مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

درمان سوختگی با سیگار

در این مقاله می خواهیم در مورد سوختگی با سیگار بپردازیم.

همه ما تا به حال سیگار را دیده ایم.

عده ای از نزدیکان شما نیز احتمالا سیگاری هستند.حتما به قسمت همیشه روشن سیگار توجه کرده اید.ایا می دانسنید یکی از بدترین سوختگی های تماسی یا سوختگی با جسم داغ سیگار است؟

 

گرچه اثرات نیکوتین و دود تنباکو کاملاً مشهور است ، اما فراموش کردن خطر اصلی دیگر استفاده از سیگار بسیار مهم است.

آتش و سوختگی ناشی از ان در اثر تماس مستقیم چه به صورت ناخواسته و چه به عنوان شکنجه و ازار جسمی.

هنگام استفاده ، انتهای سیگار می تواند به دمای نزدیک به 900 درجه سانتیگراد (1650 درجه فارنهایت) برسد.

سوختگی سیگار نه تنها می تواند بسیار دردناک باشد ، بلکه می تواند جای زخم بسیار مشخص و قابل توجهی ایجاد کند. دانستن نحوه تمیز کردن و درمان آسیب های ناشی از سیگار به شما کمک می کند تا درد فوری را تسکین داده و از عوارض و زخم های طولانی مدت در سلامتی جلوگیری کنید.

برای پی بردن به جواب سوالاتتان با ما همراه باشید.

انواع سیگارهای متفاوت با قطر و اندازه های گوناگون

سوختگی با سیگار چیست؟

سوختگی عمدی سیگار هنگامی اتفاق می افتد که سیگار روشن در مقابل پوست فرد قرار گرفته و منجر به سوختگی درجه یک ، درجه دوم یا سوم می شود.

برای ایجاد سوختگی توسط سیگار ، تماس محکم با پوست باید حداقل 2-3 ثانیه طول بکشد.

بیشتر بدانیم
درمان سوختگی با زغال

درجه آسیب سیگار به پوست به چه عواملی بستگی دارد؟

درجه آسیب سیگار به درجه حرارت تماس ، مدت زمان قرار گرفتن در معرض تماس و منطقه اناتومیکی پوست آسیب دیده بستگی دارد. سوختگی حاصل از سیگار در گروه «سوختگی تماسی» قرار می گیرد و در مقایسه با مثلاً سوختگی ناشی از مایعات داغ  (مانند آب یا روغن) آثار خاصی برجای می گذارد.

سوزاندن با سیگار اغلب همراه با انواع روشهای شکنجه استفاده می شود. گزارشگر ویژه شکنجه از سوختن سیگار به عنوان یک روش شکنجه یاد کرده است.

 

فراوانی این روش شکنجه در سراسر جهان متفاوت است. یک مطالعه در سریلانکا از سال 2016 نشان داد که 57٪ از قربانیان شکنجه سریلانکا با سیگار سوزانده شده اند.

در یک مطالعه 1984 کانادایی که بر روی پناهندگان عمدتا شیلیایی انجام شد ، 23٪ از قربانیان شکنجه با سیگار یا سیگار برگ سوزانده شدند.

یک مطالعه در مورد شکنجه در شش کشور (بنگلادش ، ایران ، پرو ، سوریه ، ترکیه و اوگاندا) نشان داد که سوزاندن با سیگار در میان قربانیان شکنجه بنگلادشی بسیار شایع است (71٪) ، و کمتر شایع یا حتی صفر است (0-30٪) در سایر جمعیت قربانیان شکنجه.

جای زخم ناشی از سیگار

اسکارهای ناشی از سوختگی سیگار ممکن است همیشه اثری یکسان نداشته باشند. در بیشتر موارد ، سوختگی های سیگار باعث ایجاد زخم متمایز 5-10 میلی متر در شکل دایره یا بیضی شکل می شوند.

با این حال ، گاهی سوختگی ها یکی پس از دیگری قرار می گیرند و باعث ایجاد زخم های متعدد می شوند که شبیه یک جای زخم بلند است. علاوه بر این ، اگر سیگار به طور محکم به پوست فشار نیاید ، ممکن است مناطقی از پوست را به صورت سطحی درگیر کند که پس از چند ماه یا چند سال سال بدون اثر جای زخم محو می شوند.

بیشتر بدانیم
سوختگی درجه سه 3

شکل دقیق زخم نیز ممکن است در بعضی از افراد ایجاد زخم برجسته یا همراه گوشت اضافه (هیپرتروفیک) یا زخم های برآمده که فراتر از زخم اصلی (کلوئید) است ، متفاوت باشد.

ایا انواع مختلف سیگار می توانند در درجات ایجاد سوختگی های عمیق اثر گذار باشند؟

پاسخ این سوال بله است.

ما در بازار انواع مختلفی از سیگار ها با ضخامت و قطر های متفاوتی داریم.به عنوان مثال سیگار برگ چون قطورتر است قاعدتا دایره بزرگ تر و حرارت بیشتری ایجاد می کند تا سیگار های نازکی که بسیار باریک و ظریف هستند و بالطبع حرارت کمتری ایجاد می کنند.

انواع مختلف سیگار می تواند منجر به سوختگی های مختلف شود. به عنوان مثال ، نوک سیگار تولید شده در حدود 900 درجه سانتیگراد می سوزد و سگارهای با ضخامت و قطر کمتر در حدود 400 درجه سانتی گراد در حای که در مقایسه با سیگارهای رول شده که خنک تر هستند و به طور کلی آسیب قابل توجهی نمی رسانند.

پیامدهای سوختگی با سیگار

سوختگی سیگار ممکن است منجر به پیامدهای نامطلوب جسمی و روانی سلامتی شود. شاید برجسته ترین نتیجه جسمی سوختگی دردی باشد که ایجاد می کند. گرمای ناشی از سیگار باعث ایجاد دو نوع احساس سوختگی می شود: درد سریع  و سوزش آهسته. همه زخم های سوختگی مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی و قارچی هستند که در صورت عدم درمان ، ممکن است منجر به عوارض شود. این عفونت ها می توانند در سطح پوست ایجاد شوند ، جایی که ممکن است رنگ زخم ، ضخامت یا شدت درد را تغییر دهد. خطر عفونت تحت تأثیر میزان سوختگی بافت قرار دارد.

ماهیت آسیب زای سوختگی و درد ممکن است باعث ایجاد واکنش های روانی شود که به طور بالقوه منجر به اختلالات روانشناختی مانند افسردگی ، اضطراب و اختلال استرس پس از سانحه می شود.عوامل خطرساز برای بروز این نوع پاسخ ها شامل این است که آیا آسیب دیدگی (یا اسکار) قابل مشاهده است ، آیا فرد قبلی دچار اضطراب و اختلالات خلقی افسردگی است و آیا مکانیسم مقابله ای مقاوم دارد.

بیشتر بدانیم
درمان سوختگی با بخاری

چگونه تشخیص دهیم که سوختگی ناشی از سیگار اتفاقی است یا در اثر شکنجه است؟

ضایعات پوستی که مظنون به علت سوختن سیگار هستند ، نیاز به ارزیابی دقیق از نظر نحوه تحریک دارند. سوختگی های تصادفی سیگار باید از آسیب های ناشی از خودزنی یا بدرفتاری جداگانه طبقه بندی شود.

دسته های معمول بر اساس مقالات و موارد نمونه ای از مطالب مطالعه خود نویسندگان ارائه شده است. هنگامی که ناحیه ای از بدن درگیر شود و به طور تصادفی با سیگار تماس پیدا نکند ، یک صدمه عمدی است و باید مورد توجه قرار گیرد. سوختگی با ضخامت کامل در اثر سیگارهای روشن، به مدت بیش از 1 ثانیه نیاز دارد. همچنین باید احتمال همراه شدن سوختگی با عفونت های موضعی پوست یا اثرات حرارتی ناشی از اقدامات پزشکی سنتی (مانند بادکش و داغ کردن و …) را در خاطر داشت.

در موارد نامشخص ، بازرسی مکرر ضایعه به منظور تسهیل در طبقه بندی آن از نظر علت و سن ، توصیه می شود. دوره های بهبودی در سوختگی های سیگار درجه یک تا سوم با استفاده از مستندات عکاسی مداوم نشان داده می شود. بحث در مورد انواع مختلف سوختگی های تصادفی و عمدی سیگار است ، به عنوان مثال در معتادان به مواد مخدر ، بیماران روانپزشکی ، قربانیان کودک آزاری ، بدرفتاری و شکنجه ، حتی در افرادی که ارتکاب جرم جنایی دارند.

تمیز کردن سوختگی در اثر سیگار

1-ناحیه سوخته را در اسرع وقت زیر آب خنک قرار دهید. برای مناطق کوچک ، سوختگی را به مدت 5 تا 10 دقیقه زیر آب خنک قرار دهید ، خاکستر را از بین ببرید و اجازه دهید درد کم شود. برای مناطق بزرگتر ، زخم را در یک کاسه یا وان آب غرق کنید. بعد از پایان کار ، زخم را به آرامی با یک حوله تازه خشک کنید.

بیشتر بدانیم
سوختگی با داروی بهداشتی یا واجبی | درمان

آب را در دمای بسیار سرد استفاده  نکنید و از یخ نیز دوری کنید. انجام این کار می تواند به زخم بیشتر آسیب برساند.

در صورت لزوم ، قبل از شستشو ، هرگونه جواهرات یا اشیا سفت و محکم دیگر را از ناحیه آسیب دیده بردارید.

2-یک بسته خنک کننده یا کمپرس سرد را روی زخم قرار دهید. بعد از 5 تا 10 دقیقه ، یک گازوازلینه یا پارچه نچسب را روی زخم بپیچید و یک بسته خنک کننده یا کمپرس سرد روی آن قرار دهید تا تورم کاهش یابد.بسته را بطور همزمان 10 دقیقه بر روی محل سوختگی فشار دهید یا تا زمانی که احساس ناراحتی نمیکنید، در محل نگه دارید.

از قرار دادن یخ به طور مستقیم بر روی زخم برای درمان استفاده نکنید زیرا انجام این کار باعث آسیب به بافت می شود.

3- ژل آلوئه ورا یا ویتامین A  استفاده کنید. برای تسکین پوست بدون ایجاد تحریک بیشتر، یک لایه نازک از آلوئه ورا یا پماد  ویتامین A را روی محل سوختگی قرار دهید. از کره ها یا پمادهای موضعی استفاده نکنید ، که باعث التهاب در منطقه و آسیب بیشتر می شود. در حالی که پوست بهبود می یابد ، مقدار کمی از هر دو ماده را دو بار در روز روی محل سوخته قرار دهید و آن را مرطوب و سالم نگه دارید.

برای زخم های باز برای جلوگیری از عفونت ، از پماد ضد باکتری استفاده کنید.

4- برای باز کردن زخم ها از یک گاز وازلینه دو یک باند بدون چسب استفاده کنید. برای برخی از سوختگی ها ، به ویژه آنهایی که تاول زده اند ، باند لازم نیست. با این حال ، برای سوختگی های با زخم های باز ، ناحیه آسیب دیده را در یک گاز وازلینه نچسب استریل که مخصوص زخم های سوختگی طراحی شده است ، بپوشانید. اطمینان حاصل کنید که مواد برای جلوگیری از قطع گردش خون در منطقه یا آسیب بیشتر به پوست ، بسته بندی شده است.

بیشتر بدانیم
درمان سوختگی با چسب حرارتی

اگر با زخم بزرگی روبرو هستید ، یا گاز وازلینه نچسب ندارید ، به دکتر مراجعه کنید تا سوختگی به صورت حرفه ای پانسمان شود.

5- در صورت لزوم از مسکن استفاده کنید.اگر سوختگی شما باعث درد قابل توجهی می شود ، داروهای بدون نسخه ممکن است راه حل خوبی باشد. داروهای استاندارد مانند ایبوپروفن و ناپروکسن باید بدون تأثیر بر روند بهبودی ، درد را تسکین دهند. از اسپری و کرم هایی که باید روی خود زخم زده شود خودداری کنید.

قبل از مصرف مسکن ، تمام هشدارهای برچسب را کاملاً بخوانید. در صورت لزوم ، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

راه های التیام زخم و جلوگیری از اسکارشامل چه مواردی است؟

1-ناحیه آسیب دیده را لمس نکنید و تاول ها را نترکانید. در حالی که سوختگی شما در حال بهبود است ، از لمس آن ، خراشیدن آن ، مالیدن آن ، یا بیرون آوردن تاول های ایجاد شده خودداری کنید. گرچه ممکن است باعث تسکین کوتاه مدت شود ، اما می تواند روند بهبودی را به تأخیر بیندازد و منجر به عفونت یا زخم شود.

برای مقابله با درد یا ناراحتی ، روی قسمت بالای زخم های بسته شده ژل تسکین دهنده بزنید.

از کرم های ضد خارش استفاده نکنید. آنها می توانند زخم سوختگی را تحریک کنند.

2-روی تاول های بیرون زده پمادهای مخصوص سوختگی بزنید. اگر تاول زد ، بلافاصله از پمادهای مخصوص روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. سپس ، زخم را با بانداژ یا با  گازغیرچسبنده بپوشانید. این امر به جلوگیری ازعفونت کمک می کند.

ممکن است بتوانید گازی را که از قبل عسل در آن وجود دارد و به صورت پانسمان اماده و اصطلاحا گاز اغشته به عسل است از طریق کلینیک ما یا با تجویز پزشک خود پیدا کنید.

3-لباسی بپوشید که پوست را فشرده کند. برای جلوگیری از ایجاد زخم پس از سوختگی شدید ، ارائه دهندگان خدمات پزشکی معمولاً لباس های تنگ و فرم مناسب را برای فشرده سازی پوست سفارش می دهند. برای سوختگی شدید سیگار ، لباس های عمومی می توانند نتایج مشابهی داشته باشند. دستکش های محکم ، لباس های فرم و یا موارد مشابه را روی قسمت آسیب دیده بپوشید ، در حالی که بدن خود را بهبود می بخشد به عنوان یک لایه بالایی فشارنده جهت نیاوردن گوشت اضافه از پوست عمل کنید.

بیشتر بدانیم
درمان سوختگی با آب جوش

نوع مناسب پوشیدن لباس سوختگی بستگی به بزرگی زخم شما دارد. با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید چه نوع لباسی را باید بپوشید.

4-ناحیه سوخته را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. هنگامی که پوست ناحیه سوختگی شما در ابتدا بهبود می یابد ، رنگ آن متفاوت از بقیه بدن خواهد بود. تا زمانی که وقت آن رسیده باشد که رنگدانه های طبیعی خود را دوباره تولید کند ، آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید تا از ایجاد لکه و سیاه شدن جای زخم جلوگیری کنید. این مهم با پنهان کردن ناحیه سوخته شده ودر حال ترمیم با لباس های تیره و ضخیم انجام می شود. اگر قرار گرفتن در معرض افتاب  اجتناب ناپذیر است ، منطقه را با کرم ضد آفتاب با درجه SPF-30 یا بالاتر بپوشانید.

محمدحسین شهرابادی – کارشناس زخم و سوختگی

کلینیک التیام در خدمت شماست.شما می توانید عکس ناحیه سوخته خود را برای ما بفرستید تا همکاران ما شما را راهنمایی کرده و مسیر دئرست درمان را به شما نشان دهند.

منابع

https://www.wikihow.com/Heal-a-Cigarette-Burn

https://www.dignity.dk/en/dignitys-work/health-team/torture-methods/cigarette-burns/

https://www.sciencelearn.org.nz/resources/748-what-is-smoke

https://www.researchgate.net/publication/5869478_Cigarette_burns_in_forensic_medicine

 

2 دیدگاه دربارهٔ «درمان سوختگی با سیگار»

 1. سلام
  آیا سوختگی به قطر ۸میل بدون اسکار، ولی ناحیه سوختگی، تیره تر از اطرافش هم قابل درمانه
  متشکرم

  1. امیرحسین مزینانی

   سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز.
   هر اتفاقی برای دست بیفته جاش تا نود درصد خوب میشه.
   در بعضی موارد اگه سوختگی عمیق باشه جاش ده درصد میماند.
   جهت راهنمایی و اطلاعان بیشتر به واتس اپ زیر پیام بدهید.
   09120405207
   با تشکر…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Buttonمشاوره رایگان نیست اسکرول به بالا