کالاندولا
کالاندولا

پماد کالاندولا چیست؟

از هرجه بگذریم از مقاله پماد کالاندولا نمی توانیم بگذریم.

جز بهترین و دوست داشتنی ترین پماد های موجود در بازار است.

به شدت وسیع الطیف و کاربردی اما…

قبل از خواندن این مقاله حتما با ما تماس بگیرید.

اطلاعاتی که در این مقاله اورده شده است به طور کلی از سایت های پزشکی منتخب در جهان اورده شده است و با ترکیبات پادی داخل ایران کمی متفاوت است.

به هیچ عنوان اطلاعات اورده شده در این مقاله را به عنوان مرجعی برای درمان بیماری های خود قرار ندهید و حتما قبل ارز استفاده از این پماد با پزشک خود مشورت کنید.

 

کالاندولا چیست؟

کالاندولا یک گل است. از این گل برای تهیه دارو استفاده می شود.

از پماد کالاندولا معمولاً برای زخم ، بثورات ، عفونت ، التهاب و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود. با این حال ، شواهد محکمی برای حمایت از استفاده از کالاندولا  برای این موارد وجود ندارد.

روغن گل همیشه بهار یک روغن طبیعی است که از گیاه گل همیشه بهار (Calendula officinalis) استخراج می شود. این اغلب به عنوان یک درمان مکمل یا جایگزین استفاده می شود.

روغن گل همیشه بهار خاصیت ضد قارچی ، ضد التهابی و ضد باکتری دارد که ممکن است باعث بهبود آن در بهبود زخم ها ، تسکین اگزما و تسکین بثورات پوشک شود. همچنین به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای احتمالی روغن گل همیشه بهار برای پوست شما و یافتن محصولات کالاندولا ، در ادامه مطلب بخوانید.

روغن کالاندولا با تزریق گل همیشه بهار در روغن حامل ساخته می شود. از این روغن می توان به تنهایی یا برای تهیه پماد ، کرم یا محلول نمک استفاده کرد. کالاندولا همچنین می تواند به صورت تنتور، چای و کپسول درآید.

گل کالاندولا را با گل همیشه بهار زینتی از تیره Tagets که معمولاً در باغ های سبزیجات کاشته می شود اشتباه نگیرید.

ژل کنتراکتیوبکس

ساز و کار پماد کالاندولا چیست؟

تصور می شود که مواد شیمیایی موجود در کالاندولا به رشد بافت جدید در زخم ها و کاهش تورم در دهان و گلو کمک می کند.

پماد کالاندولا
پماد کالاندولا

تست حساسیت پوست قبل از استفاده از کالاندولا

برای اطمینان از عدم حساسیت به محصول جدید مراقبت از پوست مانند این محصول ، تست حساسیت پوستی انجام دهید. مقدار کمی از محصول را روی مایع کوچک پوست مانند مچ دست خود قرار دهید. 24 تا 48 ساعت صبر کنید. اگر بعد از آن بازه زمانی در آن ناحیه احساس تحریک کردید یا احساس سوزش کردید ، استفاده از آن را قطع کنید.

موارد استفاده  کالاندولا

پارگی مقعد (شکاف مقعدی)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا در ناحیه آسیب دیده ممکن است باعث کاهش درد در افرادی شود که دچار شکاف مقعدی هستند و به درمان با حمام سیتز و داروی نیفدیپین پاسخ نمی دهند.

رشد بیش از حد باکتریها در واژن (واژینوز باکتریایی)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از کرم واژن حاوی پماد کالاندولا ممکن است باعث بهبود سوزش ، بو و درد در زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی شود.

زخم پای دیابتی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از اسپری کالاندولا علاوه بر مراقبت های بهداشتی ممکن است از ابتلا به عفونت و کاهش بو در افراد مبتلا به زخم طولانی مدت پا ناشی از دیابت جلوگیری کند.

بثورات پوشک

برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا بر روی پوست به مدت 10 روز باعث بهبود بثورات پوشک در مقایسه با ژل آلوئه می شود. اما سایر تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا بثورات راش پوشک را بهبود نمی بخشد.

لایه برداری از لب ها (ورم پوستی لایه بردار)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد گل همیشه بهار به مدت 15 روز ممکن است به جلوگیری از لایه برداری لب کمک کند.

PHMB چیست (پانسمان انتی باکتریال)

التهاب لثه

تحقیقات اولیه نشان می دهد که شستشوی دهان با تنتور خاص کالاندولا ممکن است باعث کاهش پلاک ، التهاب لثه و خونریزی بین 10 تا 18 درصد در مقایسه با استفاده از آب برای شستشو شود.

سایر تحقیقات اولیه نشان می دهد که شستشوی دهان با دهان شویه ترکیبی حاوی کالاندولا، رزماری و زنجبیل به مدت 2 هفته باعث کاهش پلاک ، التهاب لثه و خونریزی در مقایسه با دهانشویه می شود. در واقع ، به نظر می رسد دهان شویه ترکیبی به اندازه مایع دهان شویه کلرهگزیدین کار می کند.

حشره کش طبیعی

به نظر نمی رسد مالیدن روغن اساسی کالاندولا بر روی پوست به اندازه استفاده از دور کننده های حشره ها باعث دفع پشه ها شود.

لکه های سفید روی لثه (لکوپلاکیای دهانی)

استفاده از تنباکو می تواند باعث ایجاد لکه های سفید در داخل دهان شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل کالاندولا  در داخل دهان ممکن است اندازه این لکه های سفید را کاهش دهد.

زخم های دردناک دهان (ورم مخاط دهان)

برخی از داروهای سرطانی باعث ایجاد زخم های دردناک در داخل دهان می شوند. به نظر نمی رسد استفاده از دهان شویه حاوی کالاندولا و سایر مواد از بروز این زخم های دهانی در افرادی که با داروهای سرطانی درمان می شوند جلوگیری کند.

عفونت گوش (اوتیت میانی)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از یک محصول خاص حاوی گل مینا ، سیر ، گل همیشه بهار و خار مریم به مدت 3 روز در گوش باعث کاهش درد گوش در کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونت گوش می شود.

زخم فشاری

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از یک محصول خاص کالاندولا می تواند بهبود زخم های فشار طولانی مدت را بهبود بخشد. استفاده از پودر هومیوپاتی (RGN107) حاوی کالاندولا و آرنیکا نیز ممکن است باعث کاهش درد و بوی زخم های فشاری در افراد تحت مراقبت از بیمارستان شود.

پماد تریامسینولون چیست؟

تورم پروستات و درد لگن

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از شیاف مقعدی حاوی زردچوبه و کالاندولا به مدت یک ماه روزانه درد را کاهش می دهد و ممکن است ادرار مردان مبتلا به این بیماری را بهبود بخشد.

التهاب پوست در اثر پرتودرمانی (درماتیت اشعه)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا بر روی پوست ممکن است درماتیت پرتویی را در افرادی که تحت پرتودرمانی سرطان پستان قرار دارند، را کاهش دهد. با این حال ، تحقیقات اولیه دیگر نشان می دهد که استفاده از کرم کالاندولا برای کاهش درماتیت اشعه ای تفاوتی با وازلین ندارد.

نازک شدن دیواره واژن (آتروفی واژن)

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از ژل حاوی کالاندولا، لاکتوباسیلوس اسپوروژنس ، ایزوفلاون و اسید لاکتیک به مدت 4 هفته در واژن باعث کاهش علائم آتروفی واژن مانند خارش واژن ، سوزش ، خشکی و درد در حین مقاربت می شود.

عفونت قارچی واژن

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از کرم کالاندولا در داخل واژن به مدت 7 روز عفونت های مخمری را به اندازه استفاده از کرم کلوتریمازول درمان نمی کند.

زخم پا

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا به پوست باعث تسریع در بهبود زخم های پا ناشی از گردش خون ضعیف می شود.

التیام زخم

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از پماد کالاندولا بر روی زخم اپیزیوتومی به مدت 5 روز پس از زایمان باعث کاهش قرمزی ، کبودی ، تورم و ترشحات می شود. پماد کالاندولا ممکن است این علائم را بهتر از محلول بتادین بهبود بخشد.

عوارض جانبی و ایمنی

کالاندولا برای اکثر افراد وقتی از طریق دهان استفاده می شود یا روی پوست قرار می گیرد ، ایمن است.

کرم کالاندولا
کرم کالاندولا

هشدارها و احتیاط های ویژه

بارداری و شیردهی

در صورت بارداری کالاندولا را از طریق دهان مصرف نکنید. احتمالاً بی خطر است. این نگرانی وجود دارد که باعث سقط جنین شود. بهتر است تا زمان شناخته شدن موارد بیشتر، از استفاده موضعی نیز خودداری کنید.

پماد مفناید چیست؟ موارد استفاده و عوارض

در صورت شیردهی ، اطلاعات قابل اعتماد کافی درباره ایمنی استفاده از کالاندولاوجود ندارد.از استفاده از ان خودداری کنید.

آلرژی به گیاهان گل محمدی و گیاهان وابسته

کالاندولا ممکن است در افرادی که به خانواده Asteraceae / Compositae حساس هستند واکنش آلرژیک ایجاد کند. اعضای این خانواده شامل راگید ، گل داوودی ، گل همیشه بهار ، گل مروارید و بسیاری دیگر هستند. اگر حساسیت دارید ، قبل از مصرف کالاندولا حتما با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی: اگر با گیاهان دارویی که در حین و بعد از جراحی استفاده می شوند ، کالاندولا باعث خواب آلودگی شود مصرف کالاندولا را حداقل 2 هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده متوقف کنید.

فعل و انفعالات این دارو با دیگر داروها

در استفاده از این ترکیب محتاط باشید

داروهای آرامبخش (ضعیف کننده CNS) با CALENDULA تداخل می کند

کالاندولا ممکن است باعث خواب آلودگی شود. به داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند، آرام بخش گفته می شود. مصرف کالاندولا همراه با داروهای آرام بخش ممکن است باعث خواب آلودگی بیش از حد شود.

برخی از داروهای آرامبخش شامل کلونازپام (کلونوپین) ، لورازپام (آتیوان) ، فنوباربیتال (دوناتال) ، زولپیدم (آمبین) و سایر داروها هستند.

دوز مناسب استفاده از پماد کالاندولا

دوز مناسب کالاندولا به عوامل مختلفی مانند سن ، سلامتی و چندین بیماری دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دامنه مناسب دوز کالامین وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و مقدار مصرف آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعملهای مربوط به برچسب محصولات را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان بهداشت مشورت کنید.

روغن گل همیشه بهار ممکن است یک درمان جایگزین برای درمان بیماری های مختلف پوستی و همچنین بهبود کیفیت و ظاهر پوست باشد. در اینجا هفت روش استفاده از روغن گل همیشه بهار برای پوست وجود دارد.

فلوسینولون چیست؟ | پماد فلوکینولون |کاربرد و درمان

آیا در استفاده از محصولات کالاندولا خطری وجود دارد؟

گیاه گل همیشه بهار به طور کلی ایمن است ، اما چند نکته را باید بخاطر بسپارید. اگر به گیاهان خانواده Asteraceae / Compositae حساسیت دارید از گل همیشه بهار خودداری کنید. اگر باردار یا شیرده هستید از گل همیشه بهار استفاده نکنید – به اندازه کافی شناخته شده نیست که مطمئن باشید بی خطر است.

از مصرف خوراکی گل همیشه بهار حداقل دو هفته قبل از هرگونه عمل جراحی برنامه ریزی شده خودداری کنید ، زیرا باعث خواب آلودگی می شود. آن را به صورت خوراکی همراه با هر نوع داروی آرامبخش مصرف نکنید.

سایر روش های مراقبت از پوست

چندین محصول طبیعی دیگر برای مراقبت از پوست وجود دارد که می توانید برای بهبود احساس و ظاهر پوست خود استفاده کنید. شما می توانید محصولات پیش ساخته ای را که حاوی این مواد هستند یا دستورالعمل های تحقیقاتی را برای ایجاد کارهای شخصی خود پیدا کنید.

7 مورد از کاربرد های کالاندولا

روغن کالاندولا ممکن است یک درمان جایگزین برای درمان بیماری های مختلف پوستی و همچنین بهبود کیفیت و ظاهر پوست باشد. در اینجا هفت روش استفاده از روغن گل همیشه بهار برای پوست وجود دارد.

کالاندولا به عنوان ضد آفتاب

روغن کالاندولا ممکن است گزینه ای برای محافظت در برابر آفتاب باشد. یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2012 نشان داد که روغن کالاندولا دارای خواص SPF است. با این حال ، شواهد بیشتری برای حمایت از کرم کالاندولا به عنوان ضد آفتاب احتمالی مورد نیاز است.

در ضمن ، به کرم ضد آفتابی که ثابت می کند برای کاهش احتمال سرطان پوست برای شما و خانواده شما مفید است، را انتخاب کنید.

کالاندولا برای زخم

روغن کالاندولا ممکن است بهبود زخم را تسریع کند. تحقیقات از منبع معتبر 2013 نشان می دهد که استفاده از پماد آلوئه ورا یا کالاندولا همراه با مراقبت های استاندارد باعث بهبود زمان بهبودی اپیزیوتومی در زنان پس از جراحی در زایمان می شود.

سیکالفیت چیست

در این مطالعه ، زنانی که به مدت پنج روز هر هشت ساعت از پماد آلوئه ورا و یا پماد کالاندولا استفاده کردند ، در علائمی مانند قرمزی ، تورم و کبودی بهبود یافتند. افزودن پماد آلوئه یا کالاندولا به مراقبت های استاندارد، موثرتر از استفاده از مراقبت های استاندارد به تنهایی بود.

کالاندولا برای جوش یا آکنه

برخی افراد از روغن کالاندولا برای درمان آکنه استفاده می کنند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره کالاندولا ممکن است در درمان و پیشگیری از آکنه ولگاریس مفید باشد ، اما برای حمایت از این یافته ها تحقیقات بیشتری ، به ویژه مطالعات روی انسان، لازم است.

می توانید با استفاده از پاک کننده های کالاندولا صورت خود را بشویید. می توانید کرم ، روغن کالاندولا را روی تمام صورت خود بمالید یا از آن برای هدف قرار دادن مناطق مستعد آکنه استفاده کنید. حتی ممکن است بخواهید هفته ای یک بار درمان ماسک صورت را امتحان کنید.

کالاندولا برای اگزما

اگرچه هیچ تحقیقی برای حمایت از آن وجود ندارد ، برخی از افراد از کالاندولا برای درمان اگزما استفاده می کنند. با این حال ، یک مطالعه نشان داد که می تواند به تسکین درد ناشی از درماتیت در افرادی که از سرطان پستان تحت تابش قرار دارند ، کمک کند.

کالاندولا برای بثورات پوشک

روغن کالاندولا ممکن است به تسکین بثورات پوشک کمک کند. یک مطالعه کوچک در سال 2012 نشان داد که اگرچه یک کرم آلوئه ورا در درمان بثورات پوشک موثر است ، اما یک پماد کالاندولا بسیار مفیدتر بود. با این حال ، این تحقیق مقدماتی است.

برای تسکین بثورات پوشک ، می توانید مقدار کمی کالاندولا را به تنهایی یا چند بار در روز با ناحیه آلوئه ورا مخلوط کنید.

کالاندولا برای پسوریازیس

خواص ترمیم کننده زخم روغن کالاندولا می تواند آن را انتخاب خوبی در درمان پسوریازیس کند ، اما هنوز تحقیقاتی در این مورد انجام نشده است. می توانید هر روز چند بار از روغن کالاندولا در منطقه آسیب دیده استفاده کنید.

کالامین پماد کرم لوسیون - عوارض، موارد مصرف

روغن کالاندولا برای داشتن پوست بهتر

روغن کالاندولا ممکن است ظاهر کلی پوست شما را بهبود بخشد. یک مطالعه نشان داد که یک کرم حاوی عصاره کالاندولا ممکن است باعث رطوبت و استحکام پوست شود ، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

همچنین حدس می زنند که کالاندولا ممکن است به درمان درماتیت تماسی کمک کند ، که شامل واکنش به پیچک سمی است.

می توانید روزی دو بار روغن یا کرم کالاندولا را بر روی پوست خود استفاده کنید.

منابع:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-235/calendula

https://www.healthline.com/health/calendula-oil#benefits

https://www.rxlist.com/calendula/supplements.htm

https://www.boironusa.com/product/calendula-ointment/

https://formulabotanica.com/herbs-soothe-itchy-skin/

 

محمدحسین شهرابادی

محمدحسین شهرآبادی دانشجوی پزشکی عمومی محقق و‌ پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی و استومی فعال در زمینه اموزش پیشگیری و درمان زخم و سوختگی و استومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی ایران در رشته پرستاری سال ۱۳۹۳ کارشناس زخم بیمارستان مهر از سال ۹۳ تا ۹۸ مشاور کارشناس زخم در امور بیماران ضایعات نخاعی کارشناس زخم مرکز بهزیستی مولوی سال ۱۳۹۴ گذراندن طرح نیروی انسانی از سال ۹۵ تا ۹۷ در مرکز سوانح سوختگی شهید مطهری گذراندن کورس زخم و سوختگی و استومی در آکادمی لوهمن روشه در کشور المان سال ۲۰۱۷ مدرس و برگزار کننده دوره های زخم و سوختگی...

دیدگاهتان را بنویسید