

 

کالامین و گال

برای کاهش خارش ناشی از گال ، یک بیماری پوستی ناشی از یک کنه کوچک ، ممکن است با استفاده از لوسیون کالامین و خیساندن در حمام خنک ، تسکین پیدا کنید. به خاطر داشته باشید ، لوسیون کالامین فقط علائم گال را درمان می کند ، باعث از بین رفتن کنه ها یا تخمهای آنها نمی شود.

اگر خارش بسیار بدی است ، در مورد مصرف آنتی هیستامین خوراکی از پزشک خود سوال کنید.

در اینجا مراحل مهم دیگری وجود دارد که باید هنگام درمان گال انجام دهید:

انواع پمادهای زخم و سوختگی چیست

لباس ها ، حوله ها و ملافه ها را در آب گرم بشویید.

وسایل شسته شده را در دمای 140 درجه فارنهایت یا بالاتر خشک کنید.

فرش های کهنه و مبل های قدیمی را گندزدایی کرده و حتی الامکان از خانه خارج کنید.

کالامین و نیش چیگر

چیگر کنه هایی هستند که از پوست انسان تغذیه می کنند. آنها باعث تحریک پوست ، جوش و خارش می شوند. اگر فکر می کنید دچار نیش شده اید ، گزش را با آب و صابون بشویید و سپس مقداری لوسیون کالامین استفاده کنید تا خارش را تسکین دهد.

روش های دیگر برای تسکین خارش می تواند شامل کمپرس خنک یا کرم ضد خارش OTC باشد. خراشیدن نیش ها می تواند منجر به عفونت شود.

کالامین و سوختگی جزئی

کالامین ممکن است برای بسیاری از تحریکات پوستی ، از جمله سوختگی جزئی ، تسکین موضعی ایجاد کند.

نحوه استفاده از لوسیون کالامین

لوسیون کالامین فقط برای مصارف خارجی در نظر گرفته شده است.

لوسیون کالامین نباید:

 • بلعیده شود
 • روی چشم استفاده شود
 • در غشای مخاطی ، مانند داخل بینی ، دهان ، ناحیه مقعد ، یا دستگاه تناسلی استفاده شود
 • می توانید از لوسیون کالامین برای کودکان استفاده کنید ، اما حتماً آن را در جای امن نگهداری کنید و در صورت عدم استفاده از کودکان ، آنها را دور نگه دارید.
 • اگر در چشم ، دهان یا سایر نواحی غیر توصیه شده لوسیون کالامین مشاهده کردید ، با مقدار زیادی آب شستشو دهید. در صورت بلعیدن ، به یک مرکز کنترل سم بروید.

توصیه هایی برای استفاده از لوسیون کالامین

 • قبل از استفاده ، بطری را به خوبی تکان دهید.
 • یک پنبه یا یک اپلیکاتور مشابه را با لوسیون مرطوب کنید.
 • با پنبه روی محل آسیب دیده پوست لوسیون بزنید.
 • بگذارید لوسیون روی پوست خشک شود.
 • هر زمان که لازم است تکرار کنید.
PHMB چیست (پانسمان انتی باکتریال)

 

عوارض جانبی لوسیون کالامین

عوارض جانبی بسیار کمی در ارتباط با لوسیون کالامین وجود دارد. با این حال ، اگر احساس تحریک پوستی کردید ، استفاده از آن را متوقف کنید و در مورد داروی جایگزین با پزشک خود صحبت کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت استفاده از لوسیون کالامین ، در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • وضعیت شما بدتر می شود
 • علائم شما بیش از 7 روز طول می کشد
 • علائم شما برطرف می شود اما پس از چند روز برمی گردد
 • اگر واکنش آلرژیک جدی دارید – که نادر است – مانند کهیر و تورم صورت ، زبان یا گلو ، سریعاً به دنبال کمک پزشکی باشید.
 • در صورت بلعیدن لوسیون کالامین ، بلافاصله با مرکز کنترل سم تماس بگیرید.

 

لوسیون کالامین از چه ساخته شده است؟

ماده فعال موجود در لوسیون کالامین ترکیبی از اکسید روی و 0.5٪ اکسید آهن (آهن) است. اکسید آهن به آن رنگ صورتی مشخص می بخشد.

لوسیون کالامین همچنین به طور معمول شامل مواد غیرفعال مانند موارد زیر است:

 • آب خالص
 • گلیسرین
 • کلسیم هیدروکسید
 • ماگمای بنتونیت

کالامین به عنوان یک داروی عمومی بدون نسخه در دسترس است. این منبع در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی با داروی ضد التهاب و ضد خارش به همراه:

 • بتامتازون
 • هیدروکورتیزون
 • پردنیزولون

لوسیون کالامین یک داروی موضعی OTC است که به طور گسترده در دسترس است و می تواند به تسکین خارش ناشی از تحریکات پوستی جزئی کمک کند. همچنین می تواند به خشک شدن ناشی از واکنش به گیاهان سمی مانند بلوط سمی ، پیچک سمی یا سماق سمی کمک کند.

لوسیون کالامین درمانی نیست ، اما می تواند به تسکین علائم کمک کند. فقط باید از خارج استفاده شود و عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

اگر به طور تصادفی بلعیده شد ، با مرکز کنترل سم تماس بگیرید یا بلافاصله به یک مرکز مراجعه کنید.

وازلین چیست؟ معایب و مزایا وازلین

محمدحسین شهرابادی کارشناس زخم دیابت و سوختگی

چنان چه می خواهید از پماد کالامین استفاده کنید و به پزشک مراجعه نکرده اید حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 

منابع:

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-14271/calamine-topical/details

https://www.drugs.com/sfx/calamine-topical-side-effects.html

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/calamine-topical-route/description/drg-20062463

 

 

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

دیدگاهتان را بنویسید