پماد فنی تویین
پماد فنی تویین

پماد فنی تویین | کرم فنی توئین | درمان زخم

شاید تا به حال نام فنی تویین به گوشتان خورده است.

ایا فنی تویین برای زخم بستر مفید است؟

اگر بیمار زخم بستر دارید و می خواهید از پماد فنی تویین برای درمان وی استفاده کنید دست نگه دارید.

ابتدا مقاله زیر را بخوانید سپس با کارشناسان مرکز ما مشورت کنید.

به راستی فنی تویین چیست؟

درمان کاربردی فنی تویین درزخم ها چیست؟

زمینه تحقیق و استفاده از پماد فنی تویین در زخم های بستر چیست؟

ایا سابقه استفاده از فنی تویین به عنوان درمان در طول تاریخ وجود داشته است؟

زخم بستر چیست؟

ایا دارویی به نام فنی تویین که به صورت خوراکی و یا تزریقی برای درمان صرع و … به کار می رود را می توان  از پماد ان به عنوان دارویی برای زخم بستر یا زخم فشاری استفاده کرد؟

به راستی چه ارتباطی بین فنی تویین به صورت کرم و زخم بستر وجود دارد؟

ویژگی های مطالعه بالینی در مورد اثر فنی تویین بر زخم بستر در ازمایش مربوطه چه بود؟

مکانیسم عمل فنی تویین در ازمایشات مربوطه به چه شکلی بود؟

ایا فنی تویین می تواند زخم بستر را درمان کند؟

نتیجه گیری نویسندگان از کاربرد فنی تویین در زخم بستر چه بود؟

با هم به بررسی این موضوع می پردازیم.

ما شواهدی در مورد تأثیر فنی توئین (دارویی که برای درمان صرع به صورت خوراکی استفاده می شود) هنگام استفاده به عنوان کرم یا پانسمان که مستقیماً بر روی زخم های فشاری استفاده می شود، را در این مقاله  مرور کرده ایم.

ما می خواستیم دریابیم که آیا فنی توئین در بهبود زخم بستر تأثیر دارد و آیا عوارض جانبی مضر دارد یا خیر؟

زخم پوشیده با فنی تویین
زخم پوشیده با فنی تویین

فنی تویین چیست؟

 

برای مبتلایان به تشنج در جستجوی راه حلی برای سلامتی عمومی و بازگشت به سلامتی بهتر، دارویی به نام فنی توئین به معنای واقعی کلمه می تواند یک نجات دهنده باشد.

سوختگی با ادرار یا مدفوع در نوزادان و سالمندان ((درمان سوختگی در ناحیه تناسلی))

فنی توئین در واقع یک داروی  ضد تشنج است ، به این معنی که از بروز تکانه هایی در مغز که عامل ایجاد تشنج هستند جلوگیری می کند. ده ها سال است که برای این منظور استفاده می شود ، اما مطالعات نشان داده اند که اثرات آن بسیار دور از پیشگیری از تشنج است.

در واقع ، هنگامی که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد، به نظر می رسد که فنی توئین در بهبود زخم بسیار مفید است. در واکنش به ترکیبات فعال آن ، فنی توئین موضعی روند بهبودی بدن را تحریک می کند تا به طور مؤثر زخم های پوستی را درمان کند.

این زخم ها معمولاً شامل:

 • زخم بستر،
 • سوختگی ،
 • زخم استاز وریدی،
 • زخم های دیابتی و
 • سایر زخم های ناشی از تروما هستند.

درمان فنی تویین در زخم

با شروع روند بهبودی پوست ، فنیتوئین باعث افزایش تشکیل سلولهای بافت همبند و بافت گرانوله یا بافت عروقی جدید می شود. همچنین باعث تولید کلاژن و مبارزه با باکتری هایی مانند گانگرن می شود و در واقع سرعت بهبودی در محل استفاده را تسریع می کند. جالب است که ، فنیتوئین موضعی نیز درد محلی را در ناحیه درمان،تسکین می دهد.

زمینه تحقیق و استفاده از پماد فنی تویین در زخم های بستر چیست؟

بهبودی یا درمان زخم های مزمن امروزه یک مشکل مهم مراقبتی در حوزه بهداشتی است.

تلاش برای بهبودی بهترزخمها شاید یکی از قدیمی ترین چالش های پزشکی باشد. یکی از این عوامل که در بهبود زخم ها مورد آزمایش قرار گرفته است ، فنیتوئین است.

کرم فنی توئین
کرم فنی توئین

سابقه استفاده از فنی تویین به عنوان درمان در طول تاریخ

فنیتوئین (دی فنیل هیدانتوئین) برای کنترل موثر اختلالات تشنج در سال 1937 وارد درمان شد. یک عارضه جانبی رایج در درمان فنیتوئین برای صرع ، رشد بیش از حد فیبر لثه است ، اگرچه ممکن است ضخیم شدن پوست و جمجمه نیز وجود داشته باشد.

سوختگی در حیوانات ((سگ)) | درمان و ترمیم

این اثر تحریکی ظاهری فنی توئین در بافت همبند یک احتمال هیجان انگیز برای استفاده از آن در بهبود زخم را نشان می دهد.

زخم بستر چیست؟

زخم های فشار (همچنین به زخم بستر ، زخم های فشار و زخم های دکوبیتوس نیز معروف هستند) مناطقی از پوست و بافت زیرین هستند که در اثر فشار طولانی مدت و یا قرار گرفتن در معرض نیروهای برشی آسیب دیده اند (به عنوان مثال نیروهایی که هنگام کشیدن به داخل بدن اعمال می شوند) حالت قائم تر در تختخواب یا صندلی).

افرادی که در معرض ابتلا به زخم های فشار قرار دارند شامل افرادی که دچار آسیب نخاعی هستند ، و افراد بی تحرک یا دارای تحرک محدود – مانند افراد سالخورده و افرادی که به دلیل شرایط پزشکی کوتاه مدت یا طولانی مدت در رختخواب هستند.

زخم های فشاری اغلب برای طولانی شدن مدت زیادی طول می کشد. افراد مبتلا به زخم فشار اغلب در دوره های طولانی درد و درمان رنج می برند که انجام فعالیتهای اساسی روزانه خود را دشوار می کند. این تأثیر بر کیفیت زندگی آنها  اثر مستقیم دارد و می تواند منجر به هزینه های اضافی برای مراقبت های بهداشتی آنها شود.

 

زخم های فشاری در واقع یک مشکل  بالینی متداول هستند و یک مشکل بهداشتی قابل توجه در سراسر جهان ایجاد می کنند. آنها علاوه بر ایجاد درد و رنج برای بیماران ، باعث طولانی تر ماندن در بیمارستان و افزایش هزینه خدمات درمانی می شوند.

روش های مختلفی برای درمان زخم های فشاری استفاده می شود ، از جمله آن می توان به برطرف کردن فشار بر روی قسمت های مشخصی اززخم و تهیه تشک مواج در درجه اول، تغییر وضعیت مداوم بیمار،راهکارهای بیوفیزیکی ، مکمل غذایی ، دبریدمان ، فشار منفی موضعی و درمان های موضعی از جمله پانسمان ، پمادها و کرم هایی مانند باسیتراسین ، سولفادیازین نقره ، نومایسین و فنیتوئین اشاره کرد.

ضایعات نخاعی چیست؟ | کمر و گردن

ایا دارویی به نام فنی تویین که به صورت خوراکی و یا تزریقی برای درمان صرع و … به کار می رود را می توان  از پماد ان به عنوان دارویی برای زخم بستر یا زخم فشاری استفاده کرد؟

فنیتوئین یک داروی است که بیشتر در درمان صرع مورد استفاده قرار می گیرد ، اما ممکن است نقش مهمی در تسریع بهبود زخم داشته باشد.

پیشنهاد شده است که فنی توئین موضعی (که مستقیماً روی پوست اعمال می شود) در بهبود زخم های فشاری کمک می کند ، زیرا از این روش برای بهبودی و کاهش درد و تورم (التهاب) در طیف وسیعی از زخم ها استفاده می شود ، از جمله مواردی که ناشی از ضربه است.

در صدمات دیگر مانند انواع دیگر زخم ها و سوختگی ها می تواند به عنوان  یک داروی موضعی به شکل کرم ، لوسیون یا پانسمان آغشته به دارو استفاده شود.

ما شواهدی در مورد تأثیر فنی توئین (دارویی که برای درمان صرع به صورت خوراکی استفاده می شود) هنگام استفاده به عنوان کرم یا پانسمان که مستقیماً بر روی زخم های فشاری استفاده می شود، را در این مقاله  مرور کرده ایم.

ویژگی های مطالعه بالینی در مورد اثر فنی تویین بر زخم بستر در ازمایش مربوطه چه بود؟

در سپتامبر 2016 ما به دنبال کارآزمایی های کنترل شده تصادفی (RCT) که فنیتوئین موضعی را در مقایسه با سایر روشهای درمانی زخم فشار مقایسه کرده است ، انجام دادیم.

ما سه RCT کوچک پیدا کردیم که در مجموع 148 نفر مبتلا به زخم فشار بودند. میانگین سنی شرکت کنندگان در دو مطالعه 45 سال و 75 سال در یک مطالعه بود.

بیست و یک درصد از شرکت کنندگان زخم درجه یک داشتند (کمترین نوع شدید ، پوست متورم اما بدون زخم) و 79٪ زخم درجه II داشتند (کمی شدیدتر). هیچ کس دارای زخم درجه III یا IV (شدیدترین نوع) نبود.

درمان سوختگی با چسب حرارتی

این کارآزمایی ها فنی توئین موضعی را با سه درمان دیگر برای زخم های فشار مقایسه کرد:

مکانیسم عمل فنی تویین در ازمایشات مربوطه به چه شکلی بود؟

مکانیسمی که فنیتوئین باعث تسریع بهبود زخم می شود ناشناخته است. مطالعات بالینی ، حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که فنیتوئین ممکن است در مراحل بهبودی در چندین سطح از جمله تحریک تکثیر فیبروبلاست ، تقویت تشکیل بافت گرانول ، کاهش فعالیت کلاژناز (با کاهش تولید یا ترشح آن یا هر دو) نقش داشته باشد و باعث تقویت رسوب شود. کلاژن و سایر اجزای بافت همبند ، باعث کاهش آلودگی باکتری ها و کاهش اگزودات زخم می شوند.

بیوپسی های زخم های باز تحت درمان با فنیتوئین نشان می دهد نوواسکولاریزاسیون ، کلاژن سازی و کاهش نفوذ سلولهای پلی مورفونوکلئال و ائوزینوفیل.

دکتر شفر اثر تحریک کننده فنیتوئین سدیم را بر روی رده های سلولی از بافت های طبیعی و نئوپلاستیک بررسی کرده است.

فنی توئین باعث افزایش 50-90 درصد تکثیر در دو رده سلولی فیبروبلاست می شود ، اما هیچ تاثیری روی سلولهای مشتق از قلب ، کلیه ، ریه ، روده ، اپیتلیوم سنگفرشی یا چهار پنج سلول سلول توموری ندارد.

هیچ تحریکی در تکثیر فیبروبلاستهای پوستی انسان یا کراتینوسیتهای اپیدرمی در کشت مشاهده نشده است.

آنها پیشنهاد کردند که فنیتوئین ممکن است به طور غیرمستقیم در داخل بدن روی کراتینوسیتها با تأثیرگذاری بر انتقال غشای کاتیونها ، که به نوبه خود سیتوکین و فعالیتهای فاکتور رشد که بر سلولهای التهابی تأثیر می گذارند ، تغییر کند. از طرف دیگر ، این امکان وجود دارد که تنها زیر گروههای خاصی از فیبروبلاستهای با عملکرد مجزا به فنیتوئین پاسخ دهند.

تأثیر فنیتوئین بر فیبروبلاستهای پوست انسان هم به غلظت و هم به زمان وابسته است.در غلظت فنیتوئین کم (5mg / l) و زمان کوتاه انکوباسیون (3 ساعت) ، فنیتوئین به طور قابل توجهی تکثیر سلولی را افزایش می دهد. با این حال ، در غلظت های بالاتر (> 25 میلی گرم در لیتر) و زمان تقسیم های طولانی تر (> 25 ساعت) ، کاهش در تکثیر فیبروبلاست رخ داده است. فنیتوئین همچنین فعالیت کلاژناز را کاهش می دهد ، نه با مهار آنزیم مستقیم ، بلکه با کاهش سنتز به طور متمرکز از طریق محور هیپوفیز-آدرنال یا با آنتاگونیسم رقابتی گیرنده گلوکوکورتیکوئید.

درمان سوختگی با پودوفیلین
پماد درمانی
نه به دارو درمانی به صورت خودسرانه در درمان زخم بستر

تعدادی از مطالعات بالینی نشان می دهد که فنیتوئین بار باکتریایی زخم ها را کاهش می دهد.

فنیتوئین موضعی برای از بین بردن استافیلوکوکوس اورئوس ، E. coli ، کلبسیلا گزارش شد. و سودوموناس از زخم ها در طی 7-9 روز.

در یک مدل خوکچه هندی برای ترمیم زخم ، مشخص شد که فنیتوئین موجودات گرم منفی نسبت به باکتری های گرم مثبت از زخم ها به راحتی پاک می شود.

مشخص نیست که آیا فنیتوئین دارای فعالیت ضد باکتری ذاتی است ، یا اینکه اثر فنیتوئین بر بار باکتریایی زخم ها به طور غیر مستقیم با اثراتی بر سلول های التهابی و نواحی عروقی واسطه می شود.

کاهش درد موضعی نیز با درمان موضعی فنیتوئین مشاهده شده است ، که می توان با عملکرد تثبیت کننده غشای آن توضیح داد. کاهش پاسخ التهابی نیز ممکن است نقش داشته باشد. تسهیل بازسازی عصب نیز با فنیتوئین گزارش شده است

نتایج یک مطالعه نشان داد که پانسمانهای هیدروکلوئید ممکن است کمی بهبود زخم را در مقایسه با فنیتوئین موضعی بهبود بخشند. با این حال ، ما مطمئن نیستیم که آیا فنیتوئین موضعی بهبود زخم را در مقایسه با پانسمان های ساده بهبود می بخشد.

مطالعه ای که فنیتوئین موضعی را با پماد آنتی بیوتیک سه گانه مقایسه کرده است ، هیچ نتیجه ای از علاقه به این بررسی گزارش نکرد.

پماد فنی توئین
پماد فنی توئین

کیفیت شواهد

 

مشخص نیست که آیا فنی توئین موضعی بهبود زخم را برای بیماران مبتلا به زخم فشار درجه I و II بهبود می بخشد یا خیر.

هیچ عارضه جانبی از سه آزمایش کوچک گزارش نشده و حداقل درد در یک آزمایش گزارش شده است.

این آزمایشات در مورد برخی از اندازه گیری های دیگر که ما به آنها علاقه مند بودیم ، از جمله هزینه های درمان و کیفیت زندگی ، گزارش نشده است.

دو RCT به طور کلی دارای خطر زیاد تعصب بودند که ممکن است نتایج را تحت تأثیر قرار دهد ، و RCT دیگر جزئیات کافی در مورد نحوه انجام آن را گزارش نکرد. برای پیدا کردن اینکه آیا فنی توئین موضعی یک داروی مفید برای درمان زخم های فشار است ، بیشتر RCT های دقیق و با قدرت کافی مورد نیاز است.

کالامین پماد کرم لوسیون - عوارض، موارد مصرف

نتیجه گیری نویسندگان

این بررسی شواهد موجود را در نظر گرفته است و نتیجه نشان می دهد که نامشخص است که آیا فنی توئین موضعی بهبود زخم را برای بیماران مبتلا به زخم فشار درجه I و II بهبود می بخشد یا خیر. هیچ عارضه جانبی از سه آزمایش کوچک گزارش نشده و حداقل درد در یک آزمایش گزارش شده است. بنابراین ، بیشتر RCT های دقیق ، با قدرت کافی برای بررسی اثرات فنی توئین موضعی در درمان زخم های فشار ، و گزارش در مورد عوارض جانبی ، کیفیت زندگی و هزینه لازم است.

برای درمان زخم بستر حتی در مراحل اولیه و ابتدایی و یا حتی در مراحل بالاتر و پیشرفته تر درمان های بسیار بهتر و ایمن تری از پماد فنی تویین نیز هست.

این مقاله به این علت در اینجا به صورت مستند اورده شده است تا به ما نشان دهد شاید در مراحل اولیه زخم بستر نشانه های ناشی از زخم بستر مانند قرمزی و تورم و درد را از بین ببردو لی درمان ان نمی باشد.

حتما جهت استفده از پماد فنی تویین دقت کنید،چون هنوز هیچ مقاله ای انجام نشده است که به صورت تضمینی اثر بخشی ان را در درمان زخم بستر نشان داده باشد.

تمامی مستندات یا ناشناخته بوده یا بر پایه حدسیات و فرضیات بوده است.

کلینیک زخم و سوختگی التیام در شهر تهران اماده پشتیبانی و خدمات رسانی به همشهریان تهرانی به صورت حضوری و به تمامی هموطنان گرامی به صورت اینترنتی می باشد.

محمدحسین شهرابادی – کارشناس و پژوهشگردر زخم و سوختگی و استومی و به خصوص در زمینه پیش گیری،اموزش و درمان…

 

 

 

منابع:

https://www.everwellrx.com/specialty-pharmacy/topical-phenytoin/

https://escholarship.org/uc/item/2197w4t4

https://www.cochrane.org/CD008251/WOUNDS_topical-applied-skin-phenytoin-treating-pressure-ulcers

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3035887/

https://escholarship.org/uc/item/0z3612w1

 

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

این پست دارای 5 نظر است

 1. طیبه

  سلام باعرض خدمتتان آقای دکتریک سوال داشتم درمورد زخم بستربرای زخم بسترمادرمان چندوقتی میباشددچارزخم بسترشده قبلا ازیک باندزخم بستربه نام comfeelمیباشددربازارداروخانه های اصفهان اصلا. جودندارد واگر وجود داشته باشداصلا نمی‌فروشند ازاین بانداستفاده میکردیم سریعا زخمش بهبود پیدامیکرد آیادراصفهان همچین پانسمانی وجودندارد برایمان به آدرسمان ازتهران برایمان سفارش بدهیداگر داشته باشید قیمت آن رابگوییدیانوع بهترازاین نوع باندبرای زخم بستروجود ندارد که برایمان ارسال بکنیم مچکرم راه وروش پانسمان وبهبودی کامل آنرا بهمون آموزش بدهیدچون زخم بسترچندجای پشتش رادرگیرکرده که گوشت روی آن مشخص است می‌ترسیم مباداعفونت شدیدی بگیرداگرلطف میکنیدباشماره ماتماس بگیرید راهنمایی بکنید سپس پنادفنی توئین برای بهبودتسریع زخم بسترمفیداست یانه اگرمیشوداین نوع باشنداصل که ساخت چین میباشدبه نام comfeel میباشداگرسفارش بدهیدمچکریم شماره تماس مان 09023493418

  1. امیرحسین مزینانی

   سلام
   با ارزوی سلامتی برای همه بیماران از جمله همه زخم بستری ها که می دانیم درمانش خیلی سخته و اطرافیان خیلی اذیت میشن
   بله در برخی از اوقات برخی از اجناس کم یاب می شوند
   برای تهیه پانسمان لطفا با این شماره تماس بگیرید 09120405207

   شما برای کسب اطلاعات بیشتر برای درمان مادرتون توصیه می کنم مقالات زیر بخونید

   چسب زخم بستر
   زخم بستر چیست
   درمان زخم بستر
   کامفیل

  2. محمدحسین شهرابادی

   سلام و درود
   ما همه نوع پانسمان داریم
   لطفا عکس مورد نظر از زخم را برایمان ارسال کنین تا برخیش نوع زخم پانسمان مورد نظر برایتان ارسال سود

 2. نیلوفر امامقلی خانی

  سلام ببخشید برادر من معلول ضایع نخاعی هست از ناحيه گردن حدود دو ونیم ساله یک زخم بستر روی کشاله ران دارد که حالت حفره‌ای زیاد هم بزرگ نیست از هر نوع پانسمان که فکر کنید استفاده شده ولی نه پس رفت داره نه پیشرفت

  1. محمدحسین شهرابادی

   سلام و درود.
   عکس ناحیه مورد نظر را به شماره زیر واتس اپ کنید تا کمکتان کنیم
   09120405207

دیدگاهتان را بنویسید