مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

10 عاملی که باعث سوختگی می شود

10در این مقاله 10 عاملی که باعث سوختگی درجه دو سطحی یا عمقی می شوند را برایتان در یک مقاله اورده ایم.

لطفا این مقاله را چندین بار بخوانید.

اگر هر کدامک از سوختگی های زیر برایتان اتفاق افتاد به هیچ عنوان خود درمانی نکنید.

از مراجعه به داروخانه و نشان دادن عکس سوختگی و تهیه پماد از ان جا خود داری کنید.

از خوردن انتی بیوتیک و استفاده از داروهای سنتی بر روی سوختگی جدا خودداری نمایید.

سوختگی با اصطکاک
سوختگی با اصطکاک

عوامل بسیار شایع ایجاد کننده سوختگی درجه دو را بشناسیم.

 1. مایعات داغ
 2. سوختگی با سیر
 3. سوختگی با اگزوز
 4. سوختگی با اتو
 5. سوختگی با روغن داغ
 6. سوختگی با اصطکاک
 7. سوختگی با افتاب
 8. ترکیدن تاول های بزرگ
 9. سوختگی با موم داغ جهت اپیلاسیون
 10. سوختگی شیمیایی با لوله باز کن
سوختگی از اصطکاک
سوختگی با سیر

شدت سوختگی با اصطلاح درجه سوختگی طبقه بندی می شود. سوختگی های درجه دوم معمولاً به سوختگی هایی با درجه یک و درجه گفته می شود. بسته به میزان عمق سوختگی ، ظاهر آنها می تواند متفاوت باشد.

ما تنها درسوختگی درجه دو سطحی و عمقی داریم. سوختگی درجه دو سطحی معمولا بدون باقی ماندن جای سوختگی درمان می شود ولی سوختگی درجه دو عمقی حتما با جای زخم درمان خواهد شد.

سوختگی با درجه دوم ، آسیب دیدگی بیرونی ترین لایه پوست (اپیدرم) را به خطر می اندازد و تا لایه میانی پوست زیر (درم) گسترش می یابد.

سوختگی صورت با سیر
سوختگی صورت با سیر

اگر سوختگی فراتر از درم تا بافت های چربی لایه زیر جلدی گسترش یابد ، سوختگی درجه سوم محسوب می شود. آنهایی که فقط بر اپیدرم اثر می گذارند و درم را دست نخورده رها می کنند ، سوختگی درجه یک محسوب می شوند.

در اینجا 10 نمونه از چگونگی وقوع سوختگی در درجه دوم و آنچه که از نظر مقایسه ای به نظر می رسند آورده شده است.

طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، سالانه بیش از 350،000 آمریکایی برای سوختگی در اورژانس ها معالجه می شوند ، در حالی که بیش از 40،000 نفر به دلیل جراحات وارده در بیمارستان بستری هستند.

بیشتر بدانیم
درمان سوختگی با برق (آرک) یا الکتریسیته
سوختگی اصطکاکی
سوختگی اصطکاکی

سوختگی با مایعات داغ

این سوختگی درجه دو به دلیل پوسته پوسته شدن با آب گرم یا داغ ایجاد شده است. یک هموطن عزیز خانم  در حال حمل یک لیوان  آب جوش بود و سپس کنرل خود را از دست داد  و آب را روی دست راست خود ریخت.

Scald به سوختگی هایی که با مایعات داغ اتفاق می افتند اطلاق می شوند. آنها تقریباً هرگز باعث سوختگی با ضخامت کامل (درجه سوم) نمی شوند ، اما به سرعت و سرعت زیاد تاول می زنند.

سوختگی با مایعات داغ
سوختگی با مایعات داغ

سوختگی درجه دو که کمتر از 10٪ سطح پوست را تحت تأثیر قرار می دهد ، معمولاً با پمادهای آنتی بیوتیکی و دو بار تغییر و یا سه بار در روز در پانسمان استریل (بسته به شدت سوختگی) به صورت سرپایی قابل درمان است.

سوختگی هایی که با مایعات داغ ایجاد می شود معمولا در خانه درمان میشود مگر اینکه میزان سوزانندگی توسط مایع زیاد باشد به عنوان مثال اب جوش و روغن هر دو پوست را می سوزانند ولی سوختگی با روغن به دلیل غلی بودن و گرانروی بالاتر بیشتر بر روی پوست می ماند و باعث اسیب بیشتر اپی درم میشود.

سوختگی با سیر

سوختگی با سیر یکی از سوختگی هایی است که بیشتر خانم ها در حین اشپزی و خورد کردن مقدار زیاد برای تهیه ترشی و یا اشپزی در مقیاس وسیع دچار می شوند و یا با  استفاده از ان به عنوان درمان خانگی برای جوش صورت یا زگیل تناسلی و یا درد در نواحی مانند زانو و مچ دست و گاها برای شفاف سازی پوست به اشتباه یر روی پوست استفاده می کنند.

بیشتر بدانیم
سوختگی درجه یک 1 - تشخیص و درمان

خانم ها و بعضا اقایان سیر را رنده می کنند و با پیچیدن درون دستمال یا قرار دادن بر روی پوست به صورت مستقیم گاها تا چند ساعت باعث اسیب رساندن به پوست می شوند.

سوختگی با سیر

کسانی که دچار سوختگی می شوند خودشا به سوزش در همان ابتدا اذعان دارند ولی چون فکر می کنند پوست می سوزد دارد بر پوست اثر می گذارد.

لطفا به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی از سیر به صورت موضعی بر روی پوست استفاده نکنید.

سوختگی با اگزوز

سوختگی با اگزوز یکی دیگر از مواردی است که به محض برخورد دست یا پا دچار سوختگی درجه دو سطحی یا عمقی می شوید.

متاسفانه موتورهای ساخت ایران در قسمت بدنه اگزوز هیچ حفاظی ندارند وبه اصطلاح لخت هستند.و سرنشینان در هنگام پیاده شدن به خصوص حین پیاده شدن از سمت راست دچار سوختگی در ناحیه داخلی پای راست می شوند.

این سوختگی در سالمندان و افراد دیابتی و کودکان خردسال بسیار اسیب زننده و شدید می باشد. و گاها جای زخم ناشی از اگزوز همیشه بر روی پوست باقی خواهد ماند. و اگر سوختگی درجه سه باشد نیازمند عمل دبرید و گرافت می باشد.

جای سوختگی با اگزوز
جای سوختگی با اگزوز پس از حدود ده سال

امروزه با افزایش اپلیکیشن های درخواست سامانه های نقلیه موتوری، استفاده از موتورسیکلت  رشد روز افزونی داشته است و همین خود باعث افزایش سوختگی با اگزوز شده است.توجه داشته باشید که سوختگی با اگزوز در دسته بندی سوختگی با جسم داغ قرار می گیرد و این خود بر شدت و اهمیت سوختگی اگزوز و خطرناک بودن این سوختگی می افزاید.

البته به یاد داشته باشید که در حین خوردن زمین با موتور سیکلت نیز امکان دارد با افتادن موتور بر روی بدن انسان هر جایی امکان سوختگی با اگزوز وجود دارد مانند صورت بازو پا شکم و …

سوختگی با اگزوز موتور
سوختگی با اگزوز موتور

سوختگی با اتو

تقریبا در اکثر خانه ها اتوی بخار پیدا می شود. این وسیله مفید می تواند گاهی اوقات باعث سوزانندگی بسیار شدید و تا حد درجه دو عمقی شود.

بیشتر بدانیم
ویتامین ها و مواد مغذی که کمک به بهبود زخم می کنند

در این بین بیشترین قربانیان سوختگی کودکان و اطفال هستند که با انداختن اتو بر روی دستان یا با لمس کف دست با بدنه اتو دستان خود را می سوزانند.بعضی موارد مشاهده شده است که عده ای جهت گرفتگی عضلات کمر و یا پشت و یا گردن یک پارچه بر روی پوست گذاشته و با اتوی داغ سعی بر گرم نمودن محل دارند و در اکثر مواقع باعث سوزانندگی عمیق می شوند.

 • به هیچ عنوان از اتو جهت از بین بردن گرفتگی عضلات استفاده نکنید.
 • اتو را بر روی پایه مخصوص خود قرار دهید.
 • هنگامی که از اتو استفاده می کنید ان را در خانه رها نکنید.
 • اگر کودک خردسال دارید به هیچ عنوان اجازه ندهید کودک به اتو نزدیک شود.
سوختگی با اتو
سوختگی با اتوی داغ

سوختگی با روغن داغ

سوختگی های روغن داغ در بین افرادی که ازغذاهای  سرخ کردنی های زیاد استفاده می کنند رایج است. هرقطره  آبی که درون یک سرخ کن ریخته شود می تواند باعث ایجاد یک فوران و پاشش عظیم روغن به اطراف شود. حتی پاشیدن چربی از یک ماهیتابه گرم می تواند باعث سوختگی قابل توجه و گاهی جدی شود. در این مورد ، یک خانم با تجربه در سوختگی با قرار دادن یک بادمجان خیس در یک ماهیتابه روغن داغ باعث پراکنده شدن روغن داغ به اطراف و همچنین ریختن روغن بر روی صورت خود شده است.

سوختگی با روغن داغ
سوختگی با روغن داغ پی از پاشیدن به اطراف

روغن پخت و پز به راحتی می تواند بیش از 190 درجه سانتی گراد باشد، اما این تنها منبع سوختگی مایع غیر آب نیست. اگر سعی کنید به زودی پس از متوقف شدن موتور خودرو ، روغن را تغییر دهید ، روغن موتور می تواند به 135 درجه سانتی گراد برسد و باعث صدمه می شود. حتی بدتر قند مذاب برای تهیه آب نبات است که به راحتی می تواند از 170 درجه سانتیگراد فراتر رود.

این موارد همه در حالت مذاب خود باعث سوختگی های عمیق و گاها درجه سه شود.

بیشتر بدانیم
انواع درجات سوختگی چیست؟

سوختگی با اصطکاک

سوختگی اصطکاکی نوعی سایش است که باعث از بین رفتن اپیدرم و آسیب درم در زیر می شود. با وجود این که این گرما را شامل نمی شود ، هنوز سوختگی درجه دو محسوب می شود و به همان روش سوختگی حرارتی درمان می شود. متداول ترین انواع سوختگی اصطکاک سوانح جاده ای و کشیدگی روی زمین و یا فرش وکف زمین است.

سوختگی با اصطکاک
سوختگی با اصطکاک

گاها دیده شده است که کودکان روی تردمیل نیز به زمین می خورند و باعث اسیب وارد امدن به پوست و سایش پوست می شود.

در حالی که پمادهای موضعی آنتی بیوتیک و تغییرات دوبار در روز پانسمان معمولاً به جلوگیری از عفونت کمک می کند، ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی برای موارد شدیدتر تجویز شود.

سوختگی با افتاب

تصور می شود که که آفتاب سوختگی ها باعث ایجاد قرمزی ، لک و لک شدن نهایی پوست می شود. اما اگر به اندازه کافی طولانی بمانید یا بدون محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش در زیر آفتاب بخوابید ، می توانید به راحتی دچار سوختگی درجه دو شدید شوید.

مشکلی که در مورد آفتاب های درجه دو وجود دارد این است که مناطق زیادی از پوست درگیر می شوند. تاول می تواند گسترده باشد و باعث درد شدید می شود.

آفتای سوختگی
آفتاب سوختگی شدید

علاوه بر این ، منطقه گسترده بافت در معرض می تواند باعث کمبود سریع بدن ، تب ، لرز و ضعف شود در حالی که احتمال ابتلا به عفونت ثانویه را افزایش می دهد. در موارد نادر ، افراد مبتلا به آفتاب سوختگی می توانند دچار شوک شوند.

آفتاب سوختگی درجه دو برای بهبودی نیازمند زمان بیشتری است و این نوع سوختگی  باعث افزایش در معرض قرار گرفتن ابتلا به سرطان پوست ، از جمله ملانوما ، می شود.

ترکیدن تاول های بزرگ

هنگامی که یک تاول درجه دوم ظاهر شد باید بسیار مراقب بود که نترکد و یا پاره نشود. با پاره شدن اپیدرم، اپیدرم شروع به ریزش و ریختن پوست مرده می کند. این یک روند طبیعی است که به آن sloughing گفته می شود

بیشتر بدانیم
سوختگی با اگزوز قسمت دو

این مثال در عکس هنگامی ایجاد شده است که بیمار اب جوش را بر روی پای خود ریخته است.

سوختگی های ناشی از ترکیدن تاول
سوختگی های ناشی از ترکیدن تاول

بسته به شدت سوختگی، سوزنش ممکن است چند روز پس از آسیب دیدگی شروع شود. مواردی که به زودی بعد از آسیب دیدگی اتفاق می افتد معمولاً شدید هستند زیرا بافت زیرین شروع به بهبودی نمی کنند. در چنین مواردی ، ممکن است برای کاهش خطر عفونت ثانویه به آنتی بیوتیک های خوراکی نیاز باشد.

به هیچ عنوان اقدام به برداشتن تاول های سوختگی نکنید. اولا که خود پوست تاول بهترین پانسمان برای خود سوختگی می باشد.

دوما این عامل باعث بزرگ شدن محدوده سوختگی و افزایش ریسک ایجاد عفونت در ناحیه سوختگی می شود. بهتر است اب داخل تاول کشیده شود یا با ایجاد یک روزنه کوچک اب ان خالی شود و خود پوست تاول بر روی سوختگی مورد نظر بماند.

سوختگی های ناشی از ترکیدن تاول
سوختگی های ناشی از ترکیدن تاول

استفاده از موم داغ جهت اپیلاسیون

واکس داغ یکی از دلایل عمده سوختگی درجه دوم است. در این حالت ، موم بیش از اندازه داغ می شود و موم پس از قرار گرفتن روی پوست باعث سوختگی پوست می شود.

باید توجه داشت که به هیچ عنوان برای دفعات اول تا سوم در منزل بدون اموزش دیدن از موم جهت زدودن حوهای خود استفاده نکنید.

سوختگی با موم داع
سوختگی با موم داغ

این می تواند باعث سوختگی های عمیق در ناحیه صورت پا ران و ناحیه تناسلی و یا زیر بغل شود و باعث درد و سوزش و از بین رفتن اپیدرم و اسیب وارد شدن به درم شود.

حتما برای دفعات اول استفاده از موم را در ارایشگاه های مجاز و توسط کسانی که اموزش دیده اند انجام شود.

سوختگی با لوله باز کن

بسیار اتفاق افتاده است که سینک ها و چاه های دست شویی و لوله های فاضلاب منازل دچار انسداد و گرفتگی می شوند.

اولین اقدام خانواده ها استفاده از محلول لوله باز کن و ریختن ان به درون چاه ها است.

بیشتر بدانیم
درمان سوختگی با سیگار

اما اصلا فکر این را نمی کنند که این ماده با چربی های داخل لوله های فاضلاب واکنش داده و باعث برگشت به سمت بالا شده و بر روی سر و صورت افرادی که در نزدیک چاه هستند می ریزد.

به هیچ عنوان خود اقدام به باز کردن چاه توسط لوله باز کن نکنید.

سوختگی با مواد شیمیایی
سوختگی با مواد شیمیایی

اگر این توانایی را در خود می بینید حتما از محافظ و عینک و لباس مخصوص استفاده کنید.

جهت باز کردن لوله ها از افراد متخصص این کار کمک بگیرید.

در حین کار با مواد شیمیایی و به خصوص لوله باز کن ها حتما از کودکان بخواهید که در محل نباشند و یا ان ها را از محل دور کنید.

لوله باز کن ها را در خانه در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار ندهید و حتما ان ها را در کابینتی که قفل می شود و از باز نشدن ان ها اطمینان دارید نگه داری کنید.

تمامی مطالب داخل مقاله متعلق به کلینیک سوختگی التیام می باشد. انتشار مطالب با ذکر نام نویسنده بلامانع می باشد.

محمدحسین شهرابادی-محقق و پژوهشگر در زمینه زخم و سوختگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
Call Now Buttonمشاوره رایگان نیست اسکرول به بالا