سوختگی با اگزوز موتور سیکلت

زخم فشاری
زخم فشاری چیست؟
فروردین ۲۲, ۱۳۹۸
سوختگی با الکل
سوختگی با الکل
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸

خواندن این مقاله به تمامی کسانی که حتی یکبار میخواهند از موتور استفاده کنند یا تا اکنون استفاده میکرده اند ولی متوجه خطرات موتورسیکلت نبوده اند توصیه میشود.
پوست ما بزرگ ترین عضو بدن است و ۱۵ درصد از وزن بدن را می سازد. وزن میانگین پوست بدن در بزرگ سالان ۹ کیلوگرم است، مساحتی حدود 6 متر مربع را دارد.پوست ما مرز بین محیط بیرون وداخل است و در کناراینکه پوست مانند سدی عمل میکند و ظیفه اصلی حفاظت از اندام های درونی ما را دارد، وظیفه محافظت از پوست بر عهده خود ماست.
توجه داشته باشید که هیچ چیز مانند زخم و سوختگی نمیتواند این یکپارچگی و تمامیت پوست را ازبین ببرد و بدن مارا در برابر عوامل خارجی مانند میکروب ها وسایر عوامل خارجی دیگر اسیب پذیر نماید.
سوختگی با اگزوز موتور سیکلت

حالا میپردازیم به مبجث سوختگی با اگزوز:

از دیر باز استفاده از حمل و نقل وسایل موتوری در بین مردم رایج بوده است اماامروزه با هوشمند شدن سامانه های درخواست اینترنتی استفاده از وسایل نقلیه موتوری و پیک ها جهت تسریع در رفت و امد و جابه جایی مسافران افزایش چشمگیری داشته است.
روزانه بیش از چندین هزار نفر در تهران برای تردد در سطح شهر و رفتن به سر کار و فرار از ترافیک موتورسیکلت را انتخاب میکنند.این سهولت و راحتی خطراتی نیز به دنبال دارد که در اینجا ما به سوختگی با اگزوز میپردازیم.
در این مقاله سعی شده است با یاد اوری نکاتی به خوانندگان گرامی از بروز سوانح سوختگی در حین استفاده از موتور برای راننده و مسافر از بروز سوختگی با اگزوزجلوگیری شود.

حالا با هم نگاهی به یک وسیله نقلیه موتوری می اندازیم.

اکثر موتورسیکلت های سطح شهر ساخت ایران هستند واز ایمنی کمی به خصوص در قسمت اگزوز برخوردارند و هیچ کدام از ان ها لایه محافظ بر روی اگزوز ندارند و به اصطلاح اگزوز لخت است.
اگزوز وظیفه کاهش الایندگی کاهش دما و کاهش گرما را بر عهده دارد.
جنس تمامی اگزوزهای موتورسیکلت از استیل است.در ابتدا هنگامی که موتورسیکلت خاموش است دمای استیل حدود 37 درجه میباشد و پس از طی حدود چند کیلومتر دمای بدنه استیل به خدود 90 درجه میرسد.بارها مشاهده شده است که در تابستان و هنگامی که هوا گرم است اگزوز سرخ شده و حتی بارچه شلوار یا کفشی که در مجاورت با اگزوز قرار داشته است را سوزانده و ذوب کرده است که در این حالت دمای بدنه ان تا 150 درجه هم میرسد.
البته ناگفته نماند که عدم کارکرد درست موتور نیز باعث داغی بیش از حد اگزوز میشود.
تقریبا تمام موتورهای وارداتی به داخل ایران از محافظ در قسمت اگزوز برخوردارند.
لطفا قبل از سوار شدن برموتور سیکلت از داشتن محافظ اگزوز اطمینان حاصل نمایید و از سمت چپ موتورهمیشه اقدام به سوار شدن نمایید.
اگر قصد پیاده شدن از موتور را دارید به هیچ عنوان از سمت راست از موتور که اگزوز در ان قسمت قرار دارد پیاده نشوید.
به دو دلیل احتمال سوختگی پای راست در قسمت میانی برای بزرگسالان وجود دارد.
یک در هنگام سوار یا پیاده شدن.
دو هنگام تصادف یا خوردن زمین با موتورسیکلت.
توجه داشته باشید به هیچ عنوان کودکانتان را بر روی باک موتور سوار نکنید به دلیل مجاورت با سیلندر و انجین موتور.
و در هنگام پیاده نمودن کودکان بسیار مواظب برخورد پا با اگزوز بدون محافظ باشید.
از افراد سالمند وکسانی که مبتلا به دیابت و بی حسی در اندام های تحتانی هستند تقاضا میشود از وسایل نقلیه موتوری استفاده نکنند.
حالا اگر ما دچار سوختگی با اگزوز شدیم چه کنیم؟.
ابتداخونسردی خود را حفظ نمایید.
شلوار خود را از قسمت سوخته شده بریده و اجازه ندهید محل سوختگی با شلوار شما تماس داشته باشد.
سپس سریعا خود را به اب رسانیده و موضع سوختگی را اب سرد به مدت 15 تا نیم ساعت شستشو دهید.
توجه داشته باشید حتی الامکان از قالب یخ جهت سرد کردن محل بپرهیزید.چون خود یخ امکان اسیب به بافت را بیشترمیکند.
پس از شست و شو محل سوختگی یک یا چند عدد گاز وازلینه بر روی محل قرار داده و سپس روی زخم را با گاز استریل پوشانده و با باند ساده ثابت نمایید وبه نزدیک ترین محل درمانی جهت انجام پانسمان استریل مراجعه نمایید.
به هیچ عنوان خود درمانی را انجام ندهید و ازاستعمال هرگونه پماد بر روی زخم پرهیز نمایید.
هموطن گرامی توجه داشته باشید سوختگی با اگزوز در طبقه بندی با جسم داغ قرار میگیرد و اسیب بسیار جدی تر از ان است که شما فکر میکنید.
به هیچ عنوان برای روی زخم از موادی مانند تخم مرغ یا سیب زمینی، ارد، خمیر دندان و غیره… استفاده نکنید.

سوختگی با اگزوز موتور سیکلت

Please follow and like us:
error

بازدیدها: 57