prp
prp

پی ار پی (PRP) چیست؟ | پلاسمای غنی از پلاکت

پی ار پی (PRP)  چیست؟

پی ار پی (PRP) چه فوایدی دارد؟

عوارض جانبی احتمالی پی ار پی (PRP) چیست؟

زمان بهبودی برای تزریق پی ار پی (PRP) چقدر است؟

برای رسیدن به پاسخ سوالاتتان با ما همراه باشید.

آنچه شما باید در مورد پی ار پی PRP بدانید.

پی ار پی چیست؟

پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP ماده ای است که فکر می شود هنگام تزریق باعث بهبودی می شود. پلاسما یکی از اجزای خون شما است که حاوی “فاکتورها” یا پروتئین های خاصی است که به لخته شدن خون کمک می کند. همچنین حاوی پروتئین هایی است که از رشد سلول حمایت می کنند. محققان PRP را با جداسازی پلاسما از خون و تمرکز روی آن تولید کرده اند.

ایده ای پشت این قضیه است که تزریق پی ار پی PRP به بافت های آسیب دیده ،بدن شما را برای رشد سلول های جدید و سالم تحریک می کند و باعث بهبودی می شود. از آنجا که فاکتورهای رشد بافت در تزریقهای آماده تمرکز بیشتری دارند ، محققان فکر می کنند که بافتهای بدن ممکن است سریعتر بهبود یابند.

پی ار پی
پی ار پی

درمان به طور قطعی اثبات نشده است. همچنین توسط اداره غذا و دارو آمریکا به عنوان معالجه مورد تایید قرار نگرفته است. با این حال ، ورزشکاران مشهور مانند Tiger Woods و رافائل نادال ، ستاره تنیس ، از این تزریق ها برای کمک به التیام جراحات استفاده می کنند.

پلاسمای غنی از پلاکت باعث ایجاد عناوین مختلفی شده است ، غالباً به این دلیل که از طرف ورزشکاران نخبه حمایت می شود تا به آنها در بهبودی از آسیب کمک کند.

در حال حاضر برخی از پزشکان به دلایل مختلف از پلاسمای غنی از پلاکت و یا تزریق پی ار پی PRP استفاده می کنند ، از تشویق رشد مو گرفته تا تقویت بافت نرم.

با این حال ، مطالعات تحقیقاتی به طور قطعی اثبات نکرده اند که پی ار پی PRP برای شرایطی که گزارش می شود از آن سود می برد ، کار می کند.یا نه.

کامپرشن تراپی چیست؟

 در این مقاله ، ما نگاهی به پرونده برای پی ار پی PRP و هزینه های مربوط به آن می پردازیم.

پلاکت
پلاکت

حقایق سریع در مورد prp پی ار پی  پلاسمای غنی از پلاکت

 • پزشکان از PRP برای تشویق بهبود و کاهش التهاب استفاده می کنند.
 • یک پزشک که PRP تزریق می کند ، ابتدا از شخص تحت درمان خون می گیرد.
 • طبق گفته های علمی آمریکایی ، هزینه تزریق PRP می تواند از ۵۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار باشد.
 • عوارض جانبی می تواند شامل تهوع خفیف ، بیرون رفتن و سرگیجه باشد.

 

پی ار پی PRP چگونه کار می کند؟

پلاسمای غنی از پلاکت از طریق تزریق انجام می شود.

پلاکت ها سلول های خونی هستند که نقش های زیادی در بدن دارند.

یکی این است که لخته شدن خون را باعث می شود تا فرد هنگام برش بیش از حد خون زیادی از دست ندهد.

نکته دیگر وجود پروتئین هایی در خون است که به بهبود زخم ها کمک می کند.

پلاسمای خون
پلاسمای خون

محققان تصور می کنند که با تزریق مناطقی از التهاب یا آسیب بافتی با غلظت بالای پلاکت ها ، می تواند زخم ها را برای بهبودی ترغیب کنند.

یک نمونه خون کوچک از فرد تحت درمان گرفته می شود و در سانتریفیوژ یا دستگاه مخصوص دیگری که با سرعت بالا می چرخد ​​، قرار می گیرد. این فرآیند پلاکت ها را از دیگر اجزای خون جدا می کند. سپس غلظت پلاکت ها به ناحیه بدن فرد تزریق می شود که نیاز به درمان دارد.

از آنجا که تزریق پی ار پی PRP حاوی غلظت زیادی از پلاکت ها است ، که می تواند از ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از خون درمان نشده باشد ، پزشکان این تئوری را تصور می کنند که پلاکت ها باعث تسریع در بهبودی می شوند.

فواید استفاده از پی ار پی PRP چیست؟

برخی از نمونه های مناطق درمانی که از پی ار پی PRP استفاده شده است شامل موارد زیر است:

 • رشد مو  پزشکان PRP را در پوست سر تزریق کرده اند ، به عنوان روشی برای کاهش التهاب که می تواند به ریزش مو منجر شود.
 • ترمیم بافت
 • پلاسمای غنی از پلاکت برای جراحی پلاستیک.
 • پلاسمای غنی از پلاکت ممکن است در جراحی پلاستیک برای تقویت ترمیم بافت مورد استفاده قرار گیرد.
پدیکور سالمندان | مراقبت از ناخن ها در افراد مسن
پلاسمای غنی پلاکت prp
پلاسمای غنی پلاکت prp

پزشکان ابتدا از پی ار پی PRP برای کمک به افراد در بهبودی پس از جراحی فک و پلاستیک استفاده کردند.

نمونه هایی از بافت هایی که PRP در آنها استفاده شده است عبارتند از:

 • تاندون ها
 • رباط ها
 • عضلات

رباط های بدن می توانند زمان زیادی طول بکشند تا درمان شوند، که می تواند پی ار پی PRP را به عنوان گزینه ای جذاب برای برخی از کسانی که در این گروه از آسیب دیدگی تجربه کرده اند ، انتخاب کند.

 • کاهش التهاب

پزشکان از پی ار پی PRP برای کاهش التهاب ناشی از آرتروز استفاده کرده اند. این التهاب می تواند منجر به دردناک و سفت شدن مفاصل شود.

پلاسمای غنی از پلاکت
پلاسمای غنی از پلاکت

استفاده های دیگر شامل چه مواردی است؟

مطالعات تحقیقاتی در مورد PRP شامل موارد زیر است:

 یکی از آنها در سال ۲۰۱۵ در مجله Stem Cells Translational Medicine منتشر شد که نشان می داد ، مردانی که تحت درمان PRP قرار می گیرند ، نسبت به مردانی که چنین کاری نکرده اند ، مو و تراکم قابل توجهی بیشتر دارند. با این حال ، این درمان فقط روی ۲۰ نفر انجام شد ، بنابراین این یک مطالعه در مقیاس کوچک بود.

دیگری که در سال ۲۰۱۳ در مجله آمریکایی پزشکی ورزشی منتشر شد نشان داد که تزریق PRP در کاهش درد آرتروز زانو در مقایسه با تزریقات سالین، کمک کننده است. باز هم ، این مطالعه از ۷۸ شرکت کننده نمونه کمی برخوردار بود.
مقاله ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد ، مجدداً در مجله آمریکایی پزشکی ورزشی ، نشان داد که ۳ دور تزریق PRP باعث کاهش علائم در افراد مبتلا به تاندونوپاتی مزمن پاتلا می شود. محققان در این تحقیق از ۲۸ ورزشکار استفاده کردند.

پزشکان همچنین در تلاشند تا از PRP برای بهبودی استخوان های شکسته استفاده کنند ، اما هنوز هیچ تحقیقی اثربخشی،در این زمینه ان را اثبات نکرده است.

دبریدمان زخم و سوختگی چیست؟ اتولایتیک دبریدمان شارپ
پلاسمای غنی
پلاسمای غنی

زمان بهبودی برای تزریق پی ار پی PRP چقدر است؟

در صورت تزریق پی ار پی PRP به دنبال آسیب ، پزشک ممکن است توصیه کند که ناحیه آسیب دیده را استراحت دهید. با این حال ، این توصیه ها بیشتر مربوط به آسیب و کمتر به تزریق پی ار پی PRP است. بیشتر افراد می توانند فعالیت های روزانه خود را به دنبال تزریق پی ار پی PRP ادامه دهند.

از آنجا که تزریق پی ار پی PRP برای بهبودی یا بهبودی در نظر گرفته شده است ، ممکن است بعد از دریافت تزریق ها متوجه اختلاف فوری نشوید. با این وجود ، در طی چند هفته یا چند ماه ، ممکن است مشاهده کنید که در صورت عدم تزریق پی ار پی PRP ، ناحیه سریعتر بهبود می یابد یا موهای بیشتری رشد می کند.

پلاسمای غنی پلاکت
پلاسمای غنی پلاکت

عوارض جانبی پی ار پی PRP چیست؟

از آنجا که پی ار پی PRP شامل تزریق یک ماده به پوست است ، عوارض جانبی احتمالی وجود دارد. پی ار پی PRP اتولوگ است ، به این معنی که حاوی موادی است که به طور مستقیم از بدن خود شما وارد می شوند. این خطرات را برای واکنش آلرژیک ناشی از تزریق داروهای دیگر مانند کورتیزون یا اسید هیالورونیک ایجاد می کند. با این حال ، خطرات ناشی از تزریق وجود دارد ، از جمله:

 • عفونت
 • آسیب های عصبی
 • درد در محل تزریق
 • آسیب بافت

شما باید در مورد این خطرات احتمالی با پزشکتان و همچنین مراحلی که پزشک برای به حداقل رساندن این خطرات انجام خواهد داد ، بحث کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و برای درمان در منزل اعم از انواع زخم سوختگی زخم بستر از بین بردن جای زخم با لیزر و دیگر خدمات پرستاری همچون تزریقات سرم تراپی با ما تماس بگیرید

۰۹۱۲۰۴۰۵۲۰۷

شهرابادی

 

پانسمان هیدروکلوئید (کامفیل) چیست؟

چگونه جای زخم و سوختگی را از بین ببریم؟ ((اسکار))

عفونت در بیماران سوختگی

پانسمان امنیون

مراقبت از زخم

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320107.php

https://www.healthline.com/health/prp#recovery-time

Aschwanden C. (2014). Platelet-rich plasma treatment is popular for sports injuries, whether it works or not.
washingtonpost.com/national/health-science/platelet-rich-plasma-treatment-is-popular-for-sports-injuries-whether-it-works-or-not/2014/07/14/b6293b10-0607-11e4-a0dd-f2b22a257353_story.html?utm_term=.1882a99e0e89

Johnson C. (2013). Some hair loss patients turn to PRP.
abc7news.com/archive/9346887/

Khatu S, et al. (2014). Platelet-rich plasma in androgenic alopecia: Myth or an effective tool? DOI:
۱۰٫۴۱۰۳/۰۹۷۴-۲۰۷۷٫۱۳۸۳۵۲

Platelet-rich plasma (PRP). (2011).
orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00648

Platelet-rich plasma (PRP) therapy. (n.d.).
emoryhealthcare.org/orthopedics/prp-therapy.html

Raeissadat R, et al. (2015). Knee osteoarthritis injection choices: Platelet-rich plasma (PRP) versus hyaluronic acid (a one-year randomized clinical trial). DOI:
۱۰٫۴۱۳۷/CMAMD.S17894

Wesner M, et al. (2016). A pilot study evaluating the effectiveness of platelet-rich plasma therapy for treating degenerative tendinopathies: A randomized control trial with synchronous observational cohort. DOI:
۱۰٫۱۳۷۱/journal.pone.0147842

 

 

 

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

دیدگاهتان را بنویسید