استفاده از لباس سوختگی در همان بیمار
استفاده از لباس سوختگی در همان بیمار

لباس سوختگی درمان جای سوختگی با لباس فشاری

در این مقاله می خواهیم به لباس سوختگی بپردازیم.
عوارض سوختگی های عمیق بعد از درمان معمولا خود را به صورت گوشت اضافه نشان می دهند. لباس سوختگی اولین قدم پس از استفاده از پماد های انتی اسکار در زخم های عمیق و محل های گرافت است. لباس سوختگی عاملی بسیار مهم و تاثیر گذار در پیشگیری و درمان گوشت اضافه است.
درست است که استفاده از ان بسیار سخت است به خصوص در کودکان و خردسالان اما مناسب ترین گزینه است.
لباس سوختگی در اندازه ها و ابعاد گوناگونی ساخته می شوند تا فشار مناسبی در محل سوختگی ایجاد کنند تا اولا ما با گوشت اضافه مقابله کنیم و ثانیا با گوشت اضافه ایجاد رشد ان را متوقف کرده و سپس ان را به اصلاح بخوابانیم.
برای اطلاعات بیشتر راجع به لباس سوختگی مقاله زیر را مطالعه کنید.

لباس سوختگی دست
لباس سوختگی دست

لباس سوختگی چیست؟

لباس تحت فشار برای اجرای فشار بر روی بدن استفاده می شود. از دهه 1950 در موارد مختلف از درمان فشار استفاده می شود، اولین نشانه مدیریت اسکار لباس سوختگی است.
دستیابی به نظریه فشار آسان است. صفحات ما پر از اطلاعات و منابعی است که می تواند برای یافتن مطالعات بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. پورتال های تحقیقاتی نیز پر از مطالعات در مورد درمان فشار و علائم مختلف آن است.
درمان تحت فشار، با لباس های تحت فشار پزشکی، موارد منع مصرف بسیار کمی دارد. به طور کلی آزمایش آن برای مدت زمان کوتاهتر یا طولانی تر ایمن است.
لباس های تحت فشار برای اندازه گیری به صورت جداگانه ساخته می شوند و در مدیریت اسکارها استفاده می شوند. این لباس یک روش فشرده سازی را در مناطق ایجاد شده از زخم (هیپرتروفیک) فراهم می کند.

لباس سوختگی برای بیمار سوخته
لباس سوختگی برای بیمار سوخته

لباس تحت فشار به صاف شدن جای زخم کمک می کند و به کاهش قرمزی (خون رسانی بیش از حد) جای زخم کمک می کند. این فشار درمانی به روند بلوغ طبیعی اسکار کمک می کند.
فقط باید روی بافت اسکار استفاده شود و نه روی زخم های باز.
تعداد کمی از افراد با لباس های تحت فشار مشکل دارند. اگر لباس مناسب نباشد، پوشیدن آن خیلی ناخوشایند است. همچنین ممکن است مناطقی از پوست را ازرده یا زخم ایجاد کند.
اگر این اتفاق افتاد، بهتر است استفاده از لباس را متوقف کنید و با یک متخصص درمان سوختگی یا متخصص سوختگی که در آنجا تحت درمان هستید یا خدمات سوختگی محلی خود تماس بگیرید.
یک شکل جایگزین فشار درمانی مانند آتل یا بانداژهای فشاری لوله ای ممکن است استفاده شود. اینها با استفاده از مکانیزم مشابه فشار بر اسکار کار می کنند. متخصصین سوختگی می توانند روش های درمانی خاصی را برای شما توضیح دهند.
برای دستیابی به بهترین نتیجه از یک لباس تحت فشار ، این لباس باید 23 ساعت از 24 ساعت پوشیده شود و فقط باید برای شستشو، کرم زدن و ماساژ ناحیه (های) آسیب دیده برداشته شود.

مقاله جامع درباره سوختگی پا با اگزوز موتورسیکلت
لباس سوختگی
لباس سوختگی

در اغلب کلینیک ها معمولاً دو لباس تحت فشار به شما داده می شود:

 1. یکی برای شستن و
 2. دیگری برای پوشیدن.

توصیه می شود لباس در مایع لباسشویی و هر محلول حاوی سفید کننده شسته شود. از پودرهای شستشو، نباید استفاده شود.
نباید آن را روی رادیاتورها، خشک کن ها یا هرگونه حرارت مستقیم خشک کرد زیرا این باعث از بین رفتن الیاف کشی لباس می شود. باید آن را به آویز آویزان کرده و بگذارید تا به طور طبیعی خشک شود.
دستورالعمل شستشو معمولاً با هر لباسی که دریافت می کنید داده می شود.
اگر شما تصمیم بگیرید که از طریق یک درمانگر در بخش خصوصی درمان شوید ، درمانگر ممکن است لباس فشار خود را از یک شرکت خصوصی مانند جابزین سفارش دهد.

استفاده از لباس سوختگی

فشار از طریق ارتباط محیط منطقه ای که باید درمان شود و لباس به وجود می آید. فشار بر اساس قانون لاپلاس محاسبه می شود (یک اصل فیزیکی است که کشش بر روی دیواره یک کره محصول فشار بار قطر محفظه است و کشش با ضخامت دیواره رابطه عکس دارد).
محاسبه فشار ممکن است به دلیل تغییر در بافت زنده ، کاملاً بر روی بافت زنده مطابق نشود. از کلاس فشار برای تعریف کمترین و بالاترین فشار بین فشار واقعی استفاده می شود. در محصولات سفارشی می توان طبقه فشار را به طور خاص تری در مقایسه با محصولات اندازه استاندارد تعریف کرد. این امر همچنین امکان استفاده از سطح فشار بیشتر با اطمینان بیشتر از محصولات استاندارد را فراهم می کند.

سوختگی بازو
سوختگی بازو

فشار واقعی ایجاد شده توسط لباس را می توان با استفاده از مانیتور فشار در هنگام استفاده از لباس اندازه گیری کرد. سطح فشار واقعی در طی یک دوره استفاده گسترده را می توان در بازدیدهای کنترل با مانیتور فشار کنترل کرد.
واحدهایی که در تصفیه فشار استفاده می شوند میلی متر جیوه (mmHg) نامیده می شوند. گروههای مختلف محصولات، چه در انسان و چه در حیوانات، یا دارای فشار زیاد یا فشار یکنواخت هستند. فشرده سازی ایجاد شده را می توان به چهار کلاس فشرده سازی (از A تا IV) تقسیم کرد. این کلاسهای فشرده سازی بر اساس استاندارد پیش استاندارد ENV 12718/2001 ساخته شده اند.
کلاس فشار یا فشرده سازی بر اساس آسیب، تشخیص یا ناحیه تحت درمان انتخاب می شود. در موارد خاص ممکن است سطوح مختلف فشار و همچنین ترکیبی از فشار پیشرونده و یکنواخت وجود داشته باشد.
به دنبال آسیب دیدگی شدید در سوختگی در جایی که لایه خارجی و بخشی از درم از بین رفته است ، ممکن است به شما گفته شود که برای جلوگیری و کنترل تشکیل زخم اضافی، لباس فشار بپوشید و از ترمیم صاف و صاف سطح پوست اطمینان حاصل کنید.
پوست آسیب ندیده از بافت های جمعی در درم تشکیل شده است. این بافت ها برای یک شبکه سه بعدی از الیاف کلاژن به موازات سطح پوست است.

درمان سوختگی با قیر
درمان سوختگی بسیار عمیق و کاندید استفاده از لباس سوختگی
درمان سوختگی بسیار عمیق و کاندید استفاده از لباس سوختگی

پوست فشار ظریفی را علیه لایه های زیرین خود وارد می کند. این فشار ظریف اطمینان می دهد که پوست آسیب دیده در حالت اولیه و بدون زخم جایگزین می شود.
در پوستی که به شدت سوخته است ، نوعی اسکار که ممکن است ایجاد شود، هیپرتروفیک نامیده می شود.
وقتی پوست در اثر سوختگی از بین می رود، فشار طبیعی درم پاپیلاری دیگر وجود ندارد و اسکار هایپرتروفیک ایجاد می شود. زخم هایپرتروفیک نامنظم با مقادیر بیش از حد کلاژن که باعث ایجاد زخم برجسته می شود مشخص می شود.
غالباً اسکارهای هیپرتروفیک خشن به نظر می رسند – ضخیم ، قرمز ، خارش دار و یا دردناک هستند.
وقتی نزدیک به مفصل قرار بگیرند ، حتی می توانند حرکت را محدود کنند. لباس های تحت فشار با وارد آوردن فشار به زخم از ایجاد زخم هایپرتروفیک جلوگیری و ان را کنترل می کنند.
با به حداقل رساندن اثرات اسکار هایپرتروفیک، لباس های فشاری باعث کاهش جای زخم و هرگونه تغییر شکل بعدی می شوند.
بافت اسکار در مراحل اولیه بسیار پاسخگو است، بنابراین استفاده اولیه از لباس های فشرده ضروری است.
لباس های تحت فشار باید به محض بهبودی زخم ها و استحکام کافی برای فشار آوردن بدون ایجاد گسستگی در پوست استفاده شوند. بازماندگان سوختگی باید لباسهای تحت فشار را در حالی که زخم نابالغ و فعال است شروع کنند.
به طور کلی تا زمان بلوغ اسکار، از 12 تا 18 ماه پس از درمان سوختگی، پوشیده می شوند. تغییر هم در رنگ و هم در بافت اسکار نشان می دهد که جای زخم به بلوغ رسیده است.
پس از بلوغ، رنگ عمیق اسکار در سایه کم رنگ پوست طبیعی شما محو می شود.

این دست اندیکاسیون استفاده از لباس سوختگی دارد.
این دست اندیکاسیون استفاده از لباس سوختگی دارد.

لباس های تحت فشار باید حداقل 23 ساعت در روز پوشیده شوند و فقط برای استحمام ، روغن کاری و تمیز کردن باید از آن جدا شوند.
لباس های تحت فشار به صورت سفارشی برای شما ساخته شده اند.
آنها از مواد پلی پنبه یا لایکرای انعطاف پذیر ساخته شده اند. انتظار داشته باشید که کاملاً راحت جا بیفتند در حالی که فشار مداوم و محکمی به پوست شما وارد می کنند.
فشار خارجی وارد شده توسط لباس تحت فشار، میزان خون در جای اسکار را کاهش می دهد و در نتیجه تولید کلاژن کمتری ایجاد می شود. پوشیدن لباس های تحت فشار می توانند احساس خارش را کاهش دهند.

ویتامین ها و مواد مغذی که کمک به بهبود زخم می کنند

هنگام پوشیدن لباس های فشرده از چه مواردی را باید مد نظر قرار داد؟

سخت بودن پوشیدن آنها – استحمام و استفاده از کرم مرطوب کننده هر کدام کار را برای فرد استفاده کننده سخت می کند.برای اطلاعات بیشتر از درمانگر خود کمک بخواهید.

 • احساس تنگی – چند هفته طول می کشد تا به این احساس گرفتگی عادت کنید.
 • خارش – روند بهبودی طبیعی ، همراه با داغ شدن پوست زیر لباس ، می تواند باعث خارش شود. پوشیدن لباس نخی می تواند این کار را راحت کند.
 • درد – مالیدن لباسها به هم باعث ایجاد درد می شود. در صورت بروز این لباس پوشیدن را متوقف کنید و برای کمک به درمانگر خود مشورت کنید.

لباس های تحت فشار برای اینکه درست کار کنند باید کاملاً متناسب باشند ، اما هرگز نباید بر گردش خون شما تأثیر بگذارند. در صورت بروز جوش ، از بین رفتن پوست ، بی حسی ، احساس سوزن و سوزن یا تغییر رنگ آبی با درمانگر خود تماس بگیرید.

سوختگی مچ دست
سوختگی مچ دست

مراقبت از لباس سوختگی

با درمانگر خود در مورد نحوه بهترین پوشیدن ، برداشته شدن و شستشوی آنها صحبت کنید
مطمئن شوید که به درستی متناسب هستند – برای کار کردن باید دوباره تناسب داشته و احساس تنگی کنند
لباس های خود را روزانه با آب گرم بشویید. آنها را کاملاً بشویید ، به خصوص اگر آنها را در آب کلر یا آب شور پوشیده اید. برای خشک کردن آب، آنها را به آرامی فشار دهید و در حوله بغلتانید تا خشک شوند. هرگز آنها را چنگ نزنید، زیر آفتاب خشک نکنید و در خشک کن قرار ندهید. بگذارید در دمای اتاق خشک شوند. اتو نکنید.
اگر آسیب دیده است یا زیپ ها کار نمی کنند، با درمانگر خود تماس بگیرید
مرطوب کننده ها را قبل از پوشیدن لباس های تحت فشار کاملاً به پوست بمالید. تمام کرم ها و لوسیون ها باعث خرد شدن پارچه می شوند.

پی ار پی (PRP) چیست؟ | پلاسمای غنی از پلاکت
این بیمار در ناحیه دست خود باید لباس سوختگی بپوشد.
این بیمار در ناحیه دست خود باید لباس سوختگی بپوشد.

لباس های تحت فشار بخشی جدایی ناپذیر در مدیریت زخم سوختگی است که به پیشگیری و کنترل تشکیل زخم اضافی کمک می کند. علی رغم ناراحتی و ناراحتی های گاه به گاه، پوشیدن مداوم لباس های تحت فشار به شما کمک می کند تا از سفت شدن، ضخیم شدن و ظاهر توده ای زخم های شما جلوگیری کند.

محمدحسین شهرابادی – کارشناس زخم و سوختگی و استومی

منابع:

https://adultburnsupportuk.org/service-type/pressure-garments/
https://lymed.fi/en/treatment/principles-of-pressure/

https://www.elsevier.com/books/T/A/9780721603612

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

این پست دارای 2 نظر است

 1. Nasli

  لبای فشرده ار کجا ت۶یه کنیم؟

  1. امیرحسین مزینانی

   سلام دوست عزیز
   لطفا تماس بگیرید
   09120405207

دیدگاهتان را بنویسید