لارو درمانی
لارو درمانی

ماگوت تراپی ((لارو درمانی)) چیست؟

ماگوت تراپی چیست؟

ایا لارو تراپی برای زخم ها خوب است؟

لارو تراپی برای چه زخم هایی مناسب است؟

با ما همراه باشید.

لارو تراپی با ماگوت تراپی یک عمل پزشکی منزجر کننده است که باعث نجات جان شما خواهد شد.

چرا ماگوتوتراپی را باید در نظر بگیرید؟ همین لارو ها اگر در معده باشند  ممکن است شما را بیمار کنند ، اما زخم آلوده شما را بهبود می بخشند.

زخم الوده و چرکی شما وعده غذایی مورد علاقه ماگوت است. اما آیا می دانید اشتهای یک ماگوت برای گوشت بیمار فواید پزشکی دارد؟ این می تواند چیزی باشد که زندگی شما را نجات می دهد.

ماگوت
ماگوت

در این روش درمانی عجیب و غریب ، قسمت های پوشیده از بافت های مرده زخمتوسط ماگوت یا لارو ها خورده می شوند و به قسمت های تمیز زخم هیچ تمایل و علاقه ای ندارند

ادامه مطلب را بخوانید بهتر می فهمید.

کشتن مستقیم باکتریها توسط لاروها و مگس ها در مطالعات زیادی نشان داده است به خصوص در شکاف یا زخم های جراحی که به خوبی بهبود نیافته اند ، و همچنین زخم های شدیدی که درمان نشده اند.

استفاده از لاروها برای اهداف پزشکی چیز جدیدی نیست. صدها سال از فرم های ماگوتوتراپی استفاده می شد. به عنوان مثال ، ویلیام بائر در طول جنگ جهانی اول جراح ارتوپدی بود. وی متوجه شد وقتی سربازان آسیب دیده پس از گذراندن روزها در میدان نبرد به بیمارستان می آیند و بدین ترتیب مگس هایی را به سمت زخم های بدن خود جذب می کنند.

بایراز ماگوتوتراپی به طور هدفمند در درمانهای خود استفاده کرد.

هنگامی که آنتی بیوتیک ها در دهه ۱۹۴۰ به بازار امدند ، به دلایلی ماگوتوتراپی از صحنه خارج شد.

اما ، دقیقاً همانطور که متدهای درمانی می روند و می ایند ، ماگوتوتراپی در حال تجدید حیات است. در دهه های اخیر ، افزایش باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک باعث شد پزشکان به دنبال روش های درمانی جایگزین باشند.

لایت تراپی یا نور درمانی (فتو تراپی)

بعد از اینکه یک تیم در مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند مطالبی را انجام داد که شامل آزمایش های متعدد بود ، آنها دریافتند که ماگوتوتراپی نه تنها به بهبود زخم ها کمک می کند بلکه سریعتر هم زخم ها را بهبود می بخشد.

در سال ۲۰۰۴ ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده حتی درمان مگوتوت را به عنوان یک تجویز نسخه ای تصویب کرد.

ماگوتتراپی
ماگوتتراپی

در یک ویدئو ، National Geographic  داستان سیندی کندی را پوشش داد. کندی ، یک دیابتی ، پس از عمل جراحی ، زخم وی با شکاف و بافت های مرده باقی مانده بود. روشهای مرسوم باعث درد بیش از حد او می شد ، اما بدون درمان ، عفونت می توانست گسترش یابد و منجر به مرگ شود. بنابراین وی تصمیم گرفت تا در مرکز پزشکی وسلی در کانزاس از آزمایش مگوت استفاده کند.

ماگوت تراپی یک وسیله تمیزکننده طبیعی شناخته شده است ، همانطور که توسط ترنس مک دونالد ، پزشک تایید شده برای درمان کندی ، تأیید شده است. مک دونالد گفت: “آنها نه تنها بافت مرده را که منبع غذایی باکتری ها را از بین می برد ، از بین می برد ، بلکه بزاق آنها نیز اثرات ضد باکتریایی دارد.”

اما این را باید توجه داشت که لارو تراپی فقط برای تمیز کردن زخم ها از بافت های مرده استفاده می شود.

دفع بیولوژیکی

دبریدمان بیولوژیکی ، که به عنوان لارو یا ماگوتوتراپی نیز شناخته می شود ، با استفاده از مگس ها به عنوان ابزار پزشکی زنده ، دبریدمان انتخابی را انجام می دهد. لاروهای استریل شده در یک کیسه خالص روی سطح زخم قرار می گیرند و توسط یک پانسمان جاذب ثابت می شوند. دبریدمان زخم توسط دو مکانیسم توسط مگگوت انجام می شود:

 1. ترشح آنزیم های پروتئولیتیک ، که بافت نکروز را نرم و تخریب می کند و هیچ آسیبی به بافت سالم نمی زند
 2. مصرف بافت نکروز و باکتریها
لباس سوختگی درمان جای سوختگی با لباس فشاری

در چه زخم هایی ماگوت تراپی استفاده می شود؟

 1. زخم عفونی
 2. زخم با بافت گرانوله

موارد منع مصرف ماگوت تراپی

 • حساس به چسب، لاروها ، تخم مرغ و سویا
 • بیمار مبتلا به اختلال انعقادی
 • زخم عمیق تونل زنی
 • در صورت عدم درمان مناسب
 • بیمار مبتلا به پیودرما گانگرونوزوم
 • زخمی که احتمالاً با سیستم عصبی مرکزی ، رگ های خونی بزرگ ، حفره های بدن یا اندام های حیاتی ارتباط نزدیک دارد.

 

در درمان دبریدمان ماگوت ، لاروهای بدون میکروب (“ضد عفونی شده”) از گونه های مگس درمانی (“مگوت های درجه پزشکی”) برای درمان و مدیریت زخم ها در روشی که تحت عنوان “مگوتوتراپی” شناخته می شود ، استفاده می شوند. لاروها به مدت ۲ یا ۳ روز درون پانسمان های مخصوصی روی زخم قرار می گیرند تا از مهاجرت به بقیه قسمت ها جلوگیری کنند.
ادبیات علمی سه اقدام اصلی لاروها را روی زخم ها مشخص می کند:

 1.  آنها با حل کردن بافت های مرده و آلوده با آنزیم های پروتئولیتیک و گوارشی خود ، زخم را پاک می کنند.
 2. آنها زخم را ضد عفونی می کنند (باکتری ها را می کشند) با ترشح مولکول های ضد میکروبی ، با خوردن و کشتن میکروب ها در روده خود ، و با حل کردن بیوفیلم.
 3. آنها رشد بافت سالم را تحریک می کنند.

مباحث زیر در مورد ماگوتوتراپی به شرح زیر است:

 • تاریخچه ماگوتوتراپی
 • وضعیت فعلی ماگوتوتراپی
 • زیست شناسی مگس ها و لاروها
 • تاریخچه Maggot درمانی

برای کمک به بهبود زخمها قرنها شناخته شده است. جراحان نظامی خاطرنشان کردند ، سربازانی که زخمهای آنها با مگس درمان  شده بود ، نتایج بهتری نسبت به افراد درمان نشده با لارو داشتند.

لارو درمانی مگس
لارو درمانی مگس

 ویلیام بائر در حالی که در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور ، مریلند حضور داشت ، ممکن است اولین کسی باشد که به عمد لاروهایی را برای درمان زخم به زخم ها اعمال کرده است. در اواخر دهه ۱۹۲۰ ، او گونه های خاصی را شناسایی کرد ، آنها را در آزمایشگاه پرورش داد و از لارو آنها برای معالجه چند کودک مبتلا به استئوئمیلیت و عفونت های بافت نرم استفاده کرد. وی یافته های خود را در یک کنفرانس جراحی در سال ۱۹۲۹ ارائه کرد. دو سال بعد ، پس از معالجه ۹۸ کودک ، یافته های وی پس از مرگ منتشر شد.

پدیکور سالمندان | مراقبت از ناخن ها در افراد مسن

MDT  در طول دهه ۱۹۳۰ توسط هزاران پزشک با موفقیت و روال انجام شد ، اما به زودی توسط آنتی بیوتیک ها و تکنیک های جراحی پس از جنگ جهانی دوم جبران شد. ماگوتوتراپی گاهی اوقات در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار می گرفت ، اما تنها هنگامی که آنتی بیوتیک ها ، جراحی ها و مراقبت های جدید از زخم کارساز واقع نمی شدند.
اولین مطالعات بالینی مدرن ماگوتوتراپی در سال ۱۹۸۹ ، در مرکز پزشکی Veterans در لانگ بیچ ، کالیفرنیا ، و در دانشگاه کالیفرنیا ، ایروین آغاز شد. مطالعات کلینیکی کنترل شده مقایسه درمان با دبریدمان ماگوت با روش درمانی استاندارد است که توسط متخصصین مراقبت از زخم در معالجه زخمهای فشار مزمن ، زخم پای دیابتی ، زخم های استاز وریدی ، زخم های پس از آسیب و غیره تجویز می شود. نتایج حاصل از این مطالعات مقایسه ای کنترل شده ، و مطالعات بسیاری که پس از آن صورت گرفته ، نشان می دهد که MDT امروزه به عنوان یک ابزار درمانی ایمن و مؤثر برای برخی از انواع زخم ها هنوز مفید است.

این مطالعات همچنین نشان می دهد که هیچ دلیلی برای جلوگیری از MDT تا زمانی که تمام روشهای دیگر خسته نشده اند ، و نه استفاده از آن فقط به عنوان “آخرین راه حل” است. در واقع ، در حالی که حساب های منتشر شده از “MDT قبل از قطع عضو” میزان نجات اندام بیش از ۴۰٪ را نشان می دهد ، موفقیت MDT در صورت استفاده زودتر در دوره درمانی (مثلاً به عنوان یک خط ۲ یا ۳ یا ۴ خط) حتی بیشتر است.
نگاهی به برخی از داده های فقط از دو مطالعه منتشر شده نشان می دهد که کاهش قابل توجهی در زخم های فشار و زخم پای دیابتی که تحت درمان با مگوت قرار دارند ، در مقایسه با گروه کنترل نشان می دهد.

درمان زخم و سوختگی با سوزن (طب سوزنی)

شکل های نموار اینجا قرار بگیرد

لاروتراپی
لاروتراپی
لارو تراپی
لارو تراپی

وضعیت فعلی ماگوت تراپی

در سال ۱۹۹۵ ، فقط تعداد معدودی از پزشکان از MDT استفاده می کردند. تا سال ۲۰۰۴ ، بر اساس داده های بالینی و آزمایشگاهی مانند آنچه در بالا توضیح داده شد ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مارک Maggots Medical Maggots را برای بازاریابی در ایالات متحده پاک کرد ، به منظور دفع زخم های مزمن مانند زخم های فشاری. زخم های استاز ، زخم های پا و نوروپاتیک و زخم های غیر ترمیم کننده آسیب یا بعد از جراحی.

امروزه ، هر پزشک دارای مجوز در ایالات متحده می تواند معالجه درمانی را تجویز کند. در سال ۲۰۱۱ ، در سراسر جهان تقریباً ۵۰،۰۰۰ درمان برای زخم ها اعمال شد.

زیست شناسی مگس ها و لاروها

مگسها لاروهای مگس یا مگسهای نابالغ هستند. نمودار چرخه زندگی مگس ها و مگس ها در زیر ظاهر می شود .شکل پروانه و مکس
همه گونه های مگس ها به عنوان محافظ دارویی ایمن و مؤثر نیستند. هزاران گونه از مگس ها وجود دارد که هر کدام عادات و چرخه زندگی خود را دارند.

آن مگس هایی که لارو آنها از حیوانات مرده تغذیه می کند ، بعضی اوقات تخم های خود را روی قسمت های مرده (بافت نکروزه یا غده گاو) حیوانات زنده می گذارند. بعضی از این لاروها فقط از بافت مرده تغذیه می شوند ، برخی دیگر فقط با بافت زنده و برخی دیگر روی بافت زنده یا مرده. مگسهایی که بیشتر برای اهداف مگوت تراپی مورد استفاده قرار می گیرند “مگس های ” (Calliphoridae) است. و گونه های مورد استفاده بیشتر Seraata Phaenicia (= Lucilia) است ، که به رنگ  سبز است. Monarch Labs ‘Medical Maggots ™  نوعی خاص از P. sericata است که طی ۲۶ سال برای ایمنی و کارآیی آزمایش شده است.

ین مگس ها  بیش از ۲۲ سال است که به صورت خالص کشت داده شده است.
در کل یادمان باشد استفاده از لاروها در درمان زخم خوب است اما راههای درمانی دیگری نیز بسیار کارامدتر از لارو تراپی هست.

تشک مواج چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و برای درمان در منزل اعم از انواع زخم سوختگی زخم بستر از بین بردن جای زخم با لیزر و دیگر خدمات پرستاری همچون تزریقات سرم تراپی با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۴۰۵۲۰۷

شهرابادی

 

عفونت در بیماران سوختگی

انواع پمادهای زخم و سوختگی

مراحل بهبود زخم

درمان زخم سوختگی

منابع

https://allthatsinteresting.com/maggot-therapy

https://www.healio.com/orthopedics/foot-ankle/news/print/orthopedics-today/%7B7fdf0a4a-95c0-4092-b5b5-94848dcec548%7D/maggot-therapy-an-effective-treatment-for-open-wounds

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/maggot-therapy

https://www.livescience.com/17554-maggots-clean-wounds-faster-surgeons.html

https://www.sciencedaily.com/terms/maggot_therapy.htm

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

این پست دارای 2 نظر است

 1. محمود

  سلام ی بیمار دیابتی داریم جهت لارو درمانی و انجامش لطفا راهنمایی کنین۳

  1. امیرحسین مزینانی

   سلام دوست عزیز آقا محمود
   در ابتدا یک شرح حالی از مریض لطف کنید بفرمایید
   سنشون
   جنسیت
   نوع دیابت
   چند ساله درگیرند
   داروخای مصرفی و مشکل اصلیشون که می خواهید از لارو درمانی استفاده کنند؟
   ایا زخمی دارند کجای بدنشون و……

دیدگاهتان را بنویسید