پانسمان عسل
پانسمان عسل

پانسمان عسل چیست؟ خواص و موارد استفاده عسل برای زخم

پانسمان عسل چیست؟

چرا می گویند عسل برای درمان زخم ها خوب است؟

ایا می توان هر عسلی را برای درمان زخم به کار برد؟

تفاوت عسل خوراکی و عسل درمانی در چیست؟

ایا عسل می تواند برای درمان زخم مضر هم باشد؟

گاز استریل عسل

برای دانستن جواب سوالاتتان با ما همراه باشید.

چگونه و چه موقع و چرا عسل برای مراقبت از زخم استفاده می شود؟

چگونه از عسل روی زخم ها استفاده می شود؟

مردم هزاران سال از عسل برای بهبود زخم استفاده کرده اند. در حالی که اکنون گزینه های درمانی بسیار مؤثر دیگری برای ترمیم زخم ها داریم ، عسل ممکن است هنوز هم برای بهبود برخی زخم ها مفید باشد.

عسل دارای خواص ضد باکتریایی و تعادل pH بی نظیری است که اکسیژن و ترکیبات درمانی را به زخم منتهی می کند.
قبل از به سراغ عسل بروید ، بدانید که متخصصان مراقبت از زخم برای بهبود زخمهای مزمن و سایر آسیب ها از عسل درچه زمینه هایی از پزشکی استفاده می کنند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد زمان های درست و نادرست استفاده از عسل برای ترمیم زخم ها تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

پماد عسل
پماد عسل

آیا عسل برای بهبودی زخم موثر است؟

عسل ماده ای شیرین و شربت است که نشان داده شده دارای اجزای فعال زیستی است که می تواند به بهبود زخم کمک کند.
طبق بررسی مقالات منتشر شده در مجله Wounds ، عسل در بهبود زخم ها مزایای زیر را ارائه می دهد:

 • Ph اسیدی باعث بهبودی می شود. عسل دارای pH اسیدی بین ۳٫۲ تا ۴٫۵ است. هنگامی که روی زخم ها اعمال می شود ،ph اسیدی خون را ترشح می کند تا اکسیژن آزاد کند ، که برای بهبود زخم ها مهم است pH اسیدی همچنین وجود موادی به نام پروتئازها را کاهش می دهد که روند بهبود زخم را مختل می کنند.
 • شکر خاصیت اسمزی دارد. قندی که به طور طبیعی در عسل وجود دارد ، تأثیر آب از بافتهای آسیب دیده (که به عنوان یک اثر اسمزی شناخته می شود) است. این امر تورم را کاهش می دهد و جریان لنفاوی را برای بهبود زخم تشویق می کند. همچنین شکر آب را از سلولهای باکتریایی بیرون می کشد ، که می تواند در جلوگیری از تکثیر آنها کمک کند.
 • اثر ضد باکتریایی نشان داده شده است که عسل دارای اثر ضد باکتریایی بر باکتریهایی است که معمولاً در زخمها وجود دارد ، مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) و انتروکوکهای مقاوم به ونکومایسین (VRE). بخشی از این مقاومت ممکن است از طریق اثرات اسمزی آن باشد.
 • بیشتر متخصصان پزشکی از نوع خاصی از عسل بر روی زخم ها به نام عسل مانوکا استفاده می کنند. این عسل از درختان مانوکا تهیه می شود. عسل مانوکا از آن جهت که حاوی ترکیب متیل گلوکسال است بی نظیر است. این ترکیب باکتریوسیدال است (باکتری ها را می کشد) و یک مولکول کوچک است که ممکن است راحت تر به پوست و باکتری ها منتقل شود.
افلودینگ زخم
 پانسمان گاز عسل
پانسمان گاز عسل

عسل و انواع زخم ها

متخصصان زخم زخم برای درمان انواع زخم زیر از عسل استفاده کرده اند

 • سوختگی ها
 • زخم ها ی مقاوم به درمان
 • سینوس پیلونیدال
 • زخم پای وریدی و دیابتی

محققان مطالعات مختلفی را در مورد اثربخشی عسل به عنوان درمانی برای انواع زخم ها انجام داده اند. منبع بررسی Cochrane ReviewTrusted Source ، یک بررسی گسترده در مورد  ۲۶ آزمایش بالینی را منتشر کرد که در مجموع ۳۰۱۱ شرکت کننده را شامل می شد.
محققان نتیجه گرفتند که به نظر می رسد عسل در بهبودی از سوختگی با ضخامت جزئی و زخم های بعد از عمل بهتر از بسیاری از درمان های معمول کمک می کند. با این وجود ، مطالعات کافی وجود ندارد تا به طور قطع توصیه هایی را برای سایر انواع زخم ارائه دهیم.

پماد عسل برای زخم
پماد عسل برای زخم

چگونه عسل را برای زخم ها استفاده کنیم؟

اگر زخم یا سوختگی دارید که بهبود نمی یابد ، مهم است قبل از استفاده از عسل روی زخم با پزشک معاینه کنید. از پزشک سؤال کنید که آیا عسل امکان درمان دارد یا خیر.
در مورد زخمهای شدید بهتر است پزشک یا پرستار مراقبت از زخم به شما نشان دهند که بار اول عسل را چگونه استفاده کنید. این امر به این دلیل است که مقدار عسل و نحوه استفاده از پانسمان می تواند تاثیری در بهبود زخم ها داشته باشد.

نکاتی در مورد استفاده عسل بر روی زخم ها

اگر شما در خانه از عسل روی زخم ها استفاده می کنید ، چند نکته کلی برای کاربرد ارائه می شود.

 1. همیشه با استفاده از دست و تمیز کننده ها مانند گاز استریل و نوک پنبه شروع کنید.
 2. ابتدا عسل را روی پانسمان بمالید ، سپس ان را روی پوست بمالید. این کمک می کند تا از کثیف بودن عسل هنگام استفاده مستقیم بر روی پوست کاسته شود. همچنین می توانید گازآغشته به عسل مانند مارک MediHoney را خریداری کنید که چندین سال در بازار است.
 3.  یک لباس تمیز و خشک را روی عسل قرار دهید. این می تواند پد گاز استریل یا باند چسب باشد. پانسمان بسته برای عسل بهتر است زیرا باعث می شود عسل از بیرون نریزد.
 4. پانسمان را هنگامی که روی زخم را اشباع می کند ، تعویض کنید. از آنجا که عسل شروع به بهبودی زخم می کند ، احتمالاً تغییرات پانسمان کمتر اتفاق می افتد.
 5. بعد از پانسمان زخم دستان خود را بشویید.
درمان زخم واریسی چیست؟

یک استثناء در صورت داشتن بستر زخم عمیق مانند آبسه است. قبل از استفاده از پانسمان ، عسل باید بستر زخم را پر کند.

اگر در مورد کاربرد عسل بر روی زخم خود سؤالی دارید ، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

پماد عسل برای سوختگی
پماد عسل برای سوختگی

انواع عسل مورد استفاده در زخم ها

در حالت ایده آل، فرد باید از عسل درجه پزشکی استفاده کند، که فراوری شده است و به همین دلیل کمتر احتمال بروز واکنش سیستم ایمنی بدن را دارد.

علاوه بر عسل مانوکا، اشکال دیگری که برای بهبودی به فروش می رسد شامل Gelam ، Tualang و MediHoney است که یک نام تجاری برای محصولی است که در آن عسل با تابش گاما استریل شده است.

عوارض احتمالی عسل در ایجاد زخم چیست؟

همیشه ممکن است که عسل یا ظرف آن آلوده شود ، یا فرد بتواند یک واکنش آلرژیک داشته باشد. بعضی اوقات، این گرده زنبور عسل است که به طور طبیعی در عسل وجود دارد.

پماد عسل برای زخم دیابت
پماد عسل برای زخم دیابت

عکس العمل های آلرژیتیک زخم به عسل

علائمی که احتمالاً حساسیت به عسل دارید ، عبارتند از:

 • سرگیجه
 • تورم شدید
 • حالت تهوع
 • سوزش یا سوزش بعد از استفاده موضعی
 • تنگی نفس
 • استفراغ

اگر این علائم را تجربه کردید ، پوست خود را از عسل تمیز کرده و به دنبال مراقبت پزشکی باشید. تا زمانی که با پزشک صحبت نکنید ، دوباره عسل را استفاده نکنید.

خطرات با عسل خام یا عسل های معمولی موجود در بازار چیست؟

برخی محققان نگرانی در مورد استفاده از عسل خام که از لانه زنبوری و فیلتر نشده برای درمان زخم تهیه می شود ، ابراز کرده اند. آنها تصور می کنند که با استفاده از این نوع عسل خطرات بیشتری برای عفونت وجود دارد.

به گفته ژورنال Wilderness & Medicine Medicine ، این در حالی است که این ایده بیشتر از چیزی است که اثبات شود ، آگاهی از خطرات مهم است.

زخم شریانی درمان تشخیص

همچنین ممکن است عسل های خانگی اثری برای بهبود زخم شما نداشته باشد. این مورد عدم اثر بخشی پانسمان با عسل می تواند یک هفته یا بیشتر طول بکشد.

اگر هیچ پیشرفتی را مشاهده نمی کنید ، با پزشک یا پرستار صحبت کنید.

بهترین پماد زخم بستر

نتیجه گیری

مطالعات پزشکی نشان داده است که عسل فراوری شده در بسته بندی های مخصوص پزشکی در روی زخم ها به افرادی که دارای زخم های مزمن و غیر بهبودی هستند ، کمک می کند.

عسل پزشکی دارای خواص ضد باکتریایی ، ضد التهابی و حتی ضد بو است که می تواند به مبتلایان به زخم های مزمن کمک کند.

قبل از استفاده از این نوع عسل همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید تا از ایمن بودن زخم اطمینان حاصل کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و برای درمان در منزل اعم از انواع زخم سوختگی زخم بستر از بین بردن جای زخم با لیزر و دیگر خدمات پرستاری همچون تزریقات سرم تراپی با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۴۰۵۲۰۷

شهرابادی

 

 

پانسمان الژینات چسیت؟

پانسمان امنیون

پانسمان هیدروکلوئید (کامفیل)

مراقبت از زخم

منابع

Jull A, et al. (2015). Honey as a topical treatment for wounds. DOI:
۱۰٫۱۰۰۲/۱۴۶۵۱۸۵۸٫CD005083.pub4

Molan P, et al. (2015). Honey: A biologic wound dressing.
woundsresearch.com/article/honey-biologic-wound-dressing

Oropeza K. (2014). What’s the buzz about medical-grade honey? DOI:
۱۰٫۱۰۹۷/۰۱٫NURSE.0000450793.03226.fc

Primary dressings with active manuka honey. (2007).
accessdata.fda.gov/cdrh_docs/pdf7/K072956.pdf

Stewart J, et al. (2014). Wound care in the wilderness: Is there evidence for honey?
wemjournal.org/article/S1080-6032(13)00247-0/pdf

Yaghoobi R, et al. (2013). Evidence for clinical use of honey in wound healing as an anti-bacterial, anti-inflammatory anti-oxidant and anti-viral agent: A review.
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941901/

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

این پست دارای 3 نظر است

 1. ناشناس

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. مراذی

  سلام
  دکتر ممنون از راهنمایی شما
  خدا به عمر شما برکت دهد
  ان شالله

 3. حبیب زارعی مظفری

  سلام عرض شد میخواستم ببینم برای زخم واریس چه پمادی خوبه
  من پام زخم شده البته قبلا هم زخم شده بود بعد از چند مدت خوب شد البته گودی زیادی هم داره چند وقت هم از عسل برای درمانش استفاده کردم البته عسل معمولی بود
  اگه لطف کنید راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید